| DiaDy a întrebat:

Am si eu o casnicie de 11 ani, din care au reiesit 2 baietei minunati…in casnicia mea,au fost intotdeauna piedici, dar am trecut peste…de vreo 3 ani, am aflat ca sotul meu vorbeste cu o anumita individa pe internet.I-am citit mesajele si credeti-ma…erau foarte siropoase(acum 3 ani).Bineinteles,instinctul meu a fost despartirea dar,fiind copiii la mijloc,am trecut peste.El a continuat totusi sa vorbeasca cu ea si atunci mi-am luat bagajul si copiii si am plecat la mama…a treia oara,adica acum…i-am dat o ultima sansa…stiu,sunt o proasta,dar atata durere nu am crezut ca voi simti in viata mea…jur,nu mi-am imaginat vreodata ca a fi inselat doare mai tare decat orice alta durere fizica…Imi doresc mai mult ca orice sa scap de durerea asta si nu mai stiu cum…Acum,sa revenim…. instinctele mele feminine nu dau gres niciodata si am presimtirea ca el din nou vorbeste cu doamna, care are si ea un copil la randul ei.Sotul meu,in schimb, poate fi foarte violent.Stiu ca e toxic in viata mea si a copiilor dar nu mai stiu ce sa fac…poate imi dati un sfat…

Răspuns Câştigător
| Cinic a răspuns:

Vai, daca ai stii tu cate femei si cati barbati sunt in aceiasi situatie ca tine, văleuuu. Daca o sa am timp iti voi lasa aici vreo 3 cazuri. Momentan sunt la munca. Toti suntem prosti, inclusiv eu. Asa ca nu esti nici pe departe singura laughing

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai facut greseala dupa greseala:
- ai ignorat sa discuti cu el si sa rezolvati problema inselatului atunci cand a aparut, facandu-te ca nu observi
- ai parasit domiciliul conjugal ceae ce nu trebuai facut din punct de vedere legal
- ai abandonat caminul si ti-ai carat copii cu tine in loc sa rezvoli problema ca doi adulti ce sunteti, denotand nu prea mulat judecata din partea ta.
De ce?
Sotul tau nu este violent daca te duci la Politie si-l reclamis au il ameninti cu politai si divortul.

| relian a răspuns:

Problema nu este doar sotul tau, sau doar el greseste.Ia mai gindeste nitel.De ce sotul tau cvorbeste cu alta doamna cum spui laughing

Un barbat cauta la o alta femeie ce nu are el acasa, la fel si o femeie cauta alt barbat din acelasi motiv.
Faptul ca v-ati repezit sa faceti copiii, fara sa va cunoasteti bine, este greseala la amindoi, nu da vina doar pe el.

Din pct tau de vedere, tu spui ca doar el este de vina, asta pentru ca tu il accepti pe sotul tau asa cum este el.Ma refer aici cum arata, cum se poarta etc, nu ma refer la inselat.

Doar ca din partea lui, se pare ca nu mai exista acea atractie cea fost intre voi inainte, ceva s-a schimbat, iar asta tu trebuie sa stii ce anume s-a schimbat.
Se poate sa se fi schimbat si sotul, inainte nu era asa de informat, sau poate nu era curios de cine stie ce chestii, ce tu sau voi nu le faceati, acu eu fi venit omului pofta sa le faca, iar cum tu nu prea esti buna, o zis sa le caute la alta femeie.

Cam despre asa ceva este vorba. Poate fi vorba despre atractia fizica, tu sa nu mai arati cum arata-i odata, sa ai burta, sa ai sunci laughing lui sa-i placa astea mai slim, mai trase prin inele, nu alea de la butoi, sau poate fi orice, sex, chestii legate de sex, pentru ca pana la urma toata chestia la asta se rezuma, la sex, la fizic.

Nu s-a dus el la alta doamna, ca ar fi aia mai buna la suflet ca tine laughing sa fim seriosi.

Cam asta se intampla cand doi parteneri nu se cunosc, nici intre ei si nici pe sine, asa de bine, dar se apuca sa torne copiii, apoi pe parcurs decopera, sau se gtrezesc, stiu cam ce barbat, femeie ar vrea sa aiba, dar deja e prea tirziu.

Asa ca vinovati sunteti ambii, nu doar el.Da este adevarat, nu trebuie sa inseli partenerul dar arata citi nu fac asta, cati oamenii se despart fara a avea pe careva, f f putini, spre deloc laughing mai intii is gasesc pe careva, vad cum este, apoi se despart ori continua sa caute, daca cea incercat n-a fost ce trebuia.

Dupa cum observi si tu copiii nu tine doi oameni legati, tot fizicul tine oamenii impreuna, sexu, aia e baza lumii, baza lumii vii laughing

Acum nu stii ce sa faci? Trebuia sa fi stiut dinainte, care este cauza pentru care el vrea pe alta.
Acum ce poti sa afci, este doar sa astepti sa vezi ce se intampla, ori sa iei copii si sa pleci la mama cum ai spus. Pui sa iti plateasca pensie alimentara la copiii, tu mergi la munca, daca nu ai job, te intretii singura, poate iti gasesti si tu pe altul, cam asta e viata.

Cine crede ca de te casatoresti, daca afci copii, gata esti prins, se inseala, nu mai e cea fost odoata.
Trebuie sa stii f bine partenerul. ce vrea, cei place, cum ii place, cit ii place, ce femeie vrea si etc.
Eu am avut odata o tipa, arata bine, cel putin la corp, avea un corp f frumos.
Asa din discutii, odata a zis, daca se va ingrasa, ce o sa fac eu? I-am zis ma djuc la alta care arata normal laughing totul o fost in gluma, dar ea o tinut minte si s-a dus dupa un burtos laughing

Eu merg pe ideea, frate daca eu is slab, sau normal, am o femeie normala si ea, apoi dintr-o data se face cit china, stai soro, adica ce facem aici, nu te poti abtine de la mincare, dao la jalea de treaba.
Logic cand vezi ca femeia ta care era trasa prin inel, s-a facut cit china laughing pai mai te uiti la ea, mai te atrage?

Nu zic acum de tine ca ai fi grasa, habar nu am, e doar asa un exemplu sa ai idee despre ce anume vorbesc pe aici.
Doi oameni stau impreuna pentru ca se atrag fizic, asta in primul rind, cand aceasta atractie dispare, uite vezi si tu ce se intimnpla.

Asata este valabil atit pentru barbati cit si femei.Sa nu vina pe aici mai stiu eu ce user care schimba conturile la cateva luni, este o tipa pe aici, care spune ca nu conteaza fizicu, dragostea nu tine cont de fizic, sau ca ar fi asa ceva acolo, dar nu ceva important laughing

Da pentru femeile sau barbatii care au un fizic, la corp ma refer, mai fara forme, fizicul nu prea mai conteaza laughing dar pentru cei care au fizic normal, logic cauta partener cam la fel.

Scuze pentru mesajul lung, dar cam asa trebuie analizate astfel de evenimente, sa afli cauza, nu sa cauti sa fortezi parteneru sa stea cu tine, ca nu vei reusi.
Copiii nu-s afectati deloc, is vad de treaba lor, de viata lor, p[este ani vor zbura, asa ca tu vei ramane cu cine? Cu ala cafre te place, dar pentru asta tu trebuie sa te faci placuta, sa te mentii in forma, sa arati bine, sa il atragi mereu, asa el nu va pleca dupa pasari calatoare laughing

| mastadont a răspuns:

De fapt știi ce ai de făcut doar că e greu să o și faci. Cel mai bun lucru și pentru tine și pentru copii este să divorțezi. Relația e distrusă, după atâtea înșelări eu nu mai văd loc de întoarcere. Îmi pare rău că ți-o spun așa direct dar acel bărbat nu te mai iubește de mult, mai bine cautăți fericirea în altă parte în loc să stai mereu să aștepți pe cineva care nu te dorește. Această tensiune constantă în relația voastră le face mult rău copiilor pentru că aceștia simt lucrurile acestea și le rămân în subconștient. Vrei ca copiii tăi să învețe că o relație normală implică înșelări și certuri cum vede el acum la voi sau ar trebui să învețe că o relație se ține cu iubire, respect, înțelegere și compasiune? Gândeștete că viitorul adult va replica multe din comportamentele voastre așa că, pentru copii, fii hotărâtă și pune punct.

| DiaDy explică (pentru mastadont):

Nu e vorba ca nu sunt hotarata, doar imi e frica….

| DiaDy explică (pentru DiaDy):

Iti dai seama ca imi doresc tot ce e mai bun pentru copiii mei mai ales ca eu am fost langa ei,eu i-am crescut,nu el…el fiind cam absent si in rolul de tata….si fiind si baieti, ambii mei copiii…da, imi e frica sa nu ia din comportamentul lui…cu toate ca vorbesc foarte deschis cu cel mare(cel mic fiind prea mic)si avem o relatie foarte frumoasa, dar…din pacate, a asistat la cateva momente horror, cu toate ca nu am vrut asta…pentru ca parintii mei se certau si mama era batuta in fata mea de fiecare data…nu vreau asta pentru copiii mei…stiu prin ce am trecut eu…

| ioana748 a răspuns:

In primul rand nu ametii copiii. Iei o hotarare si pe aia o tii pe termen lung.
Fie ramai intr o relatie conventionala si urmaresti echilibrul copiilor, constienta fiind ca acest om nu te apreciază sau nu sunteti pe aceeasi lungime de unda si intre timp te focusezi pe tine si pe minunatii copii, fie faci pasul despartirii si mergi inainte fara sa te mai uiti inapoi.Nu este nimeni vinovat ca nu există compatibilitate si comunicare intre voi.
Incearca sa fii independenta,sa nu depinzi de nimeni material sau emotional. Oricum, cu doi copii ai cu cine experimenta iubirea necondiționată.
Despartirea o poti face in termeni de bun simt si anume ca nu vrei sa te pui in calea fericirii lui.
Fara crize si isterii, reprosuri si jigniri.
Nu poti obliga pe nimeni sa te iubească sau sa fie om corect; si asa ca o paranteza, pana si Madalina Ghenea a fost inselata.
Este o durere pe care o poti gestiona, fereasca Dumnezeu de durerile de la metastaze, hai sa ne revenim si sa avem putina inteligenta emotionala.
Incearca sa eviti orice conflict daca omul este violent, ca nu iese nimic constructiv.
Ca si sfat, sa nu asculti de nici un sfat, poate doar mama ta sa fie in masura sa iti dea unul pertinent.
Tu stii cel mai bine cum abordezi viata de acum inainte. Incearca sa ai prioritate copiii si pe tine insati.
Ai grija de sanatatea ta si de sufletul tau, ca ai doi copii carora sa te dedici.

| DiaDy explică (pentru ioana748):

Copiii mei, intotdeauna sunt prioritari…de asta ma si aflu inca in situatia prezentata…

| ioana748 a răspuns (pentru DiaDy):

Sunt convinsa, ce alt motiv ar fi putut fi.
De aceea trebuie calm si ratiune.

| Cipi1212 a răspuns:

Cine înșeală nu iubește.

| Cinic a răspuns:

Nu sunt in masura sa iti dau sfaturi pentru ca pari o femeie matura. Tot ce pot sa iti spun este ca eu cunosc foarte bine multe casnicii ca a ta. Cu inselat de ambele parti, fara sex, fara afectiune, fara prietenie! Relatii intinse pe ani grei, si tot ce îi tine impreuna sunt copii, gura lumii si ratele de la banca. Sincer ma sperie cate cupluri de genul asta vad.

| DiaDy explică (pentru Cinic):

Multumesc frumos…da, eu ma gandeam ca sunt cam singura proasta care nu stie ce sa faca…

| DiaDy explică (pentru DiaDy):

Sincer,nici sa ma complac in situatie nu imi convine pentru ca asa m-as distruge atat pe mine cat si copiii, pentru ca in momentele alea nu mai gandesc, parca nu ma mai intereseaza, parca am un cosmar din care imi doresc sa am trezesc…dar, nici nu stiu cum sa ies din asta pentru ca ma va urmari tot timpul…stiu asta.

| Cinic a răspuns (pentru DiaDy):

Vai, daca ai stii tu cate femei si cati barbati sunt in aceiasi situatie ca tine, văleuuu. Daca o sa am timp iti voi lasa aici vreo 3 cazuri. Momentan sunt la munca. Toti suntem prosti, inclusiv eu. Asa ca nu esti nici pe departe singura laughing