| roxana_3640 a întrebat:

Am si eu o intrebare care a mai fost pusa. dar pe mine ma ingrijoreaza chestia cu singuratatea in cuplu.cum sa o rezolv? vreau sfaturile voastre ca eu nu stiu ce sa fac.va rog.

Răspuns Câştigător
| pengu a răspuns:

Buna, da intrebarea a mai fost pusa si uite raspunsul meu:
"uhmm, simptomele: cred ca apare atunci cand se instaleaza obisnuinta, faci lucruri pentru ca asa te-ai deprins sa le faci. il suni cand pleci de la servici, nu pentru ca abia asteptai sa ii auzi vocea, ci pentru ca asa faci de n luni/ani etc.
cauzele cred ca sunt in comunicare (de toate tipurile), oboseala, stres etc. cei doi nu mai comunica asa cum obisnuiau sa faca la inceput, se rupe un fir de legatura dintre ei, iar viata monotona isi pune amprenta asupra relatiei. vi acasa obosita, stresata, faci ceva de mancare, mancati, o sarutare - doua si hop in pat... dar doar pentru somn (asta se intampla o data - de doua si apoi devine obisnuinta).
tratamentul sta, bineinteles in comunicare. cel care se simte singur ar trebui sa opreasca lucrurile din mersul lor, sa incerce sa vorbeasca cu celalalt, sa ii explice ca el nu se simte bine asa, ca vrea o schimbare (in bine) in relatia lor, ca vrea ca amandoi sa devina mai dragastosi (depinde de personalitatea individuala)etc. dar toate acestea trebuie sa se desfasoare intr-o atmosfera linistita, caci de la o intentie de simpla comunicare, celalalt poate vedea lucrurile ca pe un repros si de aici pana la cearta mai e un singur pas. in tratamentul "singuratatii in doi", daca cei doi sunt de acord, se poate apela si la un psiholog, el fiind o a 3a persoana care priveste obiectiv lucrurile si ii poate ajuta pe amandoi sa inteleaga mai bine ce vrea celalalt."
daca vrei mai multe detalii sau vrei sa mai discuti despre subiectul asta, da-mi un mesaj tongue
take care happy

5 răspunsuri:
| Dizzydizz a răspuns:

Mai, e foarte greu sa treci peste intr-un timp scurt.Resemneaza-te,gaseste-i si tu defectele daca inca te mai gandesti la el.
Daca te simti singura stai cu prietenele facand diverse activitati.
Ai noroc, peste 3 saptamana incepe scoala si va fi mai usor sa uiti.
Mult succes si imi pare rawu:*

| monique a răspuns:

Comunicare, initiativa si tupeu. Nu astepta sa se deschida celalat, incepe tu: o vorba la un ceai cald, sau o excursie in doi intr-un loc intim fac minuni. Asta daca lasati orgoliile la o parte, evident. Orice sufletel doreste sa primeasca dragoste si afectiune. Tine cont de asta cand incepi sa relationezi cu cineva.

| foxi a răspuns:

Singuratate in cuplu! La ce il mentii cuplul, schimba-l!

| hurtsoul a răspuns:

In primul rand ia-l la o discutie, insa fi dulce si calma.Nu sari cu gura la el caci nu rezolvi nimic. Spune-i pe un ton de pace ca ai vrea sa iti dea mai multa atentie, ca ai vrea sa iesiti la un film, la o plimbare, sau de ce nu? preia tu initiativa si pregateste-i o surpriza, apoi spune-i ca este randul lui, si tot asa pana cand sa va surprindeti unul pe celalalt si sa iesiti din monotonie va deveni o obisnuinta.Nu uita cea mai importanta este comunicarea si intelegerea! Succes!

| fabiola a răspuns:

Daca exista iubire, inspiratie, comunicare si preocupari comune ai rezolvat pr.singuratatii in doi!