| AleeeeeE a întrebat:

Am si eu o intrebare thinking Cum poti scapa de gelozie? straight face

Răspuns Câştigător
| SoSad a răspuns:

Gelozia se spune ca e o boala incurabila...
Daca vrei ca persoana de langa tine sa numai fie geloasa, uite cateva sfaturi:

- in primul rand nu ii da motive de suspiciune, deoarece va deveni si mai gelos si mai suspicios/ oasa in privinta ta;
- demonstreaza-i de fiecare data cat de mult il/o iubesti, prin mici, gesturi, atingeri sau mici cadouri, astfel vei pastra relatia proaspata ca la inceput;
- spune-i cat de mult il/o iubesti, in momentele dificile, cand are stari de oboseala, sau este plictisit- il/o vei impresiona la maxim;
- de fiecare data cand partenerul/ partenera devine gelos, zambiti-i usor si explicati-i ca nu are motive de ingrijorare, deoarece il iubiti nespus;
- daca nu doriti sa distrugeti relatia dumneavoastra, cel mai simplu lucru este sa nu faceti "din tantar armasar", adica daca partenerul/partenera va reproseaza, un anumit gest sau fapt pe care nu-l considerati plauzibil, incercati pe cat posibil, sa-i demonstrati ca nu are motive de ingrijorare. Astfel, va vedea ca doriti sa va mentineti relatia fericita si ca-l iubiti. Va scapa de aceasta stare emotionala, mai devreme decat ati fi crezut!

Succes.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Indragostindu-te. Gelozia inseamna ca dragostea ta pentru partener este mai mica decat orgoliul tau si ca il consideri o persoana vrednica de dispret, incapabila sa-ti fie fidel. In momentul in care incepi sa-l iubesti, ai si incredere in el, fiindca iubirea inseamna, printre altele, respect si incredere neconditionata.

| Anca a răspuns:

@ Brigaela are dreptate ~! Sunt intr-o totul de acord.
Gelozia se naste acolo unde nu exista suficienta dragoste!

Atunci cand iubesti pe cineva, ai incredere in el. Atunci cand iubesti cu adevarat iti asumi riscul de a fii dezamagita. Il preferi sentimentului de a nu fii iubit niciodata!

Atunci cand iubesti nu te intrebi daca el chiar este acolo unde ti-a spus ca este!? Pt ca pur si simplu il crezi.

Nu e o idee sa-l faci si tu gelos! Pt ca te razbuni pe tine, nu pe el. El s-ar putea sa nu fie gelos si sa-l dezamagesti chiar f tare daca faci asa ceva!

| ELLSSA a răspuns:

Gelozia e declarata boala.
Si eu ma intreb, oare este tratabila?
Gelozia, distruge viata de cuplu!
Gelozia boala grea. Nu prea stiu cum sa te sfatuiesc sa scapi de ea, dar sunt sigura daca continui asa, o sa ai foarte mult de pierdut.

| AlinPlaya a răspuns:

Te spanzuri.
Ave!

| Bubble a răspuns:

Citez din Liceenii:"Asta-i boala grea dom'le."

| TheNakedRussianThatFoundYouOnTheStreet a răspuns:

Ii dai una in cap si o ingropi la uchiu-n gradina

| NoRestForTheWicked a răspuns:

Doar cu antibiotice!
Bafta!

| Mariaa20 a răspuns:

Facand gelos pe altcineva.

| Ciprian_5075 a răspuns:

Ai incredere in persoana iubita.

| Tzl a răspuns:

Nu cred ca poti scapa. gelozia e ceva destul de frumos. Dragoste fara gelozie, macar putina, nu exista. Asta inseamna ca iubesti persoana de langa tine

| Balonash_1618 a răspuns:

Sincer, nu cred ca poti scapa de gelozie, asa ceva nu cred ca se "vindeca" decat cu foarte multa ambitie
Ca sa preintampini sentimentul de gelozie este nevoie de multa rabdare si multa munca. Daca simti ca gelozia ta isi are radacinile in copilarie, atunci s-ar putea sa ai nevoie de un psihoterapeut. Daca ai trecut de curand printr-o relatie nefericita, atunci este necesar sa incerci sa depasesti mai intai aceasta problema. Iata cateva lucruri pe care le poti face
daca vrei sa citesti mai multe intra aici http://www.roportal.ro/discutii/ftopic17838.html sper ca ti.am putut fi de folos...si acum. funda?:>

| a răspuns:

Pai nu cred ca poti. dupa parerea mea gelozia apare atunci cand acea persoana tine foarte mult la tine si nu prea ii place "sa te imparta" cu alt cineva.
Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu acea persoana si sa ii explici ca nu prea iti place sau etc... si poate se schimba.