| AlleSss a întrebat:

Am si eu o intrebare: Parintii mei se iau de mine, iar eu cum sunt mai sensibila incep sa plang... Dar nu se iau de mine ca am facut ceva rau sau asa, ci din cauza surorii mele de 3 ani... Ce-as putea sa fac ca sa nu mai bocesc ca fetitele de 3 ani? Va rog, sfaturi, orice.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SufletDeCopil a răspuns:

Buna. In primul rand prin plans te descarci. Nu este nimic rau in asta este un lucru obisnuit, un lucru care se intampla la toti oamenii, nu esti tu singura. Adevarat, unii sunt mai sensibili plang mai repede, mai usor, altii au un caracter mai rezistent numai ca noi trebuie sa invatam sa facem fata problemelor. Nu lua in serios nici o rautate, nu pune asa de usor la suflet orice vorba, fi mai nepasatoare (ce-o fi o fi!) iar parintii tai poate au un motiv pentru care se tot leaga de tine. Incearca si comunica cu ei, explica-le amanuntit problema si incercati sa o rezolvati impreuna. Daca gandesti ca aceasta solutie nu este una tocmai potrivita, ca parintii nu o sa te asculte faci o greseala. Daca nu te asculta, insista! Nu te da batuta o sa vezi ca daca gandesti pozitiv o sa ai surprize si incearca sa mai asculti si de parintii tai pana la urma iti vror doar binele.
Cat despre surioara ta, e micuta, toata lumea a fost asa. Ea inca nu stie prea multe, nu te supara pe ea, incearca sa ai o relatie mai buna cu ea sa te joci cu ea pentru ca asa presupun ca si parintii tai vor fi mandrii de voi pentru ca oricui ii place sa aiba o familie unita! Bafta kiss

3 răspunsuri:
| SylviuCatlin a răspuns:

Pai ce sa zic discuta si u cu parintii tai mai serios asa si fai sa intelega ca nu fac bine ceea ce fac. Mai ales ca nu e vina ta! Si e bine sa plangi cate o dat sa te descarci! Dar lor nu li se face mila cand te vad plangand?

| ICanSeeAll a răspuns:

Si eu faceam asa cand eram mica. De fiecare data cand ridicau vocea la mine plangeam. Ca sa rezolv problema asta, cand parintii ma certau ma gandeam la altceva, ma gandeam"ei nah.". Incearca sa nu pui la suflet. Parintii nu iti vor raul. Gandeste-te la altceva.

http://vampire-diaries-fan.blogspot.com/

| Answer17 a răspuns:

Deci, in primul rand incearca sa te stapanesti, nu mai plange pentru ca de fiecare data cand ei te fac sa plangi sau te supara le dai satisfactie. Daca nu poti sa ii ignori atunci incearca sa nu taci din gura, orice injuratura, aluzie, amintestele ceva neplacut despre ei, fi mai inganfata, mai egoista, mai nepasatoare si incearca, daca nu poti sa ii faci pe ei sa se schimbe, schimba-te tu. adica nu ii mai saluta, fa si tu misto de ei vorbeste-le urat...