| Gaby03031997 a întrebat:

Am si eu o intrebare si va rog frumos sa ma ajutati dau funda la cel mai bun raspuns. Pot sa ma casatoresc cu sora nevestei unchiului meu, unchiul meu fiind fratele mamei mele. Va rog frumos sa ma ajutati cat mai urgent. O iubesc foarte mult si ea ma iubeste pe mine si vreau sa aflu daca se poate. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mi-ai citit raspunsul?
Ti-am spus:
"Da, te poti casatori, respectiva nu iti este rudenie de sange."

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti casatori, respectiva nu iti este rudenie de sange.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nu mie trebuie sa-mi raspunzi ci utilizatorului care a pus intrebarea.
In al doilea rand ar fi trebuit sa te abtii, daca nu stii legea, respectiv Codul civil, citez:
"ART.274.Interzicerea cãsãtoriei între rude
(1) Este interzisã încheierea cãsãtoriei între rudele în linie dreaptã, precum şi între cele în linie colateralã pânã la al patrulea grad inclusiv.
(2) Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi autorizatã de instanţa de tutelã în a cãrei circumscripţie îşi are domiciliul cel care cere încuviinţarea. Instanţa se va putea pronunţa pe baza unui aviz medical special dat în acest sens.
(3) În cazul adopţiei, dispoziţiile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile atât între cei care au devenit rude prin adopţie, cât şi între cei a cãror rudenie fireascã a încetat prin efectul adopţiei."

| Gaby03031997 explică (pentru Ioandelasal):

Deci pot sau nu

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gaby03031997):

Nu mi-ai citit raspunsul?
Ti-am spus:
"Da, te poti casatori, respectiva nu iti este rudenie de sange."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica cu sora lu matusa ta?

| Gaby03031997 explică (pentru anonim_4396):

Da

| Gaby03031997 explică (pentru anonim_4396):

Da dar nu este matusa de sange este nevasta unchiului meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te iubeste o iubesti, casatoriti-va! Daca spune cineva de aici sa nu o faci, nu te vei mai casatorii?