| Casiana a întrebat:

Am si eu o problema, si poate stie cineva cum as putea sa o rezolv...Acum 4 luni m-am despartit de prietenul meu pe careil aveam de 2 ani...Am avut o prietena care m-a sustinut enorm, dar de vreo 2 luni, imi vorbeste incontinuu de cat de fericita este cu prietenul ei, si eu o ascult desi imi este foarte greu...Nu stiu ce sa fac, am vrut sa ii zic ca nu pot suporta atunci cand ea imi zice cat de fericita este... Dar mi-e teama ca se va supara. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Fiecare relatie are momente fericite sau grele, ea acum e intr-unul fericit iar tu inca nu ti-ai revenit cu totul dupa fosta relatie. Chestia e cam asa: fiecare incearca sa se agate de momentele fericite pentru a fi multumit de viata lui, iar tu nu trebuie sa ai vreo urma de invidie pentru situatia ei. Peste o vreme tu vei fi din nou fericita cu altcineva, iar ea va trece printr-un moment de dezamagire, pentru ca asa e viata, nu poti urca sau cobora la infinit, lucrurile se schimba. Ce vei face atunci, vei renunta la fericirea ta ca sa fii in pas cu ea sau te vei bucura pentru tine si vei dori sa impartasesti cu prietenii? Bucura-te pentru ea si ai grija de tine, in scurt timp deja te vei fi dezobisnuit de fostul prieten, pentru ca asa ni se intampla tuturor: la un moment incepem sa mai si uitam - daca nu alimentam obsesiv memoria cu momente care nu ne mai sunt utile. Daca mai ai ceva in comun cu fostul, atunci renunta, ai grija ca viata ta sa fie mai buna, fa ordine unde trebuie, ai grija sa ai maximum de confort, ingrijeste-te si vezi ce ti-ar aduce un tonus optimist. Cand vei fi multumita de tine si de felul cum traiesti atunci vei fi gata sa fii fericita cand te vei indragosti din nou. E bine ca ti-ai luat, vrand-nevrand, ceva timp intre 2 relatii, cei ce sar dintr-o barca in alta pierd cursul natural al emotiilor si ajung sa creada ca dragostea lor e ca un bun pe care il inchiriaza si il iau inapoi cand doresc. E pacat sa ajungi dereglat emotional si sa pierzi valoarea dragostei doar din cauza fricii de a infrunta un moment greu, o despartire. Adica ceea ce faci tu acum, fiind spre sfarsitul drumului, la 4 luni de la despartire. Crede-ma ca oricum daca te-ai fi grabit in alta relatie pentru a-l uita pe fostul, nu ar fi avut cum sa fie o relatie reusita, curata, nefiind pregatita pentru asa ceva.
Si atunci cand vorbesti cu ea, nu ezita sa ii explici si tu cum te simti acum, intre doua reprize in care te bucuri pentru ea! Prietenii sunt alaturi si la bine si la greu!

16 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Prietena ta nu procedeaza corect, dar nu ar trebui sa te simti trista ca ea e fericita, dar nu face bine ca se tot lauda... poate nu e tocmai o prietena adevarata...

| Linda a răspuns:

Poate reusesti sa te bucuri de bucuria ei.
Stiu ca suna teoretic, dar fericirea noastra ar fi bine sa depinda de apropierea care o avem de Dumezeu. Citeste de exemplu Discipline spirituale de Richard Foster.
Cine nu stie sa fie fericit fara o relatie nu va fi fericit durabil nici in cadrul ei.

| SweetCandy a răspuns:

Incearca sa iti ocupi locul din inima ta...cu alte cuvinte cauta-ti pe alticineva... o iubire ajuta la uitare alteiahappy

| Casiana explică:

Ar trebui sa ii spun ca ma deranjeaza faptul ca mereu se lauda cu fericirea ei?

| Casiana explică:

Pai, eu chiar ma buqur pentru ea, dar nu discutam niciodata despre ceea ce simt eu.Decat despre ce bine ii merge ei...sad

| Casiana explică:

Va multumesc mult tuturor... Mi-au fost de ajutor sfaturile Ailin, nu iti face probleme, ca nu e nicio suparare...Si poate sunt putin egoista! Multumesc tuturor!

| Moneyandfame a răspuns:

Pai asta e firea omului, oricat a fost ea alaturi de tine, tot interesul ei primeaza.

| kayan a răspuns:

Eu zic sa o desparti de prietenul ei, sa te combini tu cu el si apoi sa te lauzi si tu cat de fericita esti cu fostul ei prietenwinking

| valy07kdpv a răspuns:

Nu te descuraja!
cauta sa nu may pui la ynyma faptul ca relatya ta nu a mers
cui pe cui se scoate...
cauta o alta relatye ca sa o poti da uytary pe cealalta
poate ca persoana de care te-ai despartyt nu te meryta
altfel ar fy langa tine
trayestety vyata tympul rezolva toate problemele

| iulia_5454 a răspuns:

Poate ti se pare ca se lauda.prietenele nu se lauda una in fata celeilalte.cred ca e doar fericita si daca tu esti trista ti se pare ca se lauda

| ailin a răspuns:

Poi incearca sa treci peste si sa gasiti si alte subiecte despre care sa vorbesti esti cam egoista pentru ca t gandesti doar la binele tau scuze ca iti zic asta asa cum tu ii spuneai cat d trista esti asa si ea simte nevoia sa iti spuna cat de fericita e ascult o putin dupa gasiti alte subiecte si fa ti alti amici si baieti si fete a venit timpu sa i spui adio pe bune lu fostul au trecut 4 luni e ceva timp crezi ca el mai sufera dupa tine? sigur isi ocupa timpu cu altceva

| Secretkkk a răspuns:

Dar poate trebuie sa o intelgi, ea a fost alaturi de tine cind tea fost greu, iar tu acum bucurate de fericirea ei.

| SpikE a răspuns:

Gaseste un prieten

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa faci? E simplu...Sa ii fi si tu o prietena la fel de buna care o sustine.Eu am trecut prin fel si fel de intamplari si am invatat ca orice rau este spre bine.Nu mai jeli... Daca ea a suferit alaturi de tine, bucura-te si tu alaturi de ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai aia nu-ti este prietena, o face special, poate ca ea a fost sursa care v-a despartit, renunta la ea, cauta sa afli amanunte si daca n-am dreptate vino aici si scrie-mi, dar este cum spun eu, te invidiaza, si nu-i frumos, probabil urmatoarea relatie pe care o sa o ai tot ea va fi cea care va face ce a mai facut, daca o face din naivitate atunci merita sa-i explici, dar incet si cu discernamant.

| catalina29 a răspuns:

Incearca sa-i spui in asa fel sa nu se supere