| Anamaria1929a a întrebat:

Am și eu o problema si va cer un sfat va rog : sora mea mai mare pleaca noapte de acasa fara ca nimeni sa știe in afara de mine, pana acum nu a prins-o nimeni din casa dar mie imi este ff frica sa nu o prinda și dupa sa pice si vina mea. Si in fiecare seara stau cu aceasta frica, i-am explicat de atatea ori sa nu mai faca aceste chestii dar nu intelege, va rog mult dati-mi un sfat, ce as putea sa fac sa nu ma mai sperii atat de tare? Imi e ff frica sa nu o prinda si dupa sa creada ca eu o ascundeam și nu am zis nimic, pana la urma o sa o prinda odata si odata presupun, ce as putea sa fac sa ma calmez in fiecare seara? Cum as putea sa nu cad rau in treaba asta in caz ca ar prinde-o?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea vorbi cu ea si atat, ca nu-i datoria sau responsabilitatea ta, sa-i faci educatie sorei tale.

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Le zici ca i-ai zis si nu s-a oprit, si nu era treaba ta pana la urma.
Era treaba parintilor sa aiba grija sa nu plece.

Si eventual mai zi odata ei si da drumu la inregistrare fara sa stie pe audio la telefon inainte, ca la o adica sa arati ca i-ai zis daca parintii o sa zica "si tu de ce nu ai vb cu ea...etc?".

| dullcat a răspuns:

Din toata problema pare ca tie ti-este interesul mai mult in reputatia ta fata de parinti, nu de faptul ca sora ta poate intra in belele umbland noaptea cine stie pe unde.laughing Daca vrei sa te linistesti fie le zici direct parintilor fie faci un pact cu sora ta, in caz ca o prinde sa reiasa ca tu n-ai stiut nimic. Daca parintii nu au prins-o pana acum, tu cum o vezi cand pleaca? Impartiti aceeasi camera?

| Anamaria1929a explică (pentru dullcat):

Da impartim aceeasi camera, ei au camera langa si de obicei o tin inchisa

| dullcat a răspuns (pentru Anamaria1929a):

Aiurea...Ai vorbit totusi cu sora ta?

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nici Dumnezeu nu poate dezlega unele fapte care și-l face omul cu mâna lui și voința și intenția lui. Dar tu ca soră ai putea să o faci sa înțelegă dacă vrea căi greșit ce face și își face rău cu mâna ei și nu bine dacă tu vezi ce ia nu poate vedea și conștientiza răul care și-l face cu mâna ei atunci ajut-o sa vadă în ce probleme se învârte.