| KarinaKarinuța999 a întrebat:

Am un băiețel care are 2 ani și 2 luni, a împlinit în iunie 2 ani și fata care are 3 ani, ei nu se prea înțeleg unul cu altul, băiatul fiind mai gelos. Fetița e mai atașată de soțul meu dar cand vrea și ea la mine cel mic o lovește și zice,, mami a mea,, amândoi sunt ai mei și vreau sa petrec timp cu ambii.Cum îi pot face să se înțeleagă? Am nevoie de niște răspunsuri va dau funda

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

II educi ca asta este rolul tau de mama, sa-ti educi copii!

| ioana748 a răspuns:

Sunt micuti, trebuie putina rabdare.
Ideal sa ai momentul tau cu fetita, sa iesi doar cu ea putin afara.
Nu trebuie sa se simta neglijata acum ca are si un fratior.
Cand vrei sa fii cu amandoi inveti fetita sa il mangaie, adica in primul rand sa fie ei doi in conexiune. Dupa ce invata sa se iubeasca unul pe celălalt iti va fi mai usor sa fii cu amandoi. Trebuie incurajati zilnic cate putin ca sa se pretuiasca unul pe celalalt.
Ideal si angrenați in joc. Ceva cu mingea, in care sa va jucati toti trei.
Si le poti citi povesti amandorura, explici celui mic ca si surioara lui vrea sa asculte povestea.
Ar fi frumos seara sa adoarmă cu Mozart pentru bebeluși si pe timpul zilei in surdina un fond muzical relaxant pentru copii.Vor fi mai linistiti si te vei intelege altfel cu ei.
Cu rabdare si calm vor incepe sa se indragessca unul pe celălalt, dar trebuie sa ajuti putin la treaba asta.

| adryang78 a răspuns:

Este o fază normală și trecătoare. La vârsta lor, nu au discernământ, comportamentul este dictat de instinctele primare. Cu grijă și răbdare o să învețe că îi iubești la fel de mult pe amândoi. Grijă mare la comportamentul tău, să menții mereu un echilibru între ei doi. Să-i antrenezi pe amândoi în diverse joculețe, să-i alinți la fel de mult, să-i cerți în aceeași măsură și, în general, să le acorzi aceeași atenție. happy

| Cipi1212 a răspuns:

Mamă ești pentru amândoi. Ca să se înțeleagă tu și soțul tău încercați să luați în brațe când pe unul când pe celălalt.