| anducu a întrebat:

Am un frate mai mare cu 7 ani si 3 luni decat mine. Cum sa fac sa ma inteleg mai bine cu el? Ce sa fac? E o fire rece, tacuta, dura... Ii place sa isi bata jocdelume, dar stiu ca in felul lui tine la mine...Nu exista zi in care sa nu ne certam. M-am saturat. El are bacu anul asta...si apoi se angajeaza, pleaca de langa mine. Poate atunci ne vom intelege mai bine, dar cred ca tot vor exista conflicte.Si totusi.pana atunci ce pot face?

Răspuns Câştigător
| kaya a răspuns:

Depinde si de diferenta de ani care este inte voi, te inteleg bine caci asa eram si eu inainte, fratele nu ma baga prea mult in seama si ne certam mereu si sufeream din cauza lui ca spuneam ca nu ma iubeste, dar am crescut si acum e altfel.Cum ai spus in felul lui te iubeste chiar daca nu iti arata, candva o sa se rezolve, poti sa ii propui sa iesiti impreuna la o plimbare, la un suc cu cativa prieteni sau cand sunteti acasa si are timp liber sa ii spui sa jucati ceva carti sau un joc(sambata, duminica). Incearca sa nu te certi cu el, incearca sa te apropii de el usor, cere-i un sfat, fa-te ca nu stii ceva si roga-l sa te ajute.Numai bine, daca tu simti ca in felul lui te iubeste sa nu te indoiesti de asta.

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Bineinteles ca tine la tine dar cum ai zis si tu, in felul luihappy
Fiecare om are motivele lui pentru care se schimba sau se lasa schimbat de altii.Sunt oameni care pur si simplu nu pot exprima in cuvinte ce simt si aleg sa bata in retragere la chestii sentimentalehappy
Fii tu alaturi de el si arata-i sustinere in orice face!

| anad a răspuns:

El se considera matur fiind mai mare si crede ca tu esti inca prea mica pentru a putea comunica lucruri importante. Cred ca si tu il contrazici in toate si il provoci. Incearca sa fii tu mai toleranta, sa-i ceri parerea in unele probleme, sa-i multumesti cand te ajuta si cred ca vei vedea ca tine la tine.

April
| April a răspuns:

Anducu, chiar daca pare ca ai unele usoare conflicte cu fratele tau, din felul in care ni-l descrii, el pare a fi deja un tanar cu personalitate; imi place portretul sau si cred ca merita respect pentru firea sa netrancanitoare, dura si ironica cu lumea fiindca trebuie sa stii ca lumea pe care o vedem noi astazi chiar merita toate ironiile, cand nu merita de-a dreptul dispretul. Faptul ca vrea sa se angajeze dupa bac dezvaluie curajul si hotararea sa de a-si lua viata in propriile maini. Mi se pare un tanar de toata isprava si, chiar daca nu ne spui, cred ca si tu ai nitica vina in provocarea micilor conflicte, fiindca, fara suparare, fratii mai mici sunt, aproape totdeauna, mai rasfatati si mai obisnuiti sa primeasca totul de-a gata si fara efort.Cred ca, in loc sa te certi cu el ar fi mai bine sa cauti sa-l respecti.Cand va pleca, vei intelege mai bine tot ce-ti spun eu acum:indiferent de neintelegerile curente, sangele apa nu se face.Numai bine.

| Vizitiul a răspuns:

Ceva similar fac si eu cu sora mea, dar asta nu inseamna ca undeva intr-un colt de suflet nu exista o scanteie pentru fiinta ei. Ce poti face tu? Sa nu-i raspunzi la provocari, incearca sa ameliorezi disputa inca de la inceput. Discuta cu el pe cale amiabila, cedeaza cand e cazul, pana la urma esti mezinul familiei.

| Lorelai a răspuns:

Arata-i si tu putina afectiune, dragoste de sora. Vorbeste cu el si spune-i ca te afecteaza conflictele dintre voi si ca ti-ai dori sa va intelegeti mai bine. Poi dupa ce pleaca cred ca va veti intelege mai bine, va vor lipsi certurilehee hee

| claum01 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el si fa-l sa inteleaga ca te-ai saturat sa te certi cu el.In orice caz o sa accepte pentru ca e fratele tau si tine la tine indiferent de ce se va intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am doi baieti si o fetita. 20-18 si 9 ani.si nu se cearta nimeni, la mine in casa.este armonie si intelegere fiindca asa i-am invatat, sa se respecte intre ei si sa se ajute.nu inteleg de ce s-ar certa doi frati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Woow... e o diferenta destul de mare.Incearca sa nu te mai certi cu el(zi ca el si fa ca tine)lasa si tu de la tine. Spune-i ca are dreptate(chiar daca nu e asa). Incearca sa ii intelegi stilul si sa stai mai mult pe langa el.Prefa-te ca te intereseaza ceea ce face el la u anumit moment si roga-l sa-ti explice ceva. Apropie-te mai mult de el!

| valentina_2004 a răspuns:

Pai eu nu am un frate dar am un verisor mai mare nu chiar asa de mare. Dupa parerea mea ne intelegem super bine. Sfatul meu e sa incerci sa il intelegi mai bine, sa vezi ce ii place sa faca si sa te implici mai mult si incearca sa eviti subiectele ce il deranjaza.
Ca frate sunt sigura ca tine foarte mult la tine si daca ati incerca sa faceti mai multe lucruri impreuna sau macar sa vorbiti mai mult pate reusiti sa va intelegeti mai bine si poate afli si de ce se poarta urat cu oamenii din jur, poate reusesti cumva sa il schimbi.
Bafta.

| axandru_2488 a răspuns:

Si eu am un frate mai mare care face tot asa, isi bate joc de lume si de mine, dar crede-ma ca de vreo 2 ani de zile cand imi zice ceva il las sa spuna ce are chiar daca ma doare si tin in mine pentru ca astai mentalitatea lor si nai ce sa le faci sa se schimbe pentru kai anturaju asta din ziua de azi, dar cu timpu o sa-si dea singuri seama cat au grresit, numai ca s-ar putea sa fie tarziu ca in ziua de azi smecheriile te cam costa si eu i-am mai zis la fratemiu sa stea cuminte si mai multe si el incepe sa injure pentru ca ei cred ca ca viata toata ii roz dar o sa dea ei de greu ai sa vezi. Icearka si nul baga in seama
daca zice ceva lasa-l sa vb stiu ca o sa-ti fie greu dar nai cf, parerea mea. Cel mai tare ma doare cand imi zic oamenii sa vb cu el sa. i scot smecheriile din cap dar ce pot sa fac eu. Daca vrei sa vb cu mine ma gasesti pe id axandru_thebest.
Ce sa-ti mai zic bafta si lasa-l in treaba lui