| pitiqueblondin a întrebat:

Am un prieten de 1 an si ceva si imi doresc sa-mi incep viata sexuala dar sunt constienta de faptul ca este un mare pacat(religie ortodoxa)!(parintii mei pun mare accent pe chestia asta) si nu stiu ce sa fac, mai ales ca nu vreau sa raman insarcinata si vreau sa inteleaga si iubitul meu asta! help me pls dar nu ma luati prea tare!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

In primul rand trebuie sa te informezi despre metodele de contraceptie, in cazul de fata fiind cel mai indicat sa folositi un prezervativ. E bine sa le cunosti pe toate, macar pentru cazul nefericit in care acesta s-ar rupe in timpul actului sexual. La prima impresie nu cred ca iti strica nici o informare despre functia de reproducere, ca sa fii sigura ca intelegi perfect cum se ajunge de la contactul sexual la nastere.
In privinta religiei ai dreptate, viata sexuala inainte de casatorie este considerata intr-adevar un pacat. In privinta asta numai tu poti decide daca merita sau nu.

6 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Parintii tai sunt fericiti? Cand si-au inceput viata sexuaitla?
Uita-te doar pe acest site si vezi cate fete stresate sunt ca le intarzie menstruatia si cate nefericite ca desi sunt de 1, 2, 3 ani cu cineva nu sunt respectate, apreciate si nici prin cap nu le trece partenerilor sa se casatoreasca cu ele... Majoritatea prientenilor mei si-au inceput viata sexuala dupa casatorie si se inteleg extraordinar, nu se inseala, copiii lor sunt fericiti... Crede-ma, ai tot timpul din lume dupa casatorie sa faci dragoste ori de cate ori vrei... (Asadar da un search cu cuvantul zile si sa vezi ce chin este pe capul fetelor prin vestita incepere a vietii sexuale)

| bunica a răspuns:

Nu te gandi numai la prezent ci si in viitor. poate ai sa te desparti de el, si viitorul sot sa stii ca, unii barbati pun mare pret pe cinstea femeii. vor fi si certuri in casnicie si atunci cand nu are dreptate in anumite inprejurari o sa-ti aminteasca de... ce s-a intamplat in tinerete.

| gabimaris a răspuns:

Trebuie sa tii cont de faptul ca odata inceputa viata sexuala emotionalul tau va suferi si el niste modificari, in bine sau in rau, depinde cum "puneti problema" prima data! Apoi convingerile religioase trebuie sa fie si ale tale nu numai ale parintilor tai, daca tu crezi ca virginitatea e ceva ce nu trebuie pastrat cu sfintenie pana dupa casatorie, apuca-te de treaba (insa nu inainte de a te informa temeinic ce presupune schimbarea aceasta si cu ceiti va schimba ea viata!)! Trebuie sa retii faptul ca nu mai poti da inapoi si nu mai poti repara nimic dupa! Ai de lucru in a judeca avantajele si dezavantajele! Era bine sa ne spui si ce varsta aveti tu si prietenul tau si in ce a constat relatia voastra de prietenie de pana acum si mai ales, in afara de sex, daca mai aveti ceva planuri de viitor!

| andi a răspuns:

Eeee, nu mai e k pe vremuri, daca tu vrei si iti cere corpul, de ce sa te aptii? trece viata, daca ai incredere in el, da-i bataie si nu pierde timpul. dar protejati-va!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca prietenul tau are un an, inseamna ca e foarte mic. ce sex vrei sa faci cu el cand el stie doar sa faca pipi? iubitul tau trebuie sa inteleaga acest lucru si sa nu te preseze deloc, si nici sa nu te santajeze, ca daca nu, te paraseste.atunci inseamna ca nu ti-e prieten, nu te iubeste, si vrea doar sex si sa-si bata joc de tine.de obicei asa se intampla.

| americanu00334567 a răspuns:

Spune incat sa inteleaga