| catelusa a întrebat:

Antrenorul meu este prea dur! Nu cred ca mai fac fata fizic sau psihic antrenamentelor. Parintii nu ma lasa sa renunt (ba chir ei zic ca nu fac destula miscare la dansuri ca imi trebuie ceva mai intensiv, nu le ajunge ca fac cel putin4-5 ore zilnic, pentru ei asta nu este destul)." Sunt inca un copil, am doar 14 ani, nu pot lua decizii singura. " momentan depind de parinti, iar ei nu vor nici in ruptul capului sa ma lase sa renunt. Dar simt ca nu mai pot. Zilnic, dupa scoala sau inainte sau si inainte si dupa, am antrenamente, zilele in care am doar 4-5 ore sunt foarte fericite...imi ocupa tot timpul, nu mai pot sa ies cu prietenii, sa ma plimb, sa descopar lumea din spatele clasei si a salii de antrenament. Ma doare fiecare particica a corpului, sunt plina de vanatai, rani, intinderi peste intinderi; dar nu e de ajuns. Cum sa ii conving pe mama si tata ca streetdanceul este un sport, ca nu e doar o distractie? Ei vor sa ma dea la inot sau handball, eu chiar nu vreau... m-am atasat de dans, de colegi, m-am obisnuit cu antrenamentele cat de cat, dar nu mai rezist sa mai fac ceva? Regret ca imi este rusine sa le spun cat de mult muncesc la antrenamente si ca nu le-am spus niciodata. Am numai note mari, ai mei sunt foarte mandri, dar spun ca ar trebui sa fac mai mult sport. Multumesc pentru rabdarea si atentia acordate.

2 răspunsuri:
| EvilThoughts a răspuns:

Explică-le că nu mai poți.
Și din moment ce tu ai note mari și mai și muncești la antrenamente și faci față, evident că ei nu văd nicio problemă. Nu recomand soluția asta, dar dacă vorbești cu ei și le explici că ești super obosită și ei refuză să te înțeleagă, nu te mai duce. Pur și simplu renunță. Evident că la 14 ani depinzi de ei dar asta nu înseamnă că ei au dreptul să te exploateze. Mie mi se pare mult și 4-5 ore pe zi.
Nu știu cum reușești, sincer. Eu am liceu de la 12-13 la 19-20 și de-abia mai țin pasul cu învățatul. Nu-mi pot închipui când ai timp să mai respiri.
Vorbește cu ei și nu ezita să le spui cât te chinui să faci față.

| Febery a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si spune-le ce iti doresti tu sa faci..convinge-i ca e mai important ce vrei tu pentru tine iar ei daca te iubesc nu te obliga sa faci anumite lucruri care nu vrei sa le faci...