| anonim_4396 a întrebat:

Anul trecut i-am dat bani surorii mele ca să plece în Spania cu prietenul ei.
După un timp am sunat-o să ii cer banii si mi-a spus că nu are bani, ne-am certat și mi-a pus block pe Facebook.
Mama i-a spus să îmi dea banii.
Cu mama vorbește săptămânal, dar cu mine nu, nici măcar nu-mi raspunde la telefon.
Nu a mai vorbit cu mine și pe Facebook încă sunt blocată.
A trecut un an de când nu mai vorbim. Credeți că are ceva cu mine?

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa suparat ca i ai cerut banii, poate are o situatie grea in Spania si nu are deunde sa i ti dea banii, tu trebuia mai întîi sa o intrebi ce face cum se simte acolo in Spania, si după ce aflai in ce situtie este sora ta putea i sa o rogi sa i ti dea banii chiar si in rate daca ti dădea era ok, ce sumă de bani i ai dat? Sora ta este mai mare sau mi mica decat tine, si de ce ea a cerut bani de la tine cand putea sa i ceara mamei sau tatalui vostru.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, are. Faptul că i-ai cerut înapoi banii. Anunță ptin mama ca acei bani nu îi mai ceri înapoi, că sunt o sponsorizare, și va vorbi din nou cu tine.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pai ce facem? Sa mai vorbeasca cu un om care s-a p pe ea?! Scuza-ma, eu n-as mai vorbi niciodata, si sa dea banii ca de nu, cand vine in tara, o sa aiba probleme, asa se face.
Din contra, sa ii ceara banii, dar sa astepte sa vina in tara mai bine, sa nu zica nimic, si dupa aia se obtin banii aia cumva, stai tu linistit.

Eu am o "proasta" calitate, pe atat de om sunt cu oamenii, asa de infect sunt cu neoamenii, nu tolerez din astea eu.
Pai ma duceam dupa ea in Spania si tot luam banii cumva sau ceva de banii aia.
Si nu neaparat pentru bani cat pentru gest si pedeapsa pentru jigodism.

| mihai69 a răspuns:

Nu are nimic cu tine, doar te consideră fraieră și nu mai vrea să-ți restituie datoria.
Ar trebui s-o ignori și tu pe ea, nu merită să te mai stresezi din cauza ei.
Dacă ți-e atât de superioară, să se descurce singură de acum încolo; se pare că tu faci asta deja de mai mult timp.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai evident ca are ceva cu tine, nu vrea sa iti mai dea banii si cam asta este. Asa ca te evita.

Asta este situatia, ce poti tu sa faci ar fi urmatoarele variante:
- sa vorbesti cu ea, sa ii spui ce crezi cu adevarat, daca vreti sa va "impacati" si sa vorbiti din nou, uitand de banii pe care i-ai dat, sperand ca poate o sa ii dea, poate nu (dar sa nu o mai imprumuti niciodata);
- sa astepti si timpul o sa le rezolve pe toate (dar sa nu o mai imprumuti niciodata);
- sa nu mai vorbesti cu ea si sa nu te mai gandesti la asta, asta este... sunt oameni mai buni pe lume poate care ar vorbi cu tine si te-ar respecta mult mai mult decat sora ta (adica sigur)(si sa nu ii mai dai bani niciodata).

Si cam asta ar fi, indiferent ce faci eu iti urez multa bafta si mult succes! ^_^. A... si sa nu ii mai dai bani big grin

| Mosotti a răspuns:

Da, a avut ceva cu tine, s-a folosit de tine ca sa-i dai bani, si cand nu a mai avut nevoie, te-a aruncat la gunoi.
Si daca nu mai vb cu tine, nu conteaza, nu mai ai ce vb cu un om prost la caracter, tu fa sa-ti recuperezi banii asa ca respect fata de tine, nu lasa treaba asa sa pici de proasta.

Mai in colo sa zica maica-ta ca are nevoie de o suma de bani mai mare decat ai dat tu ca sa nu se prinda, si apoi sa-ti dea tie banii aia! Deci sa ai 1-0, e una din metode. Sau doua sume mai mici in doua transe la o distanta de cateva luni.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu are ceva cu tine, doar ca valoreaza mai putin pentru ea legatura de sange dintre voi decat suma aia de bani pe care i-ai imprumutat-o...

| Freya1 a răspuns:

Da,are.Nu vre sa iti dea bani inapoi.

| Frank51 a răspuns:

Se numeste tradare, atunci cand iti pui toata increderea in cineva drag. Invatatura de minte sa nu mai dai sume mari. Eu nu dau 2 bani pe astfel de oameni fie ele rude de gradul 1.

| siriusblack98 a răspuns:

Ce sa zic, uita de bani si nu-i mai da NICIODATA cu imprumut. Cunosc genul asta de oameni.

| Crackman a răspuns:

Pai, este clar ca sora ta este un jeg de om cubcare nu trebuie sa mergi la inmormantarea ei.
Genul asta de persoane au pus batul in rahatul turcesc si rascolesc pana iese miezul de nuca.
Asa ca ai rabdare ca peste cave timp te cauta iar si trebuie sa ii dai lectia pe care o amana cu bloc-ul Facebook