| Andrei_Narcis_1983 a întrebat:

As avea și eu nevoie de niște sfaturi(nu de critici).Am 28 de ani, am un băiețel de 12 ani din prima căsătorie. Copilul nu este la mine, este la tatăl sau. La ora actuala trăiesc in concubinaj cu un băiat, avem 4 ani împreună. Sunt insarcinata in doua luni jumate. Relația mea cu el scârțaie. El nu prea vrea copilul, nici nu-i place sa muncească. Eu nu vreau sa fac avort. Una ca este păcat și a doua mi-e frica ca nu o sa mai pot face copii. Acum 2 ani am avut sarcina extrauterina stânga. Decembrie nu am ovar nici trompa în partea stângă. Țin sa menționez ca nu am ajutor din partea nimanui. Nu am părinți. Tatăl meu m-a părăsit când aveam 10 ani și mama nu a dat importanta mare pe mine de când s-a recăsătorit și a făcut alt copil cu actualul ei soț. Deci as avea nevoie de sfat la întrebarea sa țin sau nu acest copil.Nu am pe nimeni sa-mi dea putere sa trec peste.

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pacat? Si din cauza religiei nu ai folosit contraceptie, mai ales daca traiesti de PATRU ani cu un parazit pe care il doare la paispe in fata de tine (no offense, dar eu asta inteleg din ce ai zis tu)? Oricit de anti-avort as fi din nspe motive (nu, cel religios nu intra macar in discutie), ti-as sugera fie sa avortezi (mi se pare mai criminal sa cresti un copil fara viitor), fie sa apelezi la un ONG/asociatie pentru ajutorarea mamelor singure (SUB NICI O FORMA vreuna care sa tina de biserica ortodoxa!), apoi sa te tragi singura de cap pentru a iesi din mocirla in care te scalzi. Da-i papucii idiotului cu care esti (sa avem pardon, dar daca esti cu cineva de 4 ani si parca nu prea ai vrea copil si nici sa muncesti, in loc sa te motiveze faptul ca vei fi tata si sa dai tot ce ai mai bun in tine, atunci esti un mare idiot) si canalizeaza-ti toata energia in cresterea copilului. Nu stiu cu ce te ocupi, presupun ca nu ai o slujba sau daca ai, e ceva care nu iti permite sa cresti copilul. Sfatul meu e sa te apuci de video chat o perioada, macar cit te pui pe picioare. NU sa iti faci o cariera din asta, dar e solutia cea mai practica, din care poti invata multe (pui la punct engleza, ceva psihologie) si care iti va permite sa poti planifica viitorul fara a te intreba cum vei supravietui inca o saptamana cu 20 RON in buzunar.
Citeste printre rinduri si gindeste-te la sfaturile mele. Nu te simti ofensata de partile mai dure, nimic nu e doar miere, niciodata. Ca o mica paranteza, sint parinte, as mai vrea macar 1 copil, dar problemele de sanatate ale sotiei ne impiedica. Lenea e o tendinta naturala pentru foaaaarte multi barbati, si nu ma consider o exceptie. Totusi, de cele mai multe ori cind sint tentat sa frec menta, gindindu-ma "Las' ca e 20 si deja am cistigat binisor peste salariul mediu luna asta, pot sa ma uit pe pereti/YT/sa ma joc.", imi dau singur o palma si imi aduc aminte ca, indiferent cit de mult as fi cistigat, intotdeauna e loc de mai mult, pentru ca nu sint doar eu aici. Bine, sotia lucreaza, are salariul binisor peste medie, deci - teoretic- as putea sa ma culc pe ureche. Cel mai mare dusman in viata ne este plafonarea. Nu fi multumita cu ce ai, LUPTA. Totul incepe cu a parasi imbecilul cu care esti.

| doctorandus a răspuns:

Risti ca tot restul vietii sa dai banii pe popi pentru iertarea pacatelor. Sigur, nu toate femeile care fac avort ajung asa, dar este un risc. Bunica-mea imi spunea ca stie sigur ca va ajunge-n iad, ca a facut raclaje.

| sofisis a răspuns:

Deci ai un copil de care nu te intereseaza prea mult (desi o acuzi pe mama ta ca te-a lasat dupa ce s-a recasatorit si a facut alt copil) si care e la tac-su.
Bun. Esti cu un parazit social cu care dupa 4 ani de zile ramai gravida si abia acum te trezesti ca nu mai vrei sa fii cu el...ok. Lasa-l. Nu te obliga nimeni sa fii cu el.
Copilul cum de a aparut? Evident ai facut sex neprotejat. Deci evident nu te-ai gandit sa il parasesti pe actualul.
Nu vrea copilul? Foarte bine, nu ai fi nici prima, nici ultima mama singura.
Muncesti? Ai carte de munca? Daca da, ai dreptul la concediu si indemnizatie de crestere a copilului. Dupa asta exista crese si gradinite. Plus ca daca stai acasa mai putin de 11 luni, statul iti mai da 5 milioane pe luna ajutor de bonawinking
Deci...se poate daca se vrea.
Daca vrei copilul si ai ce sa ii oferi, tine-l. Daca esti si tu ca si actualul un parazit social, nu ai scoala, loc de munca stabil si nimic de oferit, mai bine te rezumi la a acorda atentie mai multa copilului pe care il ai deja si care cu siguranta are nevoie de tine.

| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta, dar trebuie sa te gandesti foarte bine ce vrei sa faci. Situatia este intr-adevar problematica. Daca te desparti de actualul prieten (daca relatia nu merge sau el nu isi asuma nicio responsabilitate) vei putea sa il intretii? Ai un acoperis sigur deasupra capului si poti sa ii oferi tot ceea ce ar avea nevoie? Ai cu cine sa il lasi cand tu pleci la munca? Daca raspunsurile sunt negative, atunci cred ca cel mai bine ar fi sa faci chiuretaj. Daca dai nastere unui copil pe care il chinui toata viata, lasandu-l singur, neavand posibilitati sa ii oferi o mica parte din ceea ce isi doreste te-ai simti vinovata mai tarziu? Daca da, atunci din nou raspunsul este chiuretajul.

Daca totusi consideri ca nu te-ai simti vinovata si crezi ca poti sa il intretii fara sa il chinui si crezi ca ii poti oferi o viata mai buna decat starea de nimic in care se afla acum (caci acum nu este constient si nu simte), atunci pastreaza-l. Intr-adevar este un risc faptul ca s-ar putea sa nu mai poti face copii, dar este un risc pe care vrei sa ti-l asumi?

Raspunsurile astea vin numai de la tine. Tu stii ceea ce are mai multa importanta pentru tine si ceea ce conteaza pentru tine si cu ce alegere dintre cele doua poti trai. Din pacate nu ai o alegere usoara, in cazul tau singurul lucru pe care il poti face este sa alegi raul cel mai mic. Iar o astfel de alegere depinde de fiecare persoana in parte si de regulile dupa care isi ghideaza viata.

| KodrutZ a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Embrionii sint constienti si simt de la o varsta mult mai mica decit ar crede multi.http://ff.graspnet.com/fetal_development_facts_questions_and_answers.aspx

| OoBunnyoO a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu este chiar asa. Poate au receptorii de durere raspanditi pe suprafata pielii, dar creierul nu este inca dezvoltat suficient incat sinapsele dintre receptorii din piele si creier sa fie facute.

P.S. Scuze daca nu sunt foarte coerenta sau am gresit termeni, dar in ultimele doua zile nu am dormit decat 2 ore. laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru KodrutZ):

Am gasit un articol care explica fenomenul mai bine decat as putea eu sa o fac in momentul de fata.

http://www.salon.com/......on_debate/

| KodrutZ a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Mdah, mi-e clar de cine e finantat Salon asta cind ma uit la 2-3 titluri. Hai sa nu ii acuzam pe musulmani de nimic, ca e baieti de treaba, si tot asa. Oricum am lua-o, avortul E crima. Cum am zis mai sus, mi se pare mai mare crima de a naste un copil fara viitor, dar tot crima ramine avortul. Ce facem acum, gasim scuze pentru a il transforma in metoda contraceptiva, cum fac unele concetatzence de-ale noastre?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru KodrutZ):

Banuiesc ca se gasesc si alte studii pe tema asta. Insa este adevarat, faptul ca structura creierului se dezvolta mai tarziu. Mi-am petrecut ultimele zile numai invatand nenorocita de structura a creierului, daca nu as fi facut-o, probabil acum as fi fost mai odihinta. Si in alea 2 ore pe noapte nu as visa conexiuni facute in creier. laughing Nu stiu exact in ce saptamani se dezvolta suficient de bine incat legatura dintre corp - creier sa fie completa, dar stiu ca apare mai tarziu. Tocmai din cauza asta avortul se face pana in luna a patra, plus alte motive.
Avortul poate in viziunea ta si a altora este crima, dar este crima mai mare decat sa cresti un copil chinuit?
Discutia asta este cu dus-intors. Tocmai din cauza asta o astfel de alegere este extrem de personala. Avortul nu ar trebui sa fie niciodata considerat o metoda contraveptiva, dar cand rahatul este facut, ce mai poti face? Eu nu mi-as dori niciodata sa ajung in situatia sa fac avort, as folosi si 10 metode contraceptive simultan, dar din pacate nu toata lumea o face. Dar imi imaginez ca daca in urma unui sir nefericit de evenimente as ajunge in situatia asta, as opta pentru avort. Eu nu as putea sa cresc un copil si sa ma uit la el cum isi doreste sa mearga intr-o excursie sau sa isi doreasca o ciocolata si eu sa nu ii pot oferi nimic si sa vad cum sperantele ii sunt distruse in fiecare zi si cum in loc sa isi traiasca copilaria trebuie sa sufere greul de a trai de pe o zi pe alta. Nu as putea trai cu mine facand asta. Dar sunt multi oameni care pot trai cu ideea asta, pentru ca sunt de parere ca dreptul la viata este mai important. Nici macar nu este o problema de genul right or wrong. Chestia asta este o problema de perspectiva si de alegerile cu care putem trai.
Plus de asta, in cazul de fata, dupa cate observi fata asta risca daca face avort sa nu mai poata face niciodata copii. Iar chestia asta o risca o mare parte dintre femeile care fac avort, deci nu cred ca este chiar o metoda contraceptiva si nici nu cred ca va ajunge vreodata in punctul asta.

| KodrutZ a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Inteleg un avort, hai doua, dar cind sint scroafe (ca femei nu le pot numi) care sint la al zecelea, al douzecilea avort sau mai mult... atunci ce sa mai zici?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru KodrutZ):

Cred ca alea sunt prea norocoase si de o cruzime exagerata. Dar sincera sa fiu, cred ca mai bine le este copiilor sa nu fie, decat sa fie cu asemenea mame. Noroc ca, comparativ cu cele care fac un avort sau doua, nu sunt chiar asa de multe.

| Dede7747 a răspuns:

Eu spun să il ti...Adică chiar dacă nu ai cu ce să il grești macar te bucură cand iți spune *Mama te iubesc* eu am doar 13 ani nici pe mine nu ma vrut mama, dar sti ce naspa e să iti omori propoi copil? nu fă asta mama mea are 5 copii si abia are cu ce să ii crească dar nu a lasat nici unu ai grijă ce faci si gandeste-te bine te pup ai grijă de tine... Fundă? happy