| danseanavictoria a întrebat:

As dori sa stiu despre arabi obiceuri si cum pot sa invat limba

Răspuns Câştigător
| Maria_7883 a răspuns:

Arabii sunt niste oameni cazli,primitori,pasionali, destepti, respectuosi si foaret religiosi.Bineinteles ca si eu au cate o"buriana"cum fiecare are. Daca vrei sa afli mia multe poti sa ma contactezi deoarece tatal meu este arab asa ca as putea sa iti dau mai multe detalii.Te astept!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca le place ca cafeaua, sa fie aromata ca dragostea, neagra ca noaptea si tare ca moartea.astia da bautori de cafe.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Off-topic:
@danseanavictoria,inutil sa postezi anonim, se vede nick-ul oricum!

| katy a răspuns:

Arabii se ghideaza in viata foarte mult din ceea ce spune Coranul,au ore exacte cand se inchina, chiar si daca sunt la drum lung, opresc masina la acea ora se dau jos isi pun un covoras sau orice au la ingemana sa se aseze pe genunchi si isi fac rugaciunea.Toti tin Ramadanul ( e o luna calendaristica cum e la noi ianuarie,februarie,doar ca nu cade in aceeasi perioada,poate fi la inceputul,mijlocul sau sfarsitul anului).in timpul Ramadanului ziua nu mananca, nu beau nu au voie sa-si sarute sotia, absolut nimic ce tine de lucrurile astea.mananca doar la apusul si rasaritul soarelui in rest stau in rugaciune pe motiv de a simti ceea ce simte un om care nu are ce manca.La sfarsitul Ramadanului sunt 3 zile de petrecere in care se mananca baclava prajitura lor specifica,pe care doar ei pot sa o faca exact dupa cum e reteta,eu am mancat si e superba nu se compara cu ce gasesti la noi in magazine nici pe departe,in timpul asta se viziteaza rudele,fumeaza narghilea, beau cafele, ceaiuri.Acum depinde si de mentalitatea arabului,sunt multi care s-au mai cizelat si nu au o gandire din aia "comunista" in care spre exemplu daca l-a inselat nevasta o trimite la pedeapsa capitala o fugareste dezbracata pe strada si lumea o bate cu pietre si o injura pana o omoara, in putine zone se mai practica asta.Ce tine de limba vorbita.e foarte complicata, nu exista o limba araba care sa poata si vorbita la perfectie decat stramosii lor o vorbeau cat de cat corect si asta se datoreaza faptului ca sunt foarte multe regionalisme in limba lor.eu nu am reusit decat sa le invat alfabetul si am ramas la partea cu scrisul,e foarte greu. inveti literele alfabetului, iar in scris(se scrie de la dreapta spre stanga), se modifica forma lor.insa ai putea invata sa vorbesti doar daca ai avea un arab sau o araboaica in preajma sa inveti pronuntia ca nu e usoara multe cuvinte se pronunta din gat si noua romanilor nu ne vine prea usor ca nu avem astfel de cuvinte, doar asa ai putea sa inveti.eu am fost impreuna cu un arab 2 ani si am prins cat de cat,e o limba frumoasa, sper sa reusesti si tu si sa te fi ajutat cu informatiile oferite, mult succes!

| Bojthe a răspuns:

Islamul este religia predominanta in Emiratele Arabe Unite, iar traditiile sunt influentate in mare mare de parte de partea spirituala religioasa.
Cu toate acestea, nu este un impediment pentru turisti si rezidentii de alte religii si nu face ca societatea sa fie una inchisa. Se traditiile si obiceiurile sunt promovate din plin ca localnicii emiratezi sa devina pentru ceilalti oameni o natiune vibranta si atractiva.

Politetea si bunele maniere sunt foarte vizibile atunci cand se incearca a se intra in contact cu alta persoana, fie ca este pe plan afacerist, fie ca este doar un simplu vizitator sau chiar prieten.
Atunci cand se serveste masa alaturi de localnicii emiratezi va trebui sa se tina cont de faptul ca mancarea trebuie mancata cu mana dreapta.
Aromata si amaruia cafea este de o mare importanta avandu-si radacinile in strictele traditii din Emiratele Arabe Unite.
In general exista doua camere pentru oaspeti, ca parte din obiceiurile emiratezilor. Aceste doua camere numite "majlis" separa femeile de barbati.
In timpul sarbatorilor religioase ( Eid-ul sau altle ocazii), camerele sunt decorate cu aranjamente speciale. Inainte de sfarsitul sarbatorii Eid-ului sau inainte ca musafirii sa paraseasca majlis-ul ( camera de oaspeti ) se aprind betisoare parfumate impreuna cu apa de trandafiri.Ca parte din traditie cand vine vorba de nunti, miresele sunt rasfatate cu diferitele sortimente de parfumri traditionale arabesti si trebuiesc sa se odihneasca acasa la parinti pentru 40 de zile inaintea nuntii, ca numai membrii familiei sa o poata vedea.

In noaptea numita " Laylat Al Henna" mainile si picioarele mireselor vor fi decorate cu henna.

Membrii familiei canta, danseaza si isi exprima toata bucuria in acea noapte.
Casatoria este mai mult contractuala decat religioasa. Ginerele se pregateste de asemenea pentru nunta lui, dar in comparatie cu mireasa, are mai putin de lucru.
Chiar daca 98% din populatie urmeaza Islamul, sunt toleranti si cu celelate minoritati religioase existente in tara lor. Alcolul se gaseste numai in restaurante si hoteluri, deoarece Islamul interzice cu desavarsire consumul de alcol. Cu toate acestea, nu este permisa starea de ebrietate pe starzi sau la volan.
Shisha ( narghilea ) este una dintre traditiile acestora si este "degustata " din plin in cafenele sau restaurante. Turistii sau persoanele de alte religii pot purta ceea ce doresc in masura bunului simt. Nu sunt premise fustele scurte sau decolteurile prea largi. Este de asteptat ca ei sa respecte traditiile si obiceiurile acestui stat si sa mentina limita modestiei in public.
Araba fiind limba oficiala, peste tot se foloseste a doua limba engleza ca si limba circulate.
In restaurnate chiar si numele firmelor sau a companiilor sunt traduse in engleza.
Cu toate acestea toleranta culturala este reflectata in toate obiceiurile si traditiile din Emirate.

| ELLSSA a răspuns:

Hai mai Mony, iar incepi?sad

| Questions a răspuns:

Corect, katy, si eu sunt arab.si intr-adevar asa este!