| anducu a întrebat:

As vrea sa ii explic mamei ca vreau si eu sa am un prieten. ceva mai mul deca amicbig grin

dar am 13 ani jum, intotdeauna a zi ca sunt mica. stiu ca si acum ar zice
la fel.

am cunoscut acum 3 ani un baiat mai mare decat mine cu 2 aani. e de la tara. numele liui e Vali

ma inteleg super bione cu el. asta vara eu incepusem sa fiu un aspect negativ. incepusem sa dracui, sa injur. cate un fum de tigara.

dar el mi-a explicat ca nu e bine, m-a facut sa ma schimb. acum sunt o alta persoana...

cred ca ar fi ideal sa fim impreuna.

familia lui e de acord, dar a meastraight face

mi-a zis sa incerc sa vorbesc cu mami, dar siu ca nuva fi de acord. mai ales ca mami e cu tipatul, cu, crizatul si etc

dar totusi ce ziceti, sa incerc sa vorbesc cu ea?

ce sa ii zic?

Răspuns Câştigător
| Carl a răspuns:

Vreau sa te ajut.In anturajul meu toate prietenele ascund faptul ca au un iubit fata de parinti lor.Nu vreau sa te speri dar ai vazut cum ajung fetele astea care nu spun parintilor. Cel mai bine ar fi sa ai ea o discutie mama-fica si sa-i spui TOT.Crede-ma te va intelege si nu esti asa micawinking. Ftele de la mine au 13 ani si se pupa french cu unii de liceu.Deci cel mai bine ar fi sa-i spui mamei tale si in functie de ce decide ea sa-i spui si lu Vali. Sper ca te-a ajutat raspunsul meu si daca totul se va termina cu bine sa-mi trimiti un mesaj pe privat.Succes!

12 răspunsuri:
| hannibal a răspuns:

Pai daca nu e de acord poti sa te intalnesti cu el doar la scoala atat, vorbiti pe messenger. mamei tale ii este teama de baiatul acela, nu il cunoaste. peste un an cand o sa faci 14 ani-15 cred ca o sa te lase sa iesi cu el, o sa stie ca te-ai mai maturizat si poate nu o sa faci un pas gresit (ma refer ca o sa te culci cu el ).
Mai asteapta putin, o sa vezi ca o sa ai tot timpul din lume sa fii cu baieti.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La orice varsta, deci si la 13 ani, este bine sa ai un prieten, dar nu un iubit, esti prea tanara pentru aceasta.
Intotdeauna este bine sa discuti cu familia orice problema care te framanta, nu numai cu mama ci si cu tatal. Pentru a avea o imagine corecta trebuie sa stii si argumentele celuilalt.
Oricum ar fi, parintii cauta, mai intotdeauna, sa-si protejeze copiii, chiar daca uneori sunt prea protectori.
Succes!

| Vizitiul a răspuns:

Da, banuiam ca nu trebuie sa fi in pas cu "moda", amicele tale au "iubiti", iar tu nu, e trist.
Eu zic sa-ti vezi de scoala, sa te implici mai mult, este timp si pentru relatii. Asculta-ti parintii, nu-ti vor raul, ci binele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama nu stie de iubitii mei. ca doar nu ne casatorim laughing

| Lyss . a răspuns:

Parintii nu-ti vor decat binele. Incearca sa vorbesti cu mama ta despre asta. Pana la urma mama e cea mai buna prietena, nu? Spune-i ca vrei sa vezi cum e sa ai prieten. Poate te va lasa. Pe mine m-a lasat si am ajuns la cuvintele ei, ca sunt prea mica si un iubit e prea mult pentru mine. Uneori e mai bine sa lasi asa o prietenie.

| elena a răspuns:

Eu zic, mai intai, sa-i arati mamei tale, textul scris de tine, sa vada cate greseli de ortografie ai si mai ales, ce parere ai despre ea, "cu tipatul, cu, crizatul si etc", cred ca tu ai adus-o in aceasta stare, avand in vedere ca i s-au terminat toate argumentele, incercand sa te stapaneasca cat de cat.

Eu ma bucur ca prietenul tau, te-a adus la un comportament necesar oricarei domnisoare de varsta ta, se vede ca mintea celor de la tara, este mult mai sanatoasa decat a persoanelor de la oras.

Parerea mea este, ca ar trebui, sa acorzi mai multa atentie invatatului si apoi explica-i mamei, ca doresti, sa ai un prieten "ceva mai mult decat un amic".

Doamne, la 13 ani si jumatate vrei, sa te arunci deja in patul unui baiat? La ce te astepti oare? Gandeste-te bine ce faci, avand in vedere, ca de viata sexuala vei avea parte toata viata, de te vei satura de ea la un moment dat.

Chiar daca te superi, asta este parerea mea...nu despre tine neaprat, ci despre situatia descrisa mai sus.

| RainDrop a răspuns:

@hannibal, la tara este messenger?!
Wooow, chiar nu sunt la curent!\

Spune-i si tu, ca, ce va fi rau in asta?
Iti vor doar binele, si sa aiba increde sa nu faci vreun pas gresit.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Rain laughing eu stau la tara si am mess si neth si tot ce aveti voi de la oras nu inteleg care e diferenta toti de aicci avem neth si in plus orasu nu e departe de noi nu crede cea ce nua i vazut.

| rex_2081 a răspuns:

Adica cu alte cuvinte mai mult decat un prieten, pentru.ca eu zic ca amic sau prieten tot aia e. Vrei sa fiti iubiti? Daca-i asa nu crezi ca e prea curand? Atunci cred ca mama ta ar fi indreptatita sa inceapa cu "istericalele". Traieste-ti copilaria si mai tarziu peste vreo 2-3 ani banuiesc ca si mama ta va fi de acord cu ceea ce vrei tu.Intre timp puteti fi numai prieteni(amici)cum spui tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Te sfatui sa te ocupi cu alte treburi cum ar fi invatatul.Stii,oricum dragostea din adolescenta e trecatoare 99%. Si cind te gindesti ca "iubitul"tau se va agata de alta...Eu am 12 ani si nu ma avint in relatii amoroase, chiar daca la mine in clasa sunt multi cavaleri.Ai toata viata la dispozitie ca sa-ti intilnesti dragostea.Mama ta are dreptate deoarece ea are grija de siguranta ta.Chiar daca te consideri foarte mare, potrivit de mare ca sa iesi si sa cutreieri strazile noaptea cu un baiat, dar nu esti.Gindeste-te cite ti se pot intimpla daca ai face totul de capul tau.Si tine minte ca pina la 18 ani nu esti o persoana independenta, si parintii tai sunt responsabili pentru tine.

| marrr a răspuns:

Elena, vad ca si tu ai multe greseli de punctuatie: nu stii unde sa pui virgulele. Ele nu se pun intre subiect si predicat, iar predicatul nu se desparte de restul propozitiei prin virgula.
Fata a spus ca vrea doar un prieten, nu un baiat cu care sa isi inceapa viata sexuala. Cred ca este destul de mare pentru primul prieten.
Anducu, vorbeste deschis cu mama ta si spune-i in fata ca vrei sa ai un prieten, ca tii intr-adevar la Vali. Daca vrei, prezinta-i-l. Incearca sa o convingi pe mama ta sa-si creeze o parere despre Vali; sper sa fie o parere bunabig grin.
Trebuie sa intelegi ca orice decizie ar lua, o ia pentru ca vrea sa te protejeze pe tine de anturajele proaste, insa dupa cum l-ai descris pe Vali (prin faptul ca te-a facut sa iti indrepti vocabularul, comportamentul) eu cred ca este un baiat care merita o sansa.
Incercarea moarte n-arehappy. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, inca mai esti un copil! la 13 ani poti face lucruri mult mai frumoase, pentru varsta ta.Cu Vali poti fi prietena deocamdata, ia mai tarziu cand deja va cunoastet mult mai bine puteti incepe o relatie.Nu iti bate joc de copilarie, ai timp, crede-ma!