| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa intreb parintii dupa site ce relatie au cu copii si cum au procedat cand copii au avut un esec sau au facut o greseala(pot raspunde si copii, cum se comporta parintii in situatiile mentionate de mine si ce nu le convine)! I-ati certat? I-ati batut? Ce ati facut cand i-ati vazut lipsiti de viata? Dupa ce au trecut de 18 ani ati comunicat cu ei? Ce greseli au facut copii? Dar dvs? Cum credeti ca ar trebui sa se comporte un parinte cand:
1)copilul are pana in 5 ani si face greselute specifice varstei?
2)auziti ca s-a batut cu un copil la gradinita/scoala?
3)a fost obraznic sau a luat o nota mica?
4)a stricat ceva din casa?
5)dati voi alte exemple nementionate de mine, specifice copiilor pana in 11 ani si spuneti cum ati procedat!
Si acum incepe marea problema...cum v-ati educat copii de la 12 ani? ce i-ati invatat? Cum va comportati cu ei in momentele in care sunt suparati/au o dispozitie proasta/va vorbesc urat, etc? Ce atitudine aveti cand va cer bani? Ce asteptari aveti de la ei? Ii pedepsiti? Cum reactioneaza ei la modul dvs de a-i educa?

3 răspunsuri:
| anemona18ida a răspuns:

Eu cred ca in primul rand trebuie sa tii cont de varsta copilului. apoi trebuie nu fii un parinte prea dur dar nici prea tolerant.copilul trebuei educat de mic, dar sa nu intri rea mult in sufletul lui si nici sa ll stresezi prea mult cu afectiune parinteasca pentru ca apoi poate deveni prea alintat.

| mgtow a răspuns:

Eu cand eram mic am fost educat ca in armata, daca aduceam o nota mica luam bataie, trebuia sa fiu la ora 9 seara in casa, rar aveam parte de momente fericite din cauza ca parintii mei discutau des.

caramela
| caramela a răspuns:

BUnahappy totul depinde cat de mult comunica parintele /copil, eu am doi si am/si comunic foarte mult cu ei, cu toateca sunt mari 21/23 de ani,am stiut mereu cand sa ii cert,cum,si cand trebuie sa ii mai ating,multumesc bunului Dumnezeu ca am intampinat greutati din partea lor,dar ca orice copil si ai meu greseau, dar au stiut mereu cum sa iasa la lumina, sunt greseli si "pacate"minore care copil fiind nu ai cum sa nu "pacatuiesti", astazi imi cer sfatul in mai toate privintele, iar eu ii sfatuiesc cu drag, si ma bucur enorm ca apeleaza si imi cer sfatul.nu cred ca exista un standard de educatie, totul vine de la sine si viata si nevoia te invata cum sa reactionezi la momentul respectiv, au avut libertate sa faca ce vor, dar au stiut cand trebuie sa zica DA si NU, si azi ma pot lauda cu 2 copii minunati care nu au dat de "furca" parintilorlove strucklove strucklove struck