| RoxanaRoxy9809 a întrebat:

Aș vrea să să o ajut mai mult pe mama cu frați mei eu cred că nu o ajut suficient am 4 frați mai mici sunt 2 baieți și eu cu sora mea fete baieți au cel mare 15 ani, cel mic 6 ani iar sora mea are 17 ani eu am 19 ani eu stau cu ei când mama e la muncă și noi cei mai mari o ajutam pe mama prin casa pe tata nul aveam pentru că ne-a părăsit cand fratele meu cel mic care acum are 6 ani avea 4 ani mama ne crește singură muncește și ea și eu multi o judeca pe mama că a făcut atâția copiii.Credeți că a greșit mama că a făcut atâția copiii? Credeți că o ajut suficient? Cum o pot ajuta mai mult? Pentru mine nu e importanta distracția mai important e sa muncesc pentru frați mei și să o ajut pe mama chiar daca am 19 ani. Credeți că e ok să fac asta? De când aveam 15 ani o ajut pe mama cu frați mei și o ajut cu treburi casnice

1 răspuns:
| Furnicuta000 a răspuns:

La 19 ani cred ca ai putea sa o ajuti mult mai mult. Adica esti destul de mare sa o poti ajuta cu bani. Ori sa te angajezi undeva in zona ori sa pleci un timp in strainatate si sa trimiti bani acasa. Desigur ca nu esti obligat dar ar fi frumos. Iar cu copiii se gaseste cine sa stea.
Nu cred ca lumea trebuie sa o judece pe mama ta. Ea a trait cu tatal tau si s-au trezit cu cate un copil, apoi au decis sa il pastreze pe fiecare considerand ca e un dar divin, nu a avut intentii rele desi stia ca e o situatie financiara mai grea. Eu una nu consider ca un copil e un dar divin, cel putin nu in toate cazurile, majoritatea femeilor sunt fertile si ar putea sa faca si cate un copil pe an daca ar merge pe ideea ca "fac atatia copii cat ii sunt dati de la divinitate". Cred ca asta e gandirea si a altor oameni, dar eu repet, nu judec, viata m-a invatat sa nu judec si sa nu vorbesc de rau oamenii simpli care fac ce cred ei ca e mai bine