| Ionuțparvu44 a întrebat:

As vrea să vă cer ajutorul. Tatăl meu a început de o perioadă cam de vreo 6 luni să bea băuturi alcoolice din cauza unui deces în familie.Petrece mai mult timp prin crâșme si baruri. Ajunge să doarmă prin șanțuri sau baruri.Mama la dus si dezalcoolizare dar degeaba.Pur și simplu un pahar de vodcă sau coniac sau mai stie naiba ce alcool poate ajunge mai important ca mine sau mama.Chiar poate fi si violent atât fizic cat si verbal.Va rog sfaturi fiindcă îl iubesc pe tata si nu vreau ca alcoolul sa îmi destrame familia.Sunt doar un pusti de 14 ani.va rog orice sfat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine ca mama ta sa solicite ajutor din partea rudelor sau persoanelor care pot avea influenta asupra tatalui tau - prieteni, seful de la locul de munca, conducerea locala, politia locala, preot, etc.
Poate ca, daca mai multi o sa-i arate ca nu procedeaza bine si sa-i solicite sa se indrepte, o sa aiba rezultat.
Daca nu se reuseste nimic atunci mama ta poate solicita un ordin de protectie, conform L.217/2003, rep. in 2014, citez:
"ART.23.(1) Persoana a cãrei viaţã, integritate fizicã sau psihicã ori libertate este pusã în pericol printr-un act de violenţã din partea unui membru al familiei poate solicita instanţei ca, în scopul înlãturãrii stãrii de pericol, sã emitã un ordin de protecţie, prin care sã se dispunã, cu caracter provizoriu, una ori mai multe dintre urmãtoarele mãsuri - obligaţii sau interdicţii:
a) evacuarea temporarã a agresorului din locuinţa familiei, indiferent dacã acesta este titularul dreptului de proprietate;
b) reintegrarea victimei şi, dupã caz, a copiilor, în locuinţa familiei;
c) limitarea dreptului de folosinţã al agresorului numai asupra unei pãrţi a locuinţei comune atunci când aceasta poate fi astfel partajatã încât agresorul sã nu vinã în contact cu victima;
d) obligarea agresorului la pãstrarea unei distanţe minime determinate faţã de victimã, faţã de copiii acesteia sau faţã de alte rude ale acesteia ori faţã de reşedinţa, locul de muncã sau unitatea de învãţãmânt a persoanei protejate;
e) interdicţia pentru agresor de a se deplasa în anumite localitãţi sau zone determinate pe care persoana protejatã le frecventeazã ori le viziteazã periodic;
f) interzicerea oricãrui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţã sau în orice alt mod, cu victima;
g) obligarea agresorului de a preda poliţiei armele deţinute;
h) încredinţarea copiilor minori sau stabilirea reşedinţei acestora.
(2) Prin aceeaşi hotãrâre, instanţa poate dispune şi suportarea de cãtre agresor a chiriei şi/sau a întreţinerii pentru locuinţa temporarã unde victima, copiii minori sau alţi membri de familie locuiesc ori urmeazã sã locuiascã din cauza imposibilitãţii de a rãmâne în locuinţa familialã.
(3) Pe lângã oricare dintre mãsurile dispuse potrivit alin. (1), instanţa poate dispune şi obligarea agresorului de a urma consiliere psihologicã, psihoterapie sau poate recomanda luarea unor mãsuri de control, efectuarea unui tratament ori a unor forme de îngrijire, în special în scopul dezintoxicãrii."

| ania a răspuns:

Încearcă să discuţi cu el respectuos-tată, eu te iubesc şi am nevoie să fii un model pentru mine.Ai vrea să te gândeşti la asta?
Şi roagă+te pentru el, e o povară prea grea ca să o porţi singur, Dumnezeu vrea să te jute.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!