| Mara56677 a întrebat:

Aş vrea să va povestesc prin ce trec de 1 an.În urmă cu un an eram liniştită la muncă şi mi-a sunat telefonul erau de la spital mi-au zis că sotul meu a avut un accident rutier ca a intrat cineva cu maşina în maşina lui şi ca e în comă când am auzit mi sa făcut rău m-am dus la spital
să îl văd apoi am fost sa vorbesc cu poliţia ei mi-au zis ca nu soţul meu era devină de accident dupa 3 zile de coma a decedat eu la înmormântarea soţului meu am leşinat de 2ori.Eu nici acum dupa un an nu mi am revenit sunt încă şocată şi nu îmi vie să cred că nu mai e eram căsatoriţi de 2 ani voiam să facem un bebe dar totul sa ruinat. Părinții lui sunt şi ei distruşi ei cu fratele lui înca mai vin la mine în vizita eu locuiesc în casa care locuiam cu el.Îmi e dor de el avea 26 de ani când a decedat.Eu am 24 făcea 27 anul ăsta în Decembrie.Cum pot trece peste asta? Îmi e foarte dor de soţul meu uneori vreau să fiu cu el.Ce sfaturi aveţi pentru mine

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Terapie cu un specialist

| mihai69 a răspuns:

Musai să mergi la un psiholog!

| Mosotti a răspuns:

Mergeti la un medic psihiatru sa va spuna ce aveti de facut, daca trebuie tratament, doar psihoterapie sau ambele.
Si se rezolva, aveti o depresie mai mascata.

Se considera ca daca in 6 luni de la un deces omul nu prea isi revine, e depresie, asta e regula medicala.

Am zis medic psihiatru si nu prima data la psiholog, pentru ca daca va duceti la al doilea, poate sa nu spuna ca e nevoie de tratament, daca ar fi, multi psihologi fac prostia asta.

Intrebati "am nevoie de trat, doar de psiholog, de ambele?", ce parere aveti?

Si el va spune ce si cum.
Altfel va tot chinuiti fara sens.
Viata merge inainte cu sau fara sot. Mai exista n barbati care sa va placa la fel de mult sau poate chiar mai mult.
Nu trebuie sa stie altcineva ca va duceti la medic, deci nu va faceti probleme ca se afla, nu are cum.

Sunt medici psihiatri la privat care lucra cu casa si nu platiti nimic.
Si daca va da diagnostic ceva, nu duceti foaia la medicul de familie si nici ala nu stie.

| AndaAlexandra a răspuns:

Poți încerca o nouă relație. Știu, e greu dar ai nevoie de cineva, ai nevoie de afecțiune din partea cuiva. Uneori trebuie sa dam drumul oamenilor chiar daca ii iubim enorm. Sunt sigura că nu îl vei uita niciodată. El va face parte din viața ta pentru totdeauna. Cred că și el și-ar fi dorit să te știe bine, fericita chiar daca cu alt bărbat.
Poți încerca să vorbești și cu un psiholog. Te va ajuta.