Întrebare recomandată | Rooobi a întrebat:

Ascultam muzica pe youtube si din intamplare am dat peste videoul acesta am ramas fara cuvinte si m-au trecut toti fiori ce e drept. Inainte sa cititi in continuare va rog urmariti videoul:

http://www.youtube.com/watch?v=qzc6RrjZ_yI

Vad frecvent pe acest site la diferite categorii adolescenti, dragoste si sex, intrebarii de genu :
-imi place de o fata dar nu stiu cum sa vorbesc cu ea...
-am o colega in clasa cu mine de care imi place si nu stiu cum sa-i zic... etc.

Poate multi dintre voi ati trecut de aceasta etapa, poate alti va aflati la ea in momentul de fata. Probabil doar 10%-20% din cazuri se intampla la fel ca in video, ca fata sa faca primul pas. Voi cum ati trecut de acest "Buna", adica sa intri intr-o conversatie cu o fata? Probabil ca v-ati gandit de atatea ori ce sa-i zic dupa ce o salut, ce sa vorbim etc.
Astept raspunsuri despre acest subiect.
PS: Intrebarea e mai mult pentru baieti, dar si pentru fete : Voi fetelor ati spus unui baiat acel "Buna", ati facut primul pas? Sau voi in mare parte va asteptati sa faca baiatul primul pas?

14 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Eu nu vad de ce ar trebui sa existe astfel de reguli nescrise cand vine vorba de relatii. Ar trebui sa fie perfect normal ca si fetele sa faca primul pas daca le place de un baiat. Si multe chiar o fac. E o greseala de multe ori din partea fetelor sa astepte ca un baiat sa o bage primul in seama. Se rateaza multe sanse asa.

| Rooobi explică (pentru sublime89):

Da asa e ai dreptate, dar in caz ca si fata se pune in locul baiatului si nu stie ce sa zica, ce vorbeasca cu el. Probabil ca asa se pierd multe sanse de o relatie frumoasa o gramada de persoane chiar fara sa isi dea seama.

| sublime89 a răspuns (pentru Rooobi):

Da, asta sigur se intampla de foarte multe ori din pacate. Cel mai bine e sa ai curaj si sa faci primul pas, indiferent cine o face. Subiecte de discutie se gasesc tot timpul, important e sa-si doreasca amandoi. Dar adevarul e ca e mult mai usor de zis decat de facut de multe ori laughing

| Rooobi explică (pentru sublime89):

Asta asa e laughing

| Duucu a răspuns:

Rooobi,bună! Te iubesc!

| Exilee a răspuns:

Asa ...si de ce ai ales aceasta categorie?!

| pastru009 a răspuns (pentru Exilee):

Salut.Dupa parerea mea cred ca a ALES ACEASTA CATEGORIE, fiindca este legata de psihologie(o ramaura a stiintei moderne ce se ocupa cu studiul limbajului non-verbal/verbal, comportament, atitudine-sentimente, pe scurt- etc.) aceasta intrebare.Nu crezi ca este categoria corecta?
Desigur ca se potrivea si la Familie & Relatii sau Conversatii.

| Duucu a răspuns (pentru Exilee):

La fete e nevoie de multă știință...

| grab a răspuns:

Inainte sa te apuci sa acostezi lumea pe strada ai grija sa arati intr-un fel sa nu ii sperii! happy

| Florrentina14 a răspuns:

Eu am asteptat o data un "buna", dar nu l-am avut sad Atunci mi-am dat seama ca exista si baieti. timizi, sensibili sau,NU STIU.
Cred ca ar trebui sa avem responsabilitati egale(noi, fetele si baietii). Oricum, m-am decis sa incep si eu sa fac primul pas, dar acum nu mai am ocazia laughing
E greu pentru o fata sa faca primul pas, daca baiatului i se pare pare ca sunt o mega fraiera, gandind dupa cum l-am bagat in seama?
In plus, cred ca as intra in pamant de rusine daca nu mi-ar raspunde.
As vrea ca el sa inceapa prima fraza, eu sa continui cu o a doua si, restul sa vina de la sine happy

| sticla09 a răspuns:

Singura data cand o fata m-a bagat in seama asa a fost la un baeram "buna, vezi ca ai șlițul desfacut"
eu unul n-am prea mai vazut in ultimii ani fete frumusele sa fie si singure, de regula sunt combinate cu niste borfasi, doar de dragul de a fi si ei impreuna.

| Florrentina14 a răspuns (pentru sticla09):

Auzi? Inseamna ca ala a fost un "buna" de neuitata, nu? laughing

| qIrinna a răspuns:

Intr-o relatie este bine ca si fata sa faca primul pas dar si baiatul.

| TwistGeorgiana15 a răspuns:

Eu sincer vorbind daca imi place de un baiat ii zic in fata imi iau "inima in dinti" si ma duc la fel. Poate acel baiat e rusinos si ii e rusina sa-ti spuna ca te place. Opinia mea e ca nu numai baieti ar trebui sa faca lucrul acesta ci si fetele.