| DarianaDari a întrebat:

Aseară eu cu mama am dormit la bunicii mei pentru ca tata iar era băut și am plecat cu mama când a adormit el ca să nu o mai bata. dar tata a venit după noi azi să ne ia acasă. Mamei îi e frica de el și am plecat înapoi, eu odată am sunat la poliție când el a bătut-o pe mama dar după ce a plecat poliția m-a bătut și pe mine și tot timpul când o bate pe mama ma bag între ei doar ca acum câteva zile când m-am băgat m-a împins și m-a strâns foarte tare de mână.Eu am 16 ani.Cum să o conving pe mama să nu se mai întoarcă la el? Orice îi spun zice ca îi e frica de el. Am citit răspunsurile voastre la întrebările anterioare dar nu a mers nimic din ce ați zis. Credeți că fac bine dacă ma bag sa nu mai dea în mama? Vreau sa ma mut doar eu la bunici dacă mama nu vrea, se poate eu fiind minoră?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ramaneti la bunici!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| sweetys a răspuns:

Sa ceara ordin de protectie. Ea probabil are un atasament toxic fata de el, macar la tine sa se gandeasca. Sau cautati solutii sa rezolvati problema cu bautura, un centru de dezalcoolizare. Ce e drept in ultimul timp politia doarme in bocanci, inteleg oarecum acea frica. Incercati sa va mutati in alt oras cat sa nu poata sa ajunga cat e beat.