| manoka a întrebat:

Avem un baietel minunat de 5 anisori, ne dorim o FETITA! Am auzit ca exista metode, pozitii sa iasa sigur fetita! Stie cineva mai mult?

Răspuns Câştigător
| leluc a răspuns:

Pot alege sexul copilului?
Anumite cupluri isi doresc foarte mult sa aiba un copil de un anumit sex. Din pacate, in cazul fecundarii naturale, in prezent nu exista o metoda sigura care sa poata rezolva aceasta problema, ci doar metode empirice, cu rezultate nesigure.

Unica metoda sigura pentru a avea un copil de sexul dorit este implantarea in uter a unui embrion ales dupa fecundarea in vitro.

Metoda spermatozoizilor
Toate celulele constituente ale organismului uman contin 46 de cromozomi in nucleul lor, insa spermatozoidul si ovulul contin numai jumatate din acest numar: ovulul transmite informatiile genetice ale mamei cu ajutorul a 22 cromozomi somatici si a unui cromozom X, iar spermatozoidul transmite informatiile paterne cu ajutorul celor 22 cromozomi somatici si a unui cromozom sexual care poate fi X sau Y. Pentru ca sa se formeze un nou organism materialul genetic al celor doua celule sxuale trebuie sa vina in contact unul cu celalalt astfel incat sa se restabileasca numarul de cromozomi specific speciei umane, 46 (printr-un proces numit fecundatie). Organismul nou format va mosteni in consecinta trasaturi provenind de la ambii parinti, indeplinind astfel dezideratul diversificarii continue a trasaturilor descendentilor ce formeaza specia respectiva.

Studii stiintifice arata ca spermatozoizii Y (cei care vor duce la nasterea unui baietel) ar fi mai rapizi, dar traiesc mai putin decat spermatozoizii X (care vor duce la nasterea unei fetite). Aceasta inseamna ca daca raportul sexual are loc in ajunul sau in prima zi dupa ovulatie, spermatozoizii Y ar fi primii care ajung.

Asadar, daca doresti sa ai un baietel, trebuie ca raportul sexual sa fie cat mai apropiat cu putinta de momentul ovulatiei. Pentru asta, trebuie sa stii cand are loc ovulatia. Poti folosi un program de calcul al ovulatiei (Calmens Software - www.calmens.ro) sau te poti ghida dupa semnele pe care ti le ofera corpul tau.

Planifica sexul copilului tau. Calculeaza zilele fertile si urmatoarele menstruatii. Afla ziua si zodia in care se va naste copilul. www.calmens.ro

15 răspunsuri:
| Ben. a răspuns:

Nu exista asaha ceva.

regis
| regis a răspuns:

Exista, insa numai eu le stiu; tti fac o programare? happy

Sa mai aud comentarii tampite la intrebari despre sex... Uite, de asta e nevoie de acele intrebari, pentru ca oameni in toata firea, cu copii carora azi maine trebuie sa le faca educatie sexuala, inca mai cred ca daca stai capra poti naste iezi.
@manoka - nu glumesc pe seama ta, ma enerveaza nu intrebarea ta, ci raspunsul unora la intrebari pe teme sexuale. Totusi, avand deja un copil, ar trebui sa stii ca stabilirea sexului are loc la mult timp dupa contactul sexual. Nu pot sa iti spun exact, dar chiar si fecundarea are loc la cca 10 ore dupa. Stiind numai si numai acest argument, mai crezi in povestea cu pozitia?

| ali_3270 a răspuns:

Ce o da dumnezeu, sanatos sa fie si e bine in rest happy

regis
| regis a răspuns:

@leluk, s-ar putea sa ai dreptate cu fecundarea in vitro. Desi eram la curent pana acum cativa ani, nu aflasem ca se pot alege embrionii in functie de sex.
In privinta "studiilor stiintifice" de care vorbesti (probabil din ciclul "cercetatorii americani au descoperit..."), acestea sunt de fapt o simpla teorie aparuta prin anii '60 si cunoscuta drept "Metoda Shettles de control asupra sexului viitorului copil". Aceasta a fost INFIRMATA stiintific, mai mult aceasta s-a dovedit ineficienta prin faptul ca reducandu-se astfel perioada fertila AU SCAZUT DRASTIC SANSELE DE A RAMANE INSARCINATA, mai ales la cuplurile care deja aveau astfel de probleme.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Ma bucur ca vrei sa-i faci o surioara...va avea cine s-o apere...mai incearca. pup:*

| claudiarebecca a răspuns:

Hm... singura kestie pe care pot sa o afirm cu siguranta e ca sunt 50% sanse sa ai fetita si 50% baiat... cu apropierea de momentul ovulatiei nu stiu ce sa zic, eu cel cel putin nu am auzit niciodata de asa ceva si mi se pare putin probabil. sursele de pe net nu sunt foarte sigure pentru documentare. succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar prin fecundatie in vitro, dar este foarte controversata ideea asta.in america se poate si este legal. dar cred ca nu asta conteaza.copilul sa fie sanatos, indiferent ce este. mi se pare o forma de egoism exacerbata.

| manoka explică:

Buna zazu1972, nu vreau sa te jignesc dar mi-e nu mi se pare ca as fi egoista ca imi doresc o fetita, sigur daca Dz-ul va da baietel tot ma voi bucura, dar daca Dz-mi ar darui o fetita as putea sa spun cas implinita sufleteste, imi ador baietelul e mandria mea si viata mea!

| nicky a răspuns:

Cred ca numai ce vrea Dumnezeu poate sa fie, nu ce vrem noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul in care alegi o viata intre doua, este discutabil.cand ovarul este fecundat de spermatozoid acesta deja trimite informatia necesara, adica in momentul fecundarii putem vorbi de o fiinta. dupa catva timp se poate face alegerea. adica se elimina ceea ce nu vrei si ramane ceea ce vrei.vei elimina deja o fiinta in favoarea celeilalte. ai intrebat de metode, noi le-am expus. cea viabila este doar alegerea prin vitro, si conform procesului trebuie sa renunti la o celula care este considerata viabila(apta). dar celula asta deja are o informatie completa care se transmite prin ovul si spermatozoid, adica din punct de vedere stiintific este apt pentru a se dezvolta.si nici dumnezeu si nici legile europene nu permit asa ceva.ai fost foarte clara -"ne dorim o fetita, ce metode...SA IASA SIGUR FETITA!

cristian
| cristian a răspuns:

Cica alimentatia parintilor ar putea influenta sexul copilului.
Documenteaza-te de aici:www.mamici.ele.ro/Cum_alegem_sexul_copilului__--a4457.html
www.kidz.ro/articol/Preconceptie/1500/Alegerea-sexului-copilului.html

| Paula a răspuns:

Stiti ce'am auzit eu?! daca fata ii mai buna in pat, iese fata, daca baiatul ii mai bun, iese baiat big grin laughing

mira
| mira a răspuns:

Daca barbatul prin cine stie ce mutatie nu dispune de cromozomul y, nu exista nicio sansa sa ai baiat.Nu este cazul tau. Mira

| bogdancj a răspuns:

Lasa sa fie ce iti va randui Bunul Dumnezeu, care ne-a si creat. Iar sexul copilului este dat de gametii de la barbat. Te sfatuiesc sa te linistesti si sa inveti sa te multumesti cu ce iti da Dumnezeu. Cel cu inima multumita, are un ospat necurmat. Sanatate in toate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre pozitii sexuale a carui rezultat sa fie determinarea sexului nu exista studii concrete, doar mituri greu de demonstrat, in schimb, o prietena de-a mea "a pus mana" pe un... tabel din medicina traditionala chinezeasca, care, in functie de varsta mamicii si luna in care ramane insarcinata se determina sexul copilului. De ex. : daca mamica are 21 de ani si ramane insarcinata in luna a 3-a, copilul e de sex masculin, daca ramane in luna a 7-a, face fata... si tot asa! In acest mod si-au programat primul copil(baiat) iar acum vor o fetita si tot dupa tabel... "lucreaza"! Din curiozitate am facut niste teste si am intrebat mai multe mamici in ce luna au ramas insarcinate si la ce varste, iar spre surprinderea mea, o majoritate covarsitoare au coincis cu tabelul! (din aprox. 37 de femei, doar la 1 nu s-a potrivit)