| LarisaLarisuţa56666 a întrebat:

Azi a fost ziua de nastere a lui tata, am 18 ani, el a consumat alcol şi m-a chemat şi pe mine la masa sa, beau cu el. Tata chiar daca nu e ziua lui daca îi zic sa îmi dea bani sa îmi iau o bere îmi dă şi zice sa îi iau şi lui. Credeţi ca tata face bine ca mă lasa sa beau alcool la vârsta mea? Eu îl am doar pe el pentru ca mama a decedat acum 3 ani din cauza unei infecții ce o avea la ovare şi a descoperit-o târziu.Aşa ca am ramas doar cu tata, am vrut sa ma mut acum ca am 18 ani dar trebuie să am grija de el. Tata consuma alcool de cand a decedat mama

5 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

O bere merge pe caldura asta, insa orice cu responsabilitate.
Din păcate tatal tau nu este pe un drum bun si da, trebuie sa fii bun cu el.
Situația voastra este una trista dar sa nu o faca si mai trista.
Spune i ca ai vrea sa fie langa tine cat mai mult timp si sa bea cu moderație, ca l vrei sanatos.
Multa sanatate si toate cele bune,

| Madaxo97 a răspuns:

E ok sa bei la vârsta ta, atât timp cat nu faci exces, ai grija cu tatăl tău să nu te influențeze negativ totuși, dacă te cheamă sa bei si tu nu simți nevoia, nu trebuie sa o faci numai pentru ca te-a chemat el să bei. Riști să devi si tu alcolic.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu e bine. Nici pentru tine nici pentru tatăl tău. Încearcă să îl convigi să se lase de băutură. Altfel îl pierzi și pe el.

| 1onur a răspuns:

Așa o să-și ajungi ori alcoolist ori boschatari daca o tine tot așa văd că și tu bani de băutură nu-ți este de niciun fel sa nu-i ceri i Sâte nenorocească in felul ăla pe viață dacă continuă Sâte distrugă in halul ăla așa nu se crește un copil așa în felul în care te crește el așa se distruge un copil și are toate șansele cu brio sa ajungă ori drogat ori Boschetar Doamne Dumnezeule ferește. Nu te mai lua după el. Nu mai lua bani de băutură sa vei câți faci mă băiet nu te lua după el bosule nu te lua după el fratele meu că o să-ți faci rău la Schoală mergi? Cum te înțelegi cu profesori boss? Nu contează că ai 18 ani că ai 19 ani că ai 20 ani că ai 30 de ani 50 de ani băutură este băutură ști ce înseamnă asta? Că ori când poți ajunge pe străzi ori când poți ajunge un om care își pierde propria familie din cauză la băutură ori când poți ajunge la închisoare ori când Doamne Dumnezeule ferește poți dai cuiva în cap Pentru băutură așa vrei să ajungi? Ăsta vrei sa fi in viața? Dacă îți mai spune Sâte duci săi iei de băutură du-te i-ai da tu nu bea eu așa făceam îi loam băutură care spunea el da nu stăteam niciodată cu el la masă sa beau căci știam cei făcea mamei mele când bea el nici nu-mi pare rău un gram ca s-a dus și a crăpat..mama mea din cauza la băutură lui nu mai este o toată viață ei la câte bătăi lua femeia asta de la boschetarul ăla.

Dacă mama ta trăia ar fi vrut Sâte vadă așa? Să-ți iei bani de băutură de la el? Ști tu nu că mama ta te privește cu Adevărat îți spun că te privește și locul ei este lângă Dumnezeu. Nu faci bine. Dar tu alegi ori Boschetar alcoolist ori om. Alegerea îți aparține ție

| andreispeed250 a răspuns:

Ai 18 ani, este ok sa bei alcool, insa trebuie sa bei cu masura, asta sa nu uiti