| AntoniaAntonia53 a întrebat:

Azi m-am certat foarte tare cu sotul si el in timpul certei mi-a zis ca am nevoie de psiholog si ca imi va face programare la psiholog de ce credeti ca soțul meu a spus asta? Cum ne putem impaca ca ne-am certat vreau cat mai multe sfaturi

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Este bine ca este deschis spre ideea unei medieri prin intermediul psihologului.
Încercați sa mergeți împreună.
Acum trebuie sa va calmați și sa învățați din greșeli.
O discuție foarte aprinsa nu aduce nimic bun.
Intre o criza de nervi și tăcere este de preferat tăcerea.
Data viitoare va veți păstra calmul dacă doriți o discuție constructiva.
Întâi ne schimbam noi și apoi prin exemplul personal va prelua și partenerul din comportamentul nostru.
Va doresc împăcare frumoasa și o căsnicie liniștită.

6 răspunsuri:
| BobTheCat a răspuns:

Fara un context mai amplu, nu iti putem raspunde la prima intrebare. Doar voi doi stiti raspunsul. Va sugerez sa comunicati deschis si calm.
Daca aveti ocazia, cred ca v-ar prinde bine si terapia de cuplu. Cu toate ca nu am experienta personala, cateva persoane cunoscute au zis ca este foarte ok. In cel mai rau caz, daca chiar nu va intelegeti, fiecare merge pe drumul sau.
Sper ca te-am ajutat cat de cat!

| Simpatic a răspuns:

Pai depinde ce anume i-ai spus sau in ce context s-a ajuns la cearta. Doar stiind aceste lucruri putem sa ne dam seama de ce ti-a recomandat sa mergi la psiholog
oricum a spus-o intr-un mod inteligent, daca spunea de psihiatru, ar fi facut o ironie si ar fi insemnand ca esti nebuna, psihologul insa nefiind psihiatru...nu consider ca te-a jignit ci ti-a dat de inteles ca ai o problema cu nervii poate!

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu-l intrebi pe sotul tau de ce a spus asta, ca noi nu avem cum sa intram in creierul lui, ca sa aflam ce gandeste el.

Ca sa va impacati, este bine ca cel care a gresit sa fie capabil sa-si ceara ieratre si sa faca primul pas spre impacare si daca va iubiti cu adevarat, atunci este foarte usor sa accepti vina si sa ceri scuze persoanei iubite.

| 1234568807 a răspuns:

Probabil pentru ca cauti cearta din orice prostie presupunand ca de la tine a inceput cearta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nimic rău să te duci la psiholog. Te poate ajuta mult.

| MarianWLF a răspuns:

Nu are competenta profesionala sa puna diagnostic cum ca ai avea nevoie de un psiholog dar in relatile unde se tipa in loc sa se discute exista imaturitate emotionala, nu stingi cearta cu cearta.