| Sophie_3843 a întrebat:

Azi plang si-mi pare rau deoarece mi-a zburat papagalita mea draga, Lola, oh, ce frumoasa era! Azi 31.07.2009,micuta mea papagalita a plecat. Sper si ma uit la colivia ei. A ramas numai Paco papagalul cu cioculetul in pamant, sperand ca se va intoarce. Oh, cat as mai vrea sa se intoarca! I-am lasat pana si colivia afara supravegind-o in deaprope sperand cu inima in dinti ca se va intoarce teafara acasa.Gandul ca ea acum e moarta sau lihnita de foame este unul sfasietor, si-mi pare nespus de rau! Cu regrete imi amintesc suspinand prin cate am trecut si prin cate lucruri am rabdat mereu.Imi amintesc ca papagalii mei aveau o colivie mare, care avea si o oglinda tip scaunel, iar Lola mea statea mereu la oglinjoara privindu-se si nelasandu-l pe Paco sa se apropie de oglinda sa. Ea era si prima la mancare si la bautul apei. Avea un tril duios si placut care se ingana in capul meu ca o nauca raposata.Vai,nu pot sa-mi inchipui ca toate se vor sfarsi acum, ca astazi i-am dat ei ultima mancare la ea acasa.Cu lacrimi va intreb si pe voi, ati mai trait vreun astfel de fior vreodata cu vreun animalut de-al vostru? Imi pare rau, dar nu-mi pot lua la revedere deoaece nu mai pot scrie nici un cuvant...

Răspuns Câştigător
| sergiu25bc a răspuns:

Buna.
Eu am avut 1 canar de 5 ani de zile, adica cand l-am cumparat era 1 pui f mititel, abia putea sa minice singur.
Si eram pentru el ca o mama, mereu cand ma vedea vb cu mine prin ciripit, eu ii schimbam apa. mincarea, faceam curatenie in cusca doar eu.
Si dupa 5 ani de zile in o zi am lasat cusca pe balcon, s-a deschis involuntar cusca, si el esise 1 pic afara, desi in camera mea mereu era cusca deschisa dar geamurile inchise, sa nu zboare.
Nu voi uita nici o data cand l-am vazut ca saracutul el incerca sa reintre in colivie, m-a vazut.Am vb cu el in chema Natalino, ca il primisem in ziua de craciun cand se ofera cadourile.
Apoi nu stiu dar s-a speriat ca cazuse de la etaj 1 cersaf si a zburat speriat.
Nu sa mai intors inapoi.1 luna de zile am plans, suferit pentru el.
Mereu imi voi aminti de el, curaj Gloriutza stiu ce simti ca si eu am patit la fel, il aveam de 5 ani, cand ma vedea ca intru in camera venea si se aseza pe umarul meu.
Ce mult imi lipseste Natalinosad

22 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Gloriuta, te inteleg foarte binesad Asa a patit si versioara mea.Imi pare rau pentru tine.Sa speram ca se va intoarce. Daca nu se va intoarce cumpara alta papagalita cu toate ca stiu ca nu poate sa ii i-a locul nimeni sad Sa nu mai plangi ca o sa fie bine.Gandeste poviziv. Poate a ajuns undeva unde sa fie iubita, asa cum o iubeai si u.sad
Sa nu mai fi suparata si sa ai griji de papagal kiss

| Ralux a răspuns:

Nu asculta vorbele lui Delight. El/ea niciodata nu a avut vreun animal de care sa se ataseze si sa stie cum e. Daca ar fi in locul tau sunt sigura ca l-ar plange si mai tarebig grin.
Stiu sentimentul.Asa a patit si verisoara mea.De fapt ei i-a murit hamsterul dar si eu am fost indurerata pentru ca l-am iubit si stateam destul de mult cu el din ce imi amintesc.Nu l-am uitat niciodata si nici nu il voi uita, insa trebuie sa fii optimista.
Poate a zburat pe la vecini sau il va gasi cineva dar trebuie sa actionezi repede:adica sa anunti persoanele ca ti-ai pierdut papagalul, afise, ceva orice.Trebuie sa ai vie o speranta in suflet.
De exemplu foarte recent a aparut un caz la stiri:o femeie si-a gasit catelusa dupa 9 ani. O femeie iubitoare de animale a gasit-o si a ingrijit-o un an. O gasise pe langa nu stiu ce padure din acea zona parca.
Orice ar fi, chiar daca nu o vei mai gasi gandeste-te ca ii este mult mai bine acolo unde e.In plus are un mare avantaj happy: stie sa zboare! Asta o va scapa de primejdii.
Daca nu apare peste cateva luni, va trebui sa te resemnezi si sa iti iei un alt papagal.Hai ca se poate! O poti numi tot Lola daca asta te face sa te simti mai bine, sau daca este prea dureros pentru tine ii poti pune alt nume, insa frumos ar fi sa pastrezi vie amintirea ei mereu in caz ca nu va aparea. Daca nu apare, o vei iubi la fel de mult si pe viitoare papagalita.Bineinteles Lola este de neinlocuit dar acea papagalita iti va alina durerea si te va face sa te simti mai bine.
Fii tare si mult succes in gasirea papagalitei!
Orice alt cuvant ar fi de prisos...pentru ca noi nu te putem alina decat foarte, foarte putin.Adevarata consolare exista in inima ta.

Inca odata, succes!kisskisskisskiss

| Ralux a răspuns:

Drag/a Delight,
(apropo eu sunt fata, nu cred ca vreun baiat si-ar pune niku stelutsamouva)
imi pare rau, nu stiamhappy
dar nu trebuie sa faci tu comparati intre animale.fiecare sunt egale si te poti atasa de orice animal odata ce devine special pentru tine.si tu ai simti la fel daca ai avea un papagal dar daca nu ai nu poti intelege, dar imagineaza-ti ca iti pierzi cainele, cum te-ai simti? sau chiar si papagalul...il ai de vreo 10 ani, il iubesti si pleaca.
Nu judeca pe nimeni...

| julliano a răspuns:

Daca ajunge la mine, te anunt. sad

| Moneyandfame a răspuns:

Azi e ziua papagalilor? Am vazut vreo 5 intrebari legate de papagali...

| Haydee a răspuns:

Imi pare rau. Iubesc animalele, si cred ca ar trebui sa o cauti.Papagalii tinuti in colivie nu stiu sa zboare prea mult timp si poti sa pornesti pe urmele ei...Sau,imprastie niste afise cu Lolabig grin sad

Răspuns utilizator avertizat
| YLLL a răspuns:

Imi pare rauu`crying( nu vreau sa mi se intample asta.cu papagalii mei Delight. poate tie iti plac mai mult cainii nah`. da daca la. i pierde ce ai face?straight face

| angela_7705 a răspuns:

Te inteleg ...Am avut si eu doi perusi. Cu unul din ei s-a jucat catelul nepotei mele, si murit. Coco a ramas singur. A stat mult timp asa. Voiam sa cumpar alt perus, sa-l inlocuesc pe cel pierdut. Pana la urma l-am donat unor copiii sa se bucure de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg. E dureros. Am trecut prin asta si eu. Doar timpul te va mai alina, dar nu gandi asa de fatalist! Poate a ajuns intr-un balcon al unor iubitori de papagali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai frate e doar un papagal. daca vrei un animal care sa nu fuga de langa tine.atunci ia-ti un caine.
Nu inteleg ce atata drama pe o pasare amarata chatterbox

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drag/a steluta mov.sa stii ca am un caine si il iubesc enorm. e lumina ochiilor mei... dar un caine nu se compara cu o pasare...
Si sa stii ca e o ea[amatorule].

Si multzam pentru stupid. o sa fac o colevctie de la oamenii stupizi ce mi-au dat stupid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gloriuta! nu mai fi suparata! mai ai o speranta ca poate vine inapoi daca o aveai de mult! lasa geamul putin deschis poate o minune se intampla! mi-as dori f mult! Eu am avut un catelus mic negru un chuuaaha pe care il iubeam f mult! s-a imbonlavit de o boala care nu se mai facea bine! si dr mi-a zis ca trebuie eutanasiat! nu l-am uitat nici acum...imediat am luat altul aceiasi rasa i-am pus acelasi nume Ryky si asta a murit l-am scos afara, si m-i l-a muscat un caine lup, a infipt dintii chiar in inima si a murit pe loc! i-ti dai seama! acum am un buldog francez! daca vezi ca nu vine i-ti cumperi alta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu ai scris asta la Hobbies&Pets?! Aici e Familie &Relatii...rolling eyes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau mai bine ai da indiici si til poti gasi da afise prin oras

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Selena si mie mi-a zburat papagalul si acum plang haaaaaaaaaaaaaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, chiar azi m-ia zburat si mie perechea mea minunata de papagali, sunt intr-un stres, erau de un an de zile la noi, si ii iubeam mult, nu stiu, se vor mai intoarce sau nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie la fel mi sa intamplat cu papagalul meu coco care esra atat de frumos! te cred acum cat de mult suferi! coco a fost priumul meu paagal care erat atat de dragut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg si eu am avut tot asa o intimplare mita mi la mincat acum stau si ma gindesc in fiecare seara la ea si parintii miau luat altul dar nu cred ca ma voi imprieteni si cu acesta asa de tare ca si kesa dar si pe el il iubesc tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-a zburat Mitzi din cauza mamei chiar azi, si mi-a cumparat alt perus in loc la fel dar are ciocul albastru si mi-am dat seama, baiatul Tzutzu nu stiu cum va rezista, mi-as dori sa se intoarca inapoi, mi se rupe inima cand ma gandesc ca afara este asa de frig, i-am pus mancare pe geam, sper ca o fi intrat la cineva in casa, ma simt goala fara ea, era de 1 an la noi,

| Stanciugelu_Maria_1996 a răspuns:

Stiu cum este, am avut doi papagali, o pereche. Baiatul a murit, avea probleme cu inimioara, iar papagalita a zburat de depresia ca i-a murit perechea. Dar am mai avut un papagal, puisor, care l-am iubit cel mai mult, desi l-am tinut cel mai putin, el a murit, l-am gasit mort intr-o dimineata in colivie, desi in ziua precedenta nu avea nimic. Important este ca atata timp cat l-ai avut, a fost fericit, in plus, este mai bine sa zboare, fiindca este si mai dureros s-al vezi cum moare. Va trece!

| VaDyK a răspuns:

Mda,chiar ieri mi-a zburat si mie papagul meu,sadsadsadsad ce frumos era.si cinta foarte frumos, insa intimplator am deschis putin usa si el a vazut si a fugit foarte repede, insa azi 25.08. 2011 a zis ca l-au vazut pe aici langa bloc prin copaci, oare va mai veni inapoi? angryangryX