| bdn23 a întrebat:

Ba sa mor eu am niste parinti comunisti... spuneti-mi cum sa fac dracu` sa ma inteleaga si pe mine ca mau inebunit x( ...Nu inteleg ca lucrurile s`au schimbat nu mai e Ceausescu. Daca imi dati un raspuns care sa ma ajute poate dau si funda, da sa ma ajute frate nu ca**turi! Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poarta-te matur si responsabil, asuma-ti cat mai multe obligatii si pretinde cat mai putine drepturi. ia numai note de 9 si 10, mergi la o olimpiada nationala, ajuta-i macar 2-3 ore oe zi in gospodarie, vorbeste-le frumos, nu le intoarce vorba, respecta-i maxim, fa tot ce-ti cer chiar daca ti-e greu. Vei vedea ca incet-incet se vor purta mai bine cu tine si vor accepta ca esti o persoana matura, care trebuie tratata cu respect. Drepturile ti le castigi respectandu-ti obligatiile.

| bdn23 explică (pentru Brigaela):

Chestia e, ca eu am note bune la scoala. Si merg la olimpiade foarte des. Dar ei nu au incredere in mine cu anumite lucruri. Da si ai dreptate Drepturile le castigi respectandu-ti obligatiile. Iti multumesc foarte mult ca mai ajut. Si tie, si tuturor. Toti ati merita funda!

| Brigaela a răspuns (pentru bdn23):

Bravo tie! Si sunt sigura ca poti mai mult.

11 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Vorbeste cu ei asa cum vorbesti cu noi pe site sa vezi cum te impui.

| DidiLovesYou a răspuns:

Stiu cum e sa fi tratat ca un copil si sa nu te asculte nici unul dintre parintistraight face
Pana la varsta asta nu am avut curajul sa ridic tonul la ei, dar n-am mai rezistat si le-am spus tot ce cred despre ei si, spre uimirea mea:o, ei chiar m-au inteles...si au cam incetat sa ma trateze ca pe un copil...
Deci sfatul meu e sa le spui direct tot ce crezi despre ei si tot ce simti.
Sper ca te-am ajutat.winking

| Tlbi a răspuns:

Singura solutie: maturizeaza-te.
Si o sa vina totul pe parcurs, o sa ai libertatea care ti-o doresti.
P. S.: esti copil.

| ir3al a răspuns:

Stiu, trec prin aceeasi situatie ca tine... daca te certi cu ei si ii infrunti mereu nu vei castiga nimic, fii destept si invata sa ii faci si din cuvinte. Taci si inghite chiar daca nu esti de acord cu ceea ce spun ei.Desigur, asta nu inseamna ca trebuie sa taci mereu, impuneti si punctul de vedere dar fa-o intr-un mod cat mai elegant. Ajuta-i la orice au nevoie, chiar la treburile gospodaresti.Trebuie sa contientizezi ca totusi parintii astia comunistiwinking ne vor binele, si ne protejeaza in felul lor. Daca te certi cu ei nu vei castiga nimic, ba chiar vei pierde dreptul la ceea ce vrei tu si la ceea ce ai tu de zis.Si fiecare parinte are probleme lui, la servici, sau acasa etc, pe care nu le poate impartasi familiei din anumite motive, si isi varsa nervii pe tine.
Un raspuns care sa te ajute:Fii destept, intelege-te cu ei ..si cauta modalitati prin care sa te apropii de ei, ca pana la urma cu parintii ramai si ei sunt primi care te ajuta cand ai o problema
Comunicarea este cheia in astfel de situatii.Crede-ma am patit si inca mai pat la fel ca tine, dar comunic mai mult cu ei si le-am demonstat ca am dreptate si ca suntem si noi in secolul 21...Bafta tie!

| vasiliustefan98 a răspuns:

Explica-le, arata-le poza cu noul presedinte dai la wikipwdia...vezi u ce faci

| Eliiza a răspuns:

Incearca sa le explici ca si prietenii tai fac acele lucruri, si ca nu esti singurul.
Tea ajutat raspunsul meu? Funda?

| A2M a răspuns:

Nu are nici o treaba Ceausescu sau noul presedintee si cred ca vad si ei ca a trecut acea perioada de muulti ani! Nici tu nu ar trebui sa te mai legi de chestia asta ca nu te ajuta, eventual iti enervezi parintii mai tare. Ei au fost crescuti in mediul ala si asa stiu ei ca trebuie sa faca ca sa fie bine, e greu sa schimbi ideile, mentalitatea unui om.Si la mine mai sunt probleme, mai ales cu tatalaughing) Si la faza cu:fii naturala, ma rog.
Ce poti sa faci':, lasa-le balta alte chestii, intr-o zi, stati la masa, la pranz, stiu stiu ca suna ciudat si te bufneste rasul, dar asta nu e o copilarie; chiar ar trebui sa petreceti ceva timp, din cand in cand, discutati si mai faci si tu bancuri, glume, le explici ce faci tu afara[depinde ce faci. poate nu ar trebui in detaliu chiarlaughing] pe unde ai vrea sa mergi si spune-le o data, serios, ce ai tu de gand. ca sa stie la ce sa se astepte..ideea e caa sunt parinti, ingriijorati peste cap saracii de copii lorhee hee) si poate uneori au dreptate. Zi-le ca pana nu vezi singur ce se intampla nu poti accepta anumite chestii.Degeaba faci scandal, nu stiu...lipsesti de acasa, faci chestii pe ascuns.Crede-ma nu dau roadelaughing! Ti-am zis, singurul lucru e sa le vorbesti si cand zic asta, nu inseamna sa te enervezi repede, te ridici si pleci si lasi iar situatia..asa, in aer.Clar vor intelege, o data si o data. oricum tu nu vei sta pentru totdeauna cu ei. O sa ai libertatea de care ai nevoie..stiuu,stiuu ca tu o vrei ACUM! Cine nu?! STai si tu intr-o zi si gandeste-te exact ce vrei sa faci, ce-ti place, daca te simti bine facand anumite chestii, daca esti ok dupa ce te certi cu ei si le raspunzi urat din cauza ca nu te lasa sa faci niste chestii.
Degeabaaa ii "mituiesti"laughing cu note bune, curatenie prin casaa si bla blaa porcarioare din astea..chestiile astea daca le faci, le faci pentru tine ca vrei tu sau ca te ajuta pe TINE! Nu au treaba cu certurile cu parintii. Da, pe moment simti ca innebunesti ca iti interzic ceva. a doua zi o sa te resemnezi. Faza e ca trebuie sa intelegi ca UNELE chestii chiar nu o sa ti le permita si degeaba cauti solutii, pentru ca poate acele chestii CHIAR nu ar trebui sa le faci. Daca nu ai incredere ca e de bine ca ti-a interzis ceva... vorbeste cu mai multi oameni, care-ti par tie |open mind| si daca au acelasi raspuns pentru tine, inseamna ca ar trebui sa-ti crezi parintii.
Cand te deranjeaza ceva la ei. ceva ce iti interzic, pastreaza-ti calmul[trebuie sa poti!] si explica-le nemultumirea ta adu-le argumente bune si ii veii convinge; nu rezista ei daca le vorbesti cum trebuie, ai argumente si vad ca acel lucru te face fericit, dar totusi nu exagera din prima.nu-ti fa de cap dupa primul raspuns afirmativ. o sa inceapa certurile, de la capat. Putin cate putin si o sa se obisnuiasca. dupa nici nu o sa-si bata capul sa te mai opreasca, pentru ca vor stii ca tu vei face totul bine.Arate-le si putina incredere, ca-i asculti, in sensul caa...mai vezi si tu ce zic ei, m-ai inghite in sec, uneori, si asculta-i si dupa va fi ok.
Nu le mai repeta ca sunt niste comunsiti. Spune-le ca ti se pare ca nu au incredere in tine si simti ca nu te asculta, ca nu ai cu cine vorbi.Isi vor deschide ochii.Trebuie sa-i ajuti sa realizeze ca trebuie sa stati mai mult timp impreuna si sa fie si ei in cunostinta de cauza cu ce-ti place.
Si nu ai cu ce sa te maturisezi, chestia asta nu o poti face peste noaptea, dupa cum reiese din sfatul celorlaltilaughing; asta tine de ceva din interiorul tau si nu o poti controla.Doar ai grija sa te faci o persoana placuta si INTELEASA de toti, dar mai ales de parinti, ca sa nu mai ai probleme.
Altceva mai concret nu ai ce face.trebuie sa infrunti[adica sa vorbesti calm frumos, prieteneste cu ai tai]problema face to face! Succes.

| stoopstress a răspuns:

Dai ba doua la ureche si o sa inteleaga ascultama pe mine

| kores181 a răspuns:

La fel e si la mine....sunt atat de imposibili. nu ai ce sa le faci atat pot ei asta este limita lor, nu-i poti cere unui om mai mult decat poate el. fi rabdator si cand iti vei castiga o independenta materiala pleci de langa ei si traiesti cum vrei