| Sonia9090 a întrebat:

Băiatul meu are 5 ani eu am 21 de ani el nu prea sta cu alte persoane îl las uneori la părinți mei cât eu merg la munca dar mereu întreabă de mine eu sunt în proces de divorț cu soțul și de asta îl cresc singură și îl iubesc mult pe cel mic el e tot ce iubesc mai mult dar as vrea să îl obișnuiesc și cu alte persoane.Cum îl pot obișnui și cu alte persoane?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nevoie sa-l obisnuiesti cu nimeni, ca se va obisnui singur, cat esti tu plecata la servici.

| Miruna333 a răspuns:

Incepe treptat, cu perioade scurte si dupa mult mai multe ore.
Spune-i ora la care te vei intoarce si respect-o, il vei face sa se simta in siguranta facand acest lucru, mai ales sa vada ca nu il pacalesti cu,, Te iau peste o ora si vii peste 5''. Asta il face sa isi piarda increderea in tine.
Roaga persoanele cu care il lasi sa aiba activitati cu acesta, nu sa se uite la tv, sau pe pereti, ca daca e asa, normal ca intreaba de mama, copilul se plictiseste imediat si trebuie stimulat
Incearca sa ai o discutie deschisa cu acesta in care ii explici cat de important este sa petreaca timp cu ceilalti, sa ii incurajezi independenta, cu mama nu poate sta de dimineata pana seara mereu ca nu este ok.
Fa asta cat mai repede, pentru ca este spre binele lui. nu cred ca vrei sa nu se integreze in grupuri pentru ca plange dupa mama