| Mia65 a întrebat:

Băiețelul meu are 10 ani, el e foarte atașat de mine, l-am născut când aveam 17 ani. Tatal lui biologic m-a părăsit când am rămas însărcinată, eu sunt recăsătorită. Actualul meu soț petrece foarte mult timp cu el și sunt atașați unul de celalalt.Acum actualul soț e la munca în străinătate. Tatăl biologic al copilului a venit să îl vadă dar baiatul nu vrea sa aibă de a face cu el și îmi zice ca nu-l îl iubește. In certificatul de naștere copilul nu are tata.Cum aș putea să îl fac pe baiat să stea puțin măcar și cu el?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

II explici copilului ca trebuie sa se vada cu tatal lui bilogic, ca asa cere legea.
Tu educi copilul, nu el pe tine!

| ninuku a răspuns:

Lasa copilul sa faca ceea ce simte, daca zici ca in certificat nu e trecut inseamna ca el nu a recunoscut copilul si asta inseamna ca legal el nu are nici un drept asupra copilului.

| ioana748 a răspuns:

Nu trebuie sa fortati nimic, pas cu pas trebuie rezolvată aceasta situație.
Copilul il iubeste pe sotul dumneavoastră, tatal biologic este practic un strain.
Ideal sa existe vizite scurte si sa arate tatal ca-i pasa de nevoile copilului.
Sa- l invite pe cel mic la cumpărături ca incepe scoala si sigur trebuie atatea.
Poate ar trebui sa rezolvati si problema din certificatul de naștere daca domnul doreste sa isi asume acest copil.
Important este ca copilul sa nu fie prea mult bulversat si dumneavoastră ca mama sa gestionati problema doar atat cat copilului să-i fie bine.
Copilul este pe primul plan si nu trebuie obligat cu nimic in cazul acesta.
Toate cele bune,

| Fatamuntilor a răspuns:

Adica timp de 10 nu s-a interesat de copil si dintr-o data vrea sa aiba de face cu el? Reactia baiatului mi se pare fireasca.
Cunosc cazuri similare cu al tau.O vecina a divortat de sotul ei cand copilul nu era nascut. Tatal a recunoscut copilul, dar nu s-a interesat de el.La un moment dat copilul a zis,, daca lui tata nu ii pasa de mine, nici mie nu imi pasa de el'''
Cert este ca nu poti obliga copilul, lasa sa vina de el.
Ar mai fi o solutie. Vorbeste cu actualul sot sa stea de vorba cu cel mic sa se vada cu tatal biologic la inghetata
Lucrurile asta vin treptat, nu te aspepta la minuni.