| Anonima287xg a întrebat:

Buna, acum cateva luni puneam intrebari stupide la misto (eram proasta) bine sia cum sunt dar na. Am nevoie de ajutorul vostru cu un sfat. Tata ma face sa ma simt groasnic de incomod cu el ma atinge si se comprota ciudat de 2 luni. Mi e frica sa nu se intample ceva...mai ales ca umbla cu fete apropiate de varsta mea. Ce credeti ca ar trebui sa fac (nu pot vorbi cu nimeni despre asta, nu am incredere in prieteni si mama nu ma va intelege)

27 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Imi pare rau. Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau e sa stai cat mai departe de el, ma refer fizic sa nu te apropii de el absolut deloc pentru ca daca te vede salbatica probabil o sa te lase in pace. Probe pentru politie nu cred ca se considera, adica politia nu are ce sa ii faca in stadiul asta. Ideal ar fi sa te muti dar inteleg ca daca esti adolescenta acest lucru e aproape imposibil. Dar daca vezi ca incearca ceva cu tine sau cu orice alta fata, aduna dovezi, cat mai multe dovezi. Inregistrari video-audio, conversatii, orice. O sa-ti fie de folos pe viitor

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Raporteaza la cine si aparate fi rea cu el

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Spune i ca iti este scârbă de el si nu vei accepta asemenea conportament niciodată si îl vei da in judecata sau ce i suna la poliție in caz daca esti minora

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Daca iti face ceva bate l de il rupi

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Sa nu iti fie frica sa te bati cu el cand e vorba de siguranță ta

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Tine l la distanta nu mai vorbi cu el deschis nu il mai lasa Să te atingă evita l cat mai mult

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Nu sta singura in aceeasi camera iar daca ai tupeu ai curaj abordează problema cearta te cu el

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Spune la mai multă lume problema ta

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Comporta-te urat cu el cum merita

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Fi rece cu el comportate urat ca sa vada ce monstru e

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Comporta-te in asa fel incat să ii fie scârbă de el

Pentru ce face cu tine si alte fete

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Nu mai lasati dracii sa se simta bine

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Publică pe Facebook ul lui ca e un pedofil

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Răzbuna te daca asta aduce dreptate ca m-am saturat de cazurile cand victimele sufera iar abuzatorii nu patesc nimic. Fetele sa își facă dreptate singure daca toata lumea e corupta

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Invata autoaparare

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Încuie te in camera seara cand dormi nu il lasa să intre peste tine daca e periculos

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Mama ta te va intelege cand e vorba ca sotul ei vrea sa ii violeze fiica! Nu stii sa gândești?

| User0987654321 a răspuns:

Buna, imi pare rau pentru tine...inteleg ca e dureros ca treci prin asa ceva, mai ales din partea unui membru din familie. Sfatul meu este sa stai departe de el, chiar daca poti sa opresti contactul vizual cu el, adica sa va intalniti foarte putin sa spun asa. Daca locuiti din aceeasi casa, incearca sa stai mai mult plecata de acasa de exemplu sa vii tarziu, sa stai pe afara, prin curte etc. Si inca ceva, SPUNE-I MAMEI TELE ca asta e o PROBLEMA FOARTE GRAVA! Daca nu ei, atunci iti recomand la politie, ca nu se poate asa ceva, nu cred ca vrea nimeni sa ramana traumatizat/a pe viata din cauza "tatalui"! Ai grija, daca "contactul" e din ce in ce mai des, si nu numai, trebuie sa vorbesti ori cu mama, ori cu politia(stiu ca e greu sa anunti politia pentru el, e tatal tau, dar decat sa ramai traumatizata pe viata din cauza lui, eu zic ca merita sa anunti!) Sau ai putea sa vorbesti cu el si sa ii spui sa nu mai faca asa ceva, dar e cam riscanta treaba... Acestea sunt sfaturile mele, sper ca o sa te ajute cu ceva si chiar imi pare rau ca trebuie sa suporti asa ceva sad Mult succes, fi puternica si precauta! Chiar daca "tatal" nu e ceea ce pare tot timpul!

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Ia ti un caine de paza rau care musca tine l in camera cand dormi daca iti e frica sa te bata iti poti lua un spray lacrimogen sau alte lucruri de autoaparare

Daca iti e frica sa te bati

| Comentariilaidiotiavortati a răspuns:

Sa te bati cu el pentru că din pacate numai bataia te scoate din cele mai multe cazuri grave nu conteaza cine e ruda sau nu o data ce sunt monstrii te aperi nu sta sa te abuzeze

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

TROLL Alert! Fatuca are 12 ani.

"umbla cu fete apropiate de varsta mea."
Pe unde umbla daca e casatorit?
Spune-i mamei tale.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Comentariilaidiotiavortati):

Esti incredibil. Ai scris 21 fraze in 21 de comentarii cand puteai sa scrii unul singur

| MountainRiver a răspuns:

Asta e grav. Dacă ești minoră mai ales, ar trebui să-l denunți, să suni la telefonul copilului și să sesizezi ceea ce face tatăl tău. Nici nu mai contează ce crede mama ta sau altcineva, dacă tu simți că acele atingeri nu sunt simple antingeri de relație tată-fiică, de afecțiune sănătoasă, acum, sună, te rog! Nu lăsa, pe motiv că "va trece/mi se pare" dacă lași, arăți agresorului că și va permite, că lui nu-i se poate întâmpla nimic, chiar că nu există repercusiuni la actele lui și asta e grav. Așa, tot tu, vei naște un monstru și chiar vei aduce și păcate propriei familii, pentru că ceva ce părea la prima vedere nevinovat se poate transforma oricând în incest, și tu chiar să dezvolți o traumă pe viață. Nu cred că dorești ca niciuna din astea să se întâmple, așa că mai bine taie răul de la rădăcină, FĂ DENUNȚUL ĂLA!
Iar dacă ești majoră, nici nu văd rostul acestei întrebări, deoarece dacă ești majoră și ai și un job al tău, în secunda asta poți pleca, lua o chirie dacă nu ai o casă a ta proprie sau moștenită și chiar și să-l părăsești pe tatăl tău pentru totdeauna. Însă chiar și așa de ar sta situația și dacă tu simți aceste lucruri, dar mai ales că ar mai umbla și cu alte tinere, eu una te-aș sfătui chiar și atunci să faci plângerea, deoarece ce am spus mai sus rămâne valabil. Deci dacă tu spui că e așa, tatăl tău, o dată ce nu e tras la răspundere pentru astfel de fapte, o va continua așa, până se va transforma în ceva mai monstruos, pentru că știe că cu restul i-a mers. Deci de aceea susțin că în astfel de cazuri, uneori, plângerea sau denunțul are rolul lui. Deși clar, cei care oricum au astfel de comportamente deviante, tot nu și le vor estompa doar pentru o plângere, nu pot renunța la ceea ce lor, în mintea lor, le face plăcere, însă primind pedeapsa meritată, îi va face măcar vigilenți și mai puțin dornici de a-și mai satisface comportamentele deviante/bolnave.
Deci vorbesc serios, fă plângerea aia. Nu te lăsa intimidată de propriul tată.

https://telefonulcopilului.ro/

Asta doar în cazul în care ești minoră.
Ai grijă de tine, orice ar fi sau decizi!

| VENON a răspuns:

Îmi pare rău să aud că treci printr-o astfel de situație dificilă. Ceea ce descrii este extrem de serios și este important să acționezi pentru a te proteja. Când cineva din familie, mai ales o persoană în care ar trebui să ai încredere, te face să te simți inconfortabil sau îți încalcă limitele personale, este un semnal de alarmă că trebuie să iei măsuri.
Iată câțiva pași pe care i-ai putea considera:
1. Păstrează distanța și stabilește limite clare
Încearcă să eviți să fii singură cu tatăl tău și stabilește limite clare atunci când te simți incomod. Dacă simți că atingerile sau comportamentele sale sunt nepotrivite, spune-i clar că te deranjează și că nu vrei să continue acest comportament.
2. Documentează comportamentele
Ține un jurnal în care să notezi fiecare incident sau comportament care te face să te simți inconfortabil. Detaliază data, ora și ce s-a întâmplat exact. Acest lucru poate fi important dacă vei decide să vorbești cu o persoană de încredere sau cu autoritățile.
3. Vorbește cu un adult de încredere
Chiar dacă simți că nu poți discuta cu mama sau prietenii tăi, există adulți de încredere cărora te-ai putea confesa. Acesta ar putea fi un profesor, un consilier școlar, un membru al familiei extinse, sau chiar un vecin apropiat. Ei te-ar putea ajuta să gestionezi această situație.
4. Caută ajutor profesional
Poți apela la un consilier psihologic sau la un specialist în abuzuri. Există linii de urgență gratuite unde poți discuta anonim despre situația ta. De exemplu, în România poți apela la Telefonul Copilului la numărul 116 111, unde consilieri pregătiți îți pot oferi suport și te pot îndruma.
5. Nu te învinovăți
Este important să înțelegi că ceea ce se întâmplă nu este vina ta. Dacă cineva se comportă într-un mod care te face să te simți incomod sau amenințată, problema este cu acea persoană, nu cu tine.
6. Contactează autoritățile dacă este necesar
Dacă comportamentul devine amenințător sau dacă se întâmplă ceva mai grav, nu ezita să contactezi autoritățile. Poliția și serviciile de protecție a copilului sunt acolo pentru a te proteja. Este esențial să acționezi pentru a te proteja. Situațiile de acest gen pot escalada dacă nu sunt gestionate, iar tu meriți să te simți în siguranță în propriul cămin.