| anonim_4396 a întrebat:

Buna all! am si eu nevoie urgenta de un sfat: eu am iubit, locuim impreuna de 1 an si ceva, si impreuna suntem de 2, el munceste in bucuresti, daca nu era cu locul de munca sunt sg k nu ne mutam imp, care ar fi problema mea: parintii lui cred, de fapt nu cred, sunt sgra ca sunt cele mai rele pers din lume, poate nu credeti, sau va ganditi la vreo exagerare din partea mea dar nu-i asa;
mi-au facut viata un calvar, si ai lui si sora lui, de acolo de unde este el m-au facut in tot felul, de la tigank.....la...(injuraturi f urate)crd k nici un baiat nu zc asa ceva, daca as fii tigank nu mi-ar fi rusine sa recunosc, dar nu sunt, pe el l-au facut la fel in tot felul, ba chiar m-a amenintat k o sa vina la mine acasa sa ma "aranjeze", sora lui la fel, l locul de munca unde au lucrat aman2(si iubitul meu si sora-sa) la fel a inceput sa pov pe acolo k este prostul meu, k il tin sub papuc, ceea ce nu este cazul pentru k este un barbat deja trecut prin niste treburi si nu ar accepta in veci "tirania" mea, eu ma consum la tot ce aud si vad, nu va imag cat am plans, ajunsesem sa am 40 si ceva de kg, din cauza lor, si totul din cauza banilor, pentru k inainte k el sa se mute toti banii lui mergeau la mamik, acum daca locuieste l mine are o resp in plus intretinere, gaze..etc,ei bine maica-sa vrea ca el sa ii trim in continuare bani, nu ar fi problema daca ar fi sume mici dar e vb despre app jum din salariul lui, si maica-sa zc k ii trebuiesc acesti bani k au datorii, k sunt bolnavi, k nu stiu ce trebuiesa fac cu legumele etc.Va mai pov un episod:suna ea pe iubi sa vb cu el, rasp eu l tel, pe un ton rece imi zc k vrea sa vb cu el, vb cu el, si mie ce imi trce prin kp? sa o sun din nou sa o intreb de ce este asa cu mine? adica ma gandesc k urmeaza sa fie viit soacra, ce credeti ca imi zc? pai ce vrei sa iti zic tie ce am de vb cu baiatul meu? ce, el se baga in discutiile cu fam ta? mentionez ca il intrebase daca venim in week-end l el acasa sa stie ce camere pregateste..deci niste rahaturi pana l urma care dp parerea ei eu nu stiam sa rap
taica-su lui iubi este km dp fusta femeii lui, adica exact cum zc ea asa face-EL nu a mai vb cu parintii lui de atunci, adica aprox 1 an, dar acum vrea sa mergem cica de pasti sau mai devr, cica sa punem lucrurile in ordine, din ce am auzit ei aqlo sunt plini de datorii, s-au certat cu toti vecinii, sunt sg k nu o sa iasa nimic bun din asta, ce perere aveti? eu vreau sa merg sa le strig cateva adevaruri in fata dar el zice ca merg kitita pe cearta......sunt l capatul puterilor, ce parere aveti? plzzzz ajutati-ma cu sfaturi, tin cont de toate.....va rog!(mai va pov k si inainte si acum(k iar a inceput sa il caute-tot ea) il suna doar cand este l munk, niciodata cand este acasa cu mine-asta cand ii cerea bani)

Răspuns Câştigător
| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Buna!
Este o vorba:"nu iti poti alege familia, dar prietenii da". Daca tu tii la el, ar trebui sa mergi la parintii lui si sa stati de vorba, sa ii faceti sa inteleaga ca voi tineti unul la altul si ca aceste "certuri" va fac mai puternici.Nu ar trebui sa te mai framanti asa sa iti consumi viata din cauza unor parinti care din cate ne-ai spus tu isi folosesc copilul.Eu spun ca nu trebuie sa renunti la baiatul acela din cauza defectelor parintilor lui, ca tu doar pe el il iubesti, nu pe ei.Bafta!happy

9 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Ce rahat de gramatica ai in tine. Avand in vedere modul in care scrii e clar si cata scoala ai. Stiu oamenii aia de ce te sicaneaza, degeaba te plangi.

| anonim_4396 explică (pentru mihaibrasov):

Si cam cata scoala am? omule, ca sa scriu tot ce am eu de zis treb.sa mai prescurtez din cuv, tu nu vezi cat am scris? uite, stii cred ca tu esti unul din acele pers care judek inainte sa vada, si da scriu cum am kef, prescurtez cat vreau eu, ca sa pot explic CELOR CARE VOR SA MA AJUTE CU UN SFAT, despre ce este vb, stai lini. k stiu cand sa pun virgulele, si punctul,(k d-aia am facut2 facultati)aaa si app, mai tin minte din clasa a 2 k dupa''si''nu se pune virgula, NU AM UITAT REGULILE DE ORTOGRAFIE, DAK U CREZI K ESTY MAI PRESUS decat MN...ASA O FII, tu imi vb de sicanat, ca stiu ei de ce fac asa, nu stiu cati ani ai, ce viata ai dar nu ti-as dori k parintii iubitei sa iti faca ''sicanii'dintr-astea, si te rog gaseste-mi tu greselile de orto, da?

| cosmina05 a răspuns:

Am avut si eu o relatia in care s-au bagat parintii lui si am renuntat.Consider ca a fost cea mai buna alegere.

| MMihai a răspuns:

Baiatul asta are calitatile, pe care le are, dar are si o familie insuportabila, si faca te mariti cu el, iti vor face viata permanent un iad.
Deci alt barbat, ca asta nu este singurul barbat din Romania.

| mixxjim a răspuns:

Din pacate si mihaida, si cosmina au dreptate, nu ai cum sa-i schimbi pe cei din familia lui, daca el le permite sa se poarte asa, asa or sa faca atat timp cat vor trai sad incearca sa vorbesti cu el serios ce are de gand, spune-i ca nu mai poti asa sa aleaga intre tine si ei. problema ta e ca daca va despartiti nu ai unde locui, nu ai din ce trai, ar trebui sa te intorci undeva si nu poti, in plus de despartirea de un om pe care il iubesti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand va multumesc tuturor pentru rasp, in al doilea rand sunt trista cand vad k toti imi dati aprox acelasi rasp-stiu aveti dreptate, dar nu imi vn sa renunt asa usor si fetle treb.sa stie cel mai bine ca se ''investesc''f multe intr-o relatie, eu am vB de nenumarate ori cu el, el imi zice ca vezi doamne a trecut faza cu ai lui k el merge pe varianta cu ''ce-a fost a fost-mergem inainte''nu am oameni buni cum sa uit, cum sa iert cand oamenii astia m-au calcat in picioare si m-au porcait cum au vrut, ii zic constant treaba asta, el e genul de om caruia nu ii place scandalul, care vrea ca cei din jurul lui sa fie bine sa se inteleaga bine, dar NU O SA FIE POSIBIL NICIODATA.....acum cu faza ca vrea sa mearga acasa la el, k na, nu a mai fost de 1 an zile, el crede ca s-au schimbat, ca o sa VORBIM AMAN2, cu ei si ca ei or sa inteleaga, dar m-a avertizat sa zic asa fara scandal, adica la el, este considerat scandal faptul ca le zic dp 1 an parintilor lui adevarul in fata, ce cred despre ei! anul trecut dp paste, ultima data cand am fost la ei, taica-su mi-a zis ca m-am ingrsat pe banii lui, imi venea sa plang, sa strang si sa plec, el m-a ''imbarbatat''sa zic asa mi-a zis lasa nu pune l inima ce zic k sunt''batrani''si totul a trecut, dar logic el fara sa le zica un cuv sau sa ii ''atace''? sa ma simt si eu protejata, nu. el nu a zis nimic in fata lor! apoi cand ii reprosez faza asta imi zc iubitul : ''pai in ziua aia ai mai auzit ceva de la ei" k si cum el i-ar fi certat fara sa tiu, ceea ce nu-i adev.Aqm temerea mea cea mai mare care este? dar cred ca intuiti k daca o sa mergem aqolo eu o sa le zic, de toate, poate o sa merg pornita impotriva lor, dar imi este frica k el la fel o sa fac, fara sa protejeze, sa ma apere....eu zic k daca face treaba asta aqlo se km termina totul.Stiti ce e ciudat? cand suntem doar noi2 adica fara sa auzim de cei d l el ne este f bine chiar, dar apare un apel si deodata se schimba totul

| SingleStarOnTheSky a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna!
Este o vorba:"nu iti poti alege familia, dar prietenii da". Daca tu tii la el, ar trebui sa mergi la parintii lui si sa stati de vorba, sa ii faceti sa inteleaga ca voi tineti unul la altul si ca aceste "certuri" va fac mai puternici.Nu ar trebui sa te mai framanti asa sa iti consumi viata din cauza unor parinti care din cate ne-ai spus tu isi folosesc copilul.Eu spun ca nu trebuie sa renunti la baiatul acela din cauza defectelor parintilor lui, ca tu doar pe el il iubesti, nu pe ei.Bafta!happy

| hunterpainting a răspuns:

Or fi ele cele mai rele persoane din luma da Kony 2012 ii depaseste.

Rezolvarea e simpla: Te angajezi, dai jumate din facturi si cheltuieli in casa, el o sa poate sa isi ajute parintii fara sa te intretina si pe tine.

Daca munciti amandoi eu cred ca e normal sa isi ajute parintii ca familia e tot familie si dupa ce o sa va despartiti voi doi.
Si tu daca il iubesti o sa il ajuti sa se inteleaga cu ei si sa fie bine.

Si daca te duci la ei si le tipi ce crezi tu despre ei in fata nu se schimba nimic.

| anonim_4396 explică (pentru hunterpainting):

Bogdan87, el locuieste l mine acasa, in apartamentul meu, iti dai seama k si eu particip l keltuieli, ce crezi ca gata l-am vazut k e cu mine, are de munk, si hop pe el, toti banii l mine, nuuu nu-i asa.Ma crezi ca si cand merg la paine, ii aduc bon? da... e greu de crezut k fac asa ceva, dar asta este adev, si spui ca sa ii ajute pe ai lui cu bani, nu? ok.de acord cu tine, am si zis, daca ar fi sume mici, DA, dar ei s-au obisnuit sa ii ia cardul, sa ii distribuie pe te miri ce, pentru ca treburile alea cu ''bolnavii, cu ''datoriile'' sunt doar trucuri, ei vor K EL SA LE DEA JUM DIN SAL, ADIK DINTR-UN SAL DE 1000 DE RON si ceva, el sa le dea jum, daca tu crezi ca ai suporta o asa sit, te plaud, pai tu nu te mai imbraci, nu mananci, intretinerea unde este? eu doar nu sunt banchera, sa iau 50 de mil sal k nu am de unde, acum intelegi situatia? si nu m-a intretinut niciodata, nici macar bani de fac, nu i-am cerut, pr ca sa zicem ar fi fost normal, nu? tu nu ti-ai ajuta iubita? ...sau ai suporta ca sora ta, adica exact cum a facut a lui, sa te sune intr-o dimi, ca ce suma trimiti acasa? el a zis 200 lei, iar ea a rasp:dar ce fc cu restul de bani? rspunde tu, daca eu sunt cea care il tin sub papuc?

| hunterpainting a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum inteleg.

in cazul asta convinge-l sa nu le mai dea bani. si daca va duceti la parintii lui lasa-i sa zica ce vor ei si zi-le ca nu schimba nimic intre voi. ideea e sa nu te mai consumi.