| Ioana778 a întrebat:

Buna, am 12 ani aproape 13 si m-am cunoscut cu un baiat de 14 ani pe un joc. Imi este ca un frate, ne iubim (ca frații) avem multe lucruri in comun, el este singura persoana cu care rad, are poza mea la ecranul de blocare. El sta in Prahova dar eu in Constanța. Daca părinții ar fi de acord si ne-am fi cunoscut si in realitate, sincer as fi cu el. Mamei nu stiu daca sa ii zic de el sau nu, imi este frica deoarece știu ca m-ar pedepsi aspru, este severa (am fost in trecut cu un baiat mai mare decat mine cu 3 ani si imi regret prostia pentru ca nu era acel gen de baiat de incredere), însă cel cu care vorbesc acum este cel mai mișto băiat happy. Sunt conștientă că la vârsta mea nu este normal să simt iubirea sau ca nu stiu ce e aia, sau ca trebuie sa las băieții si sa ma apuc de învățat pentru la fizică. Voi ce părere aveti? Ziceti-mi ce ati face in locul meu, ce ati zice daca ati fi mama, ce părere aveți cu relatiile la distanță, in secret pe la spatele părinților de la o varsta frageda? Si vreau sa precizez, ca daca ar fi o relație, NU vom întreține relatii sexuale si NU ne vom "linge" pe strada sau alte porcarii. Nu "vreau" relație pentru ca "asa e la moda", ci pur si simplu simt. Acum recunosc, nu stiu cum se simte iubirea, spuneti-mi voi ca sa-mi dau seama. Va rog nu fiți răutăcioși, dau funda celui care imi va răspunde la cât mai multe intrebari, ma va lamuri cu toata chestia asta si va găsi o solutie, la ce sa fac? Daca sa ii zic mamei, cum sa o fac, daca este bine relatia cu el, daca sa ne intalnim in realitate, daca sa o iau in serios (imi doresc asta) adica sa se cunoasca familiile intre cele doua, sa mergem acasa la mine, la el, ca si cuplurile normale. Urgent va rog!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze ca nu citesc tot (pe sarite), cunosc situatia din start, baiatu asta e un smecher care are o viata fara tine si tu n-ai viata fara el. Stiu genu acela de baieti care nu se multumesc cu cele care le au langa ei si socializeaza cu fete la distanta. Deci fiind vorba de prahova unde am auzit ca sunt probleme pe la stiri.
In primul rand gandeste-te la tine, uita-te in jurul tau. Cine e el pentru tine, ce sunteti voi? Baiatul asta stie cum te comporti ca o persoana reala, ce-i place la tine? O poza sau cuvinte scrise, emoticoane trimise?
Un "cuplu normal" este real, si nu se intampla pe internet, apoi cand va vedeti fata in fata apar dezamagirile ca nu e genu de persoana la care visai. Pentru ca tu in mintea ta iti faci un personaj imaginar cand te gandesti la el, tu nu stii cum e persoana in viata reala. Tu creezi un personaj imaginar dupa preferintele tale nestiind cum ar reactiona el in scena din imaginatia ta.
Eu te sfatuiesc sa nu iti mai irosesti mintea cu gandu la el si sa incerci sa observi lumea reala, sa gasesti persoane care sunt aproape de tine. Asa numita "iubire" se creeaza intre persoane care sta impreuna, ceea ce simti tu a fost la inceput ceva de facut, apoi te-ai obisnuit cu el.
Tu nu stii ce face el cand nu este online. Iar el probabil face aceste lucruri care ti le imaginezi tu, cu altcineva.
Am avut si eu la acea varsta o relatie virtuala de vreo 3 ani cu un baiat, care intr-un final am realizat eu ca "am avut probleme reale din cauza lui"dar pentru ca "noi" eram din acelasi oras, iar el m-a mintit zicand ca statea departe de mine. Nu spun ca ar fi situatia ta. Si el mie mi-a jucat festele alea cu "poza" si am picat, apoi a pus poza cu alta fata si nu ma baga in seama, mai tarziu facea misto de mine zicand ca nu-l bagam eu pe el in seama. Atunci am facut si eu ca sa ma razbun pe el, punand pose cu straini. Totul se petrecea in capul meu, nu mi-a fost de folos nimic, nici nu am renuntat la el nici nu am cautat altul, eram "legata" de el.

| Ioana778 explică (pentru anonim_4396):

Citește tot ce am scris

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce simtia cum este doar placere sa discuti cu cineva, lucru care se poate intampla onliens au pe real, cu prietenii adevarati.
nu-i nimic rau sa discuti cu prieteni online, dar este bine sa-i spui mamei ce faci, ca sa stie despre tine.
Ce ai facut in tercut cu baiatul ala de 13 ani a fost total nepotrivit, de aceea te-a pedepsit mama ta, findca tu esti inca un coil mic, care nu este capabil inca, sa discerana binele de rau si poate fii inselata cu usurinta.

| Emma30555 a răspuns:

Ar fi bine dacă ai putea sa vorbești cu mama ta ca și cum ai vorbi cu o prietena, iar ea sa te învețe de bine fără sa fie severa. Ce trăiești tu acum e ceva inocent, o sa ai timp și de relație, eu consider ca iubirea poate fi pentru cineva pe care îl cunoști bine, și în realitate, căci online nu e totul real. În timp vei capătă experienta și atunci vei înțelege viata mai bine, din acest motiv mama ta e un pic severa fiindcă de fapt te protejează.

| Ineys a răspuns:

Esti sigura ca e cine spune ca e? Pot si eu sa intru pe un joc online si sa spun ca am 14 ani. Ti-a dat web/microfon sau doar poze? Poze se gasesc pe internet destule.

| Ioana778 explică (pentru Ineys):

Mi-a dat vocal, si snap-uri, care sunt directe

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Iti faci degeaba planuri de genul si va amagati numai. Pana va intalniti (daca o sa fie cazul) o sa mai treaca destui ani.
Deci problemele tale nu-si au rostul la aceasta varsta.

| xerxes1 a răspuns:

Pana nu-l vezi cu ochii tai habar n-ai cine este persoana respectiva.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu este cazul sa te ascunzi de parinti daca spui ca este ca un frate pentru tine. Daca le spui si parintilor si le faci cunostinta cu el, iar ei o sa il placa, cu siguranta o sa va ajute sa va vedeti (tot in calitate de frati/prieteni).
Este frumos sa ai pe cineva cu care sa te intelegi foarte bine, chiar daca este la distanta. Eu recomand sa pastrati relatia.
Daca va intelegeti in continuare si ajungeti la o varsata mai mare, va puteti gandi si la o altfel de relatie.

| Ioana778 explică (pentru Adrian5575):

Multumesc ca ma înțelegi, dar mama mea nu este genul de femeie înțelegătoare si care stă sa primească explicații. Ea trece direct la fapte, si nu ma crede

| Mihaela2023 a răspuns:

Mai bine să nu îi spui, te-ai gândit că poate nu e de acord? Acum depinde cum este mama ta
Eu când eram mică si aveam un iubit niciodată nu le-am spus la părinți pentru că îmi era frică

| Adrian5575 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Este mai bine daca le explica exact cum sta situatia, decat sa afle parintii mai tarziu (pentru ca se va afla cu siguranta) si sa interpreteze gresit, mai ales ca ei vor sta sa se gandeasca de ce fata lor le-a ascuns acest lucru atata timp. Nu are de unde sa stie cum vor reactiona, decat daca le spune. Parintii il vor cunoaste, iar in cazul in care nu este golan, il vor accepta.