| laurby a întrebat:

Buna! am 12 ani si parintii mei au divortat cand aveam 3-4 ani, eu am suferit foarte mult pentru. ca tatal meu a plecat din orasul natal.( Acum este in Satu-Mare ). Cand aveam 8 ani am aflat ca are o prietena, nu prea m-am impacat cu chestia asta. Mai nou, acum 1 an vroia sa aiba acordul meu daca sa se casatoreasca. Eu in momentul acela am zis nu pentru. ca il iubesc prea mult si nu vreau sa stea cu cineva strain mie. Ce credeti am facut bine? sau nu?

Răspuns Câştigător
| Remember_1479 a răspuns:

Daca el chiar a placut-o ar fi trebuit sa ii dai acordul. Daca ti-a cerut parerea inseamna ca inca tine la tine nu cred ca asta se va schimba daca se va casatori cu alta femeie. Gandeste-te si la fericirea lui big grin

21 răspunsuri:
| ZuZzA4eVeR a răspuns:

Daca il iubesti ar fi bine sa il sutii. Adica sp c vrei sa o cunosti pe prietena lui si sustinel. Ai sa vezi c o sa se bucure enormwinking

| costis a răspuns:

Daca iti cere acordul tau, inseamna ca e un tata bun.

| TSO7 a răspuns:

Nu cred ca ai facut foarte bine. Adica si ai mei s-au despartit cand eram mic dar acum cativa ani maicamea s-a recasatorit si nu am nimic cu asta, ma inteleg foarte bine cu tatal meu vitreg si cu cel adevarat deopotriva. Cred ca ar trebui sa accepti ca tatal tau are nevoie de un nou inceput si are nevoie de cineva langa el, mai ales ca tu vei creste si cine stie te vei muta.
Cred ca ar trebui sa il sustii si vei vedea ca poate mama ta vitrega iti va fi o prietena buna.
Bafta

| lindemona a răspuns:

Buna,

Cred ca in primul rand ar trebui sa te gandesti si la tatal tau. Daca parintii tau s-au despartit, inseamna ca nu se mai intelegeau. Daca ramaneau impreuna tot simtei aceea raceala dintre ei si nu ar fi cu nimic mai bine. Consider ca ar trebui sa-i acorzi o sansa de a fi fericit. Gandeste-te in primul rand la el, vorbeste cu el, daca chiar este ceea ce isi doreste in viata si daca asa va fi implinit.
Cred ca te iubeste foarte mult, atata timp cat te-a intrebat daca esti si tu de acord. Daca nu-i pasa de fericirea ta, nu ar fi facut acest lucru. Asa ca, parerea mea este sa vorbesti cu el deschis si sa-i adorzi si tu sprijinul de a merge mai departe in viatawinking

O saptamana placutawinking

| Fantasy a răspuns:

Nu.nu prea ai facut bine.tu ar trebui sa incerci macar sa il intelegi. daca au divortat nu poate trai singur poate simte nevoia unei femei in preajma lui.viata merge inainte si noi odata cu ea trebuia sa ii spui ca da.gandestete ca el inca te-a intrebat pe tine ce sa faca el cu viitorul lui.tu trebuia sa fi recunoscatoare ca ti-a cerut acordul si trebuia sa ii spui ca da.chiar daca nu ii usor sa iti vezi tatal cu o alta femeie, incerci sa o accepti. daca nu merge si ii o scorpie injur-o in gand happy nu ii prea frumos ce iti spun dar eu asta as face laughing

| Poison0fL0v3 a răspuns:

Daca tu ai ramas cu tatal tau. eu zic ca da. pentru ca mai important/a esti tu decat prietena ei. si daca chiar vrea sa fie cu ea ar fi plecat cu ea si te-ar fi lasat cu mama ta.
iar in cazul in care stai cu mama ta. nu stiu ce sa zic. cred ca pentru fericirea lui sa-l fi lasat sa fc ce vrea. [ depinde de caz ]
SuCcEs! thumbs up

| AnGeL a răspuns:

Eu zic ca nu ai procedat corect
daca ai putut accepta faptul ca ei au divortat poti accepta si aceasta casatorie
nu te forteaza nimeni dat gandeste-te si tu ca o faci pentru binele lui
cel mai rau lucru este sa traiesti singur
cred ca are si el nevoie de o persoana alaturi de el
poti face asta pentru binele lui

| Rebe97 a răspuns:

Dupa parerea mea nu ai procedat corect pentru ca si el are dreptul sa-si refaca viata si daca s-ar casatori asta nu inseamna ca nu te mai iubeste.si ai mei s-au despartit si mama s-a recasatorit si stiu ca-i greu sa-ti vezi parintii despartiti dar au dreptul sa-si refaca viata.Iar poate femeia cu care tatal tau vroia sa se casatoeasca este chiar de treaba! incearca s-o cunosti mai bine...

| uca_1023 a răspuns:

Lasa-l sa se recasatoreasca.Nu fii egoista.happy Daca a divortat de mama ta nu inseamna ca i s-a terminat viata.Preferai sa se certe si sa traiesti intr-o casa plina de urlete? NU. Vrei sa traiasca singur si trist toata viata? Daca il iubesti nu. Poate o vei indragii si tu pe noua lui sotie. Sfatu meu e sa te duci la nunta.

| RoSoul a răspuns:

Uite cum sta treaba. Daca acea femeie este una de incredere si nu are probleme cu autoritatile sau stiu eu. poate altele ar trebui sa fie inregula.Mai apoi crezi acea femeie are intentii bune sau are doar anumite interese? Si gandeste-te si daca tatal tau o iubeste cu adevarat caci nu uita ce s-a intamplat intre el si mama ta.Imi imaginez ca mama ta nici nu vrea sa mai auda de el insa trebuie sa-i ceri si ei parerea. Oricum.tu gandeste-te bine, analizeaza situatia si ia o decizie dar gandeste ce urmari ar putea avea hotararea luata de tine.Nu iti voi spune ca ai gresit sau ca ai procedat bine, ci iti spun ca nu poti sa decizi un lucru atat de important fara a sti toate amanuntele.

| Dianaa14 a răspuns:

A fost parerea ta, dar el poate a suferit mult.Trebuie sa accepti asta, e greu stiu.(celei mai bune prietene i s-a intamplat acest lucru). Parintii tai nu se mai inteleg, chiar daca ai vrea nu ai mai putea da timpul inapoi.Asa e cel mai bine pentru amandoi.Ar trebui sa ii spui tatalui tau ca ai gresit si ca e decizia lui si ca iti e greu sa accepti dar o vei face pentru ca il iubesti.Un timp vei avea senzatia ca il urasti si ca ai vrea sa fie altfel, dar gandeste-te ca il iubesti prea mult si nu vrei sa-l vezi suferind. Poate si mama ta se va casatori si va trebui sa accepti.E destinul. Uneori nu e cum vrem noi dar putem trece peste toate.Te pup:*

| Cristian55 a răspuns:

Eu cred ca nu ai facut bine. Trebuia sa-l lasi sa se casatoreasca cu femeia respectiva daca se intelege bine. VIATA MERGE INAINTE. Gandeste-te. omul nu putea sa ramana singur o viata intreaga.

| Ayaka a răspuns:

Mie imi pare o telenovela povestea asta a ta.
si el a tinut cont de ce ai zis tu la 11 ani? si abia dupa 1 an te intrebi daca ai facut bine sau nu? si de ce ai zis ca vrei sa stea langa tine, daca el e oricum in satul mare? deci fie ca are prietena, fie ca nu are, el langa tine tot nu sta, eu asta am inteles din ce ai zis tu. decat tu stii daca ai facut bine sau rau, dar sa stii ca omul are decat 1 viata.
daca ai facut ceva ce regreti, asta nu inseamna ca nu poti sa o iei de la capat, in loc sa stai suparat pentru tot restul zilelor tale, gandindu-te la acea greseala. nu e un capat de lume niciodata, decat atunci cand mori, asa ca pana atunci mereu o poti lua de la inceput. o sa inveti si tu asta mai tarziu. nu stiu ce sa zic daca ai facut bine sau nu, dar el sigur nu a facut bine ca te-a intrebat pe tine asta. de ce? pentru ca esti un copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai spus ce ai simtit cu adevarat in momentul ala nu-ti face nici o problema.Ai facut bine.

| tomi10 a răspuns:

Buna sunt de acord cu tine dar acum nu stiu poate o sa-ti fie bine si cu alta mama dar gandeste la fericirea lui pentru ca el isi doreste dai sante cate crezi si pe urma ii zici ce ai pe suflet.

| Love_6750 a răspuns:

Ai facut bine!
Funda?

| ponicaa a răspuns:

Pai daca mama ta si.a refacut viata are si tatal tau dreptul daca nu si.a refacut mama ta viata ai facut bine sh incearca sa ii apropii cat mai mult bafta

| monyk_3480 a răspuns:

Eu cred ca oricine are dreptul la o noua viata.nu trebuie sa te gandesti prea mult la acest lucru si sa incerci sa acepti situatia asa cum e tatal tau oricum o sate iubeasca.

| laurby explică:

P.S : Mama nu si-a refacut viata, si cand vine tata mereu se cearta

| laurby explică:

Multumesc pentru raspunsuri

| alexutzzydragutzy a răspuns:

Pai daca lui ii place de ea, accept-o si sa stii ca si eu am aceeasi situatie