| Anonyyma a întrebat:

am 13 ani si o sora de 8 ani.mama e plecata in Germania iar tata o inseala.stiu sigur.i-am citit mesajele din telefon.faza e ca nu stiu ce sa fac. daca-i spun lu mami stiu sigur ca se vor desparti. daca nu-i spun simt ca-si bate joc de ea.pe o parte si de ea si de familia lui.nu am cu cine vorbi despre asta.din acest motiv am decis sa intreb aiki.de cate ri citesc mesajele lui sau il aud ca vorbeste la telefon incep sa plang.pana acum 2-3 saptamani credeam ca am o familie perfecta.dar acum totul s-a schimbat asa de brusc.decat am aflat asta am inceput sa ma schim.nu-mi mia place sa stau cu cologii la scoala. vreau mereu sa fiu singura si sa ascult muzica trista.nu stiu ce sa fac.lumea mea s-a schimbat la 180 de grade. orice sfat e binevenit.multumesc ca a-ti folosit din timp vostru sa cititi asta

Răspuns Câştigător
| gabriela2201 a răspuns:

Buna! te sfatuiesc sa fii atenta sa nu afle tatal tau ca stii, pentru ca ori se va ascunde mult mai bine fata de tine pe viitor si sterge orice dovada ori o sa te convinga sa nu-i spui nimic mamei tale, ceea ce nu e ok, ea are dreptul sa stie; intreab-o pe mama ta cat de repede poate veni acasa; si pentru tine izolarea nu este buna; cu ce esti tu de vina ca adultii sunt mai iresponsabili decat copiii? fii in continuare prietenoasa cu colegii tai si organizeaza-ti timpul astfel incat tu sa fii multumita; nu sa plangi in pumni pentru faptele adultilor; mic sfat: nu te mai astepta la perfectiune/grija/ responsabilitate din partea altora din propria lor initiativa- asta nu o sa se schimbe nici cand cresti tu, pentru ca asa sunt unii oameni; fii tu asa si pretinde-le si celor din jur.

9 răspunsuri:
| lo a răspuns:

Din pacate un esti singurul copil a carei schema familiala se prabuseste dupa ce un parinte pleaca. Este un subiect delicat si risti mult orice ai face.Iti sugerez sa ceri sfatul unui specialist pe topexperti.ro(fara a face publicitate). Poti pune intrebari gratis, iar raspunsul il vei avea intr-un timp relativ scurt scurt.

| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta. Insa sfatul meu ar fi sa incerci sa nu te bagi in situatia lor. Din pacate, vine o varsta, in care realizam ca "au trait fericiti pana la adanci batraneti" nu exista fara sacrificii. Stiu cateva cazuri asemanatoare cu al tau. Din pacate atunci cand unul dintre membri merge intr-o alta tara sa lucreze, celalalt o sa isi gaseasca pe altcineva. Din diverse motive. Este posibil ca mama ta sa fi realizat ca exista riscul asta dinainte sa accepte sa plece sa lucreze in afara. Stiu ca suna nasol, dar in multe cupluri exista situatia asta. Mama ta este posibil sa constientizeze faptul ca tatal tau ar putea sa calce stramb cat este ea plecata, este posibil ca si ea sa isi fi gasit pe cineva acolo, dar prefera sa ramana cu el pentru voi si pentru a mentine o relatie de lunga durata pe care o are cu el, sperand ca atunci cand se va intoarce va incheia relatia cu amanta. Tu nu ai de unde sa stii lucrul asta. Stiu ca suna absolut socant si extrem de nasol, dar este posibil.
Este o decizie foarte grea, mai ales pentru cineva de varsta ta. La varsta ta copiii inca isi imagineaza parintii ca niste zei si nu ca niste simpli oameni care uneori fac greseli. Imi pare rau ca a trebuit sa afli lucrul asta intr-un mod atat de abrupt. Dar cred ca problema asta ar trebui sa fie rezolvata intre parintii tai.
Totusi daca te gandesti sa ii spui mamei tale, pentru ca imi imaginez ca secretul asta te apasa destul de mult, incearca sa iei in considerare si ceea ce se va intampla dupa. Este posibil ca mama ta sa treaca peste, insa este posibil sa divorteze de tatal tau. Esti sigura ca ai putea face asta, fara sa te invinovatesti? Gandeste-te, de asemenea, si la sora ta.
Orice decizie iei, te sfatuiesc sa nu il condamni pe tatal tau, este gresit ce face, insa nu este condamnabil. Este tot tatal tau, care te-a crescut si care a muncit sa te creasca. Uneori adultii fac anumite lucruri care la varsta ta par extrem de gresite si care nu ar trebui sa se intample, dar se intampla, din pacate.
Incearca sa iti continui viata in mod normal, imi imaginez ca iti este foarte greu, dar chestia asta este o chestie intre parintii tai, iar tu esti prea mica pentru a o putea rezolva. Continua sa iti vezi de scoala, iesi cu prietenii si incearca sa uiti de lucrul asta. Parintii tai isi vor rezolva problemele la momentul potrivit lor.
Sper ca te-am putut ajuta. Multa bafta, iti doresc!

| Anonyyma explică (pentru OoBunnyoO):

Mami e imposibil sa iaba pe acinev a e nu pleca des n-a mai plecat de ani si acum a stat doar 2 luni peste o saptamana vine.mami ar baga mana in foc pentru tati ca nu o inseala are o icredere oarba.il iubeste prea mult.crede-ma niciodata mai nu l-ar putea sa-l insele pe tati.stiu ca trebuie sa imi continuii viata normal dar secretu ast am apasa prea tare. daca ai vedea cum se comporta tati cu mami n-ai zice ca o inseala.si nu voi spune lu mami ei mia pot trece peste asta dar sora mea... nu imi pare mult prea rau pentru ea.deci nu voi spune nimik.multumesc pentru sfat chiar daca faza ca mami s-r putea sa-l insele nu e adevarata

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Anonyyma):

Nu am spus ca faza este adevarata sau nu, era doar o situatie care poate exista in unele cupluri si exista in unele cupluri. happy Acum eu nu stiu situatia dintre parintii tai, ei o stiu cel mai bine. Dar daca tatal tau o respecta pe mama ta si o trateaza cum trebuie, in continuare, inseamna ca o iubeste. Probabil a calcat stramb si probabil ca va incheia aceasta aventura, cand mama ta se va intoarce. Iar daca mama ta tine la tatal tau asa de mult, probabil aflarea adevarului o sa o supere mai mult decat daca nu l-ar sti.
Din pacate, nu exista un model sigur pentru astfel de situatii, mai ales ca oamenii implicati in altfel de situatii sunt diferiti si reactioneaza diferit. Insa tu iti cunosti cel mai bine parintii, este o decizie grea pentru tine, dar cred ca in final vei lua decizia corecta. Insa incearca sa ii lasi pe ei doi sa isi rezolve problemele, iar tu sa nu te izolezi de ceilalti. In momentul asta, cred ca cel mai bine ti-ar face sa iesi cu prietenii si sa incerci sa te izolezi de situatia de acasa, cat poti.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Sfat, nu te baga in problemele adultilor, sunt mai complexe decat poti intelege la 13 ani. Si prin nu te baga, ma refer la NU TE BAGA deloc... vezi de scoala, de ale tale happy

| Anonyyma explică (pentru AdrianDihoricescu):

Pai am incercat sa-mi vad de scoala, sa incerc sa uit dra cand il auzi vorbind la telefon si cum vorbeste cu ea nu poti ramane indiferent.

| LadyMelian a răspuns:

Adevarul o sa iasa la iveala oricum.Mama ta o sa isi dea seama si singura.
Nu e frumos sa citesti mesajele altuia.Nici tie nu ti-ar fi placut sa iti citeasca tatal tau mesajele din telefon.

| Anonyyma explică (pentru LadyMelian):

Pai daca le citea nu gasea nimic eu le-am citit pentru ca banuam ceva iar ce am banuit s-a adeverit. tati poate sa-mi controleze te; efonu oricand nu va gasi nimik.de cate oi suna un baiat din greseala sau asa se nimereste eu ii spun ca dupa aia sa nu interpreteze altceva.dar totusi te enerveza sa il auzu cand de frumos vorbeste cu aia si la fel vorbeste cu mami si se inteleg in continuare bine

| CristinaMariaGG a răspuns:

E foarte greu sa iei o decizie in cazul asta. dar eu cred ca ar fi mai bine sa o astepti pe mama ta sa vina acasa iar apoi sa ii spui ei situatia fata in fata pentru ca poate si mamei tale ii e dor de voi si ii va face mai mult rau vestea asta. Nu stiu daca ar fi cazul totusi sa vorbesti cu tatal tau dar intr-un fel sa ii dai si impresia ca sti despre ce este vorba. Lucruri de felul asta se tot intampla intre oameni si nu ai ce sa-i faci...