| PaulaPaula677 a întrebat:

Bună.Am 15 ani sunt însărcinată, parinţii mei zic să fac avort, dar eu simt ca nu pot face asta. Eu vreau sa cresc copilul, să îi fiu mamă e tot ce îmi doresc, chiar daca am rămas însărcinată din greşeală.Ce pot face în situaţia asta?

7 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Mai da' esti mica rau ca sa fii mama, e o cruce grea pe care vrei sa o duci :(, daca nu vrei, nu faci avort (daca medicul ginecolog considera ca esti suficient de dezvoltata pentru a duce sarcina la bun sfarsit, altfel faci, ca te nenorocesti pe viata) si le spui parintilor ce ne-ai zis si noua, daca te iubesc te vor intelege. De asemenea discuta si cu tatal copilului, sper ca el si familia lui vor accepta responsbilitatea si te vor ajuta, inclusiv vorbind cu parintii tai.
Din pacate acum situatia e destul nasoala pentru mamele minore, aloatie e gestionata de concubinul major sau de parinti si ai nevoie de acordul parintilor si pentru o vizita la doctor, ceea ce e o tampenie uriasa, dar sunt legi in promulgare care vor schimba asta:
https://www.euronews.ro/......erele-mame

In caz ca toul esueaza si esti apta din punct de vedere medical si vrei sa pastrezi copilul, atunci sunt asociatii si ONG-uri care ajuta mamele tinere, de exemplu:
https://www.salvaticopiii.ro/

| gabicoo a răspuns:

Ai mai pus întrebarea asta de câteva ori.

| darrio2007 a răspuns:

Inteleg ca vrei sa il cresti si sa fii mamă dar te-ai cam grabit in a avea un copil la varsta ta.
Cum il cresti si cu ce il cresti?

| NurseNico a răspuns:

E mult prea devreme pentru asa ceva. Nu vrei sa ai intai o cariera si o relatie stabila pentru a creste un copil? Crede-ma ca e groaznic de greu sa fii mama tanara si sa nu ai niciun venit si niciun sprijin. Nici macar daca ai o relatie cu tatal copilului, asta nu iti garanteaza ca o sa ramana langa tine sau ca o sa va ofere tot ce aveti nevoie. Cea mai buna varianta ar fi sa il dai afara si sa iti continui studiile, ca sa ai ce sa le oferi viitorilor copii. Ai timp de copii pana la 35 de ani, lasa joaca de-a mama si du-te la scoala, iesi cu prietenii, fa-ti amintiri si profita de cei mai frumosi ani ai vietii, ca sa nu ajungi sa regreti ca nu ti-ai trait copilaria. Eu inca mai copilaresc, desi sunt trecuta bine de 20 de ani, si am o facultate de terminat si multe lucruri de rezolvat inainte sa imi fac o familie. Nu iti distruge viitorul, e pacat de tineretea ta.

| AndaAlexandra a răspuns:

Eu sunt împotriva avortului, dar parca la 15 ani, e cam devreme să fi mamă. Fără ajutorul părinților tăi nu te vei putea descurca, iar dacă ei au hotărât să nu păstrezi acest copil, nu ai alta opțiune decât să îi asculți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu avorta e pacat! ai incredere in Dumnezeu si vor aparea si solutile!

| Miruna333 a răspuns:

Poti sa fii mama si peste 10-15 ani, stai linistita. Iti nenorocesti viata, vei fi un copil cu un copil. Nu vei avea acelasi start in viata ca celelalte persoane pentru ca vei fi legata de un copil. Traieste-ti viata si lasa lucrurile de oameni mari pe mai tarziu. Fiecare varsta are etape diferite. Iar un copil la 15 ani nu ar trebui sa fie permis. Ma bucur ca parintii tai te-au incurajat spre bine. Gandeste-te la tine, la viata pe care o vei avea, la viata pe care o vei rata si la ce viata ii poti oferi unui copil. Un copil vine din iubire cand esti pregatit din toate punctele de vedere, mai ales financiar si emotional, cand ai un partener stabil, care se va implica in viata copilului. Gandeste-te de 100 de ori inainte la asta si nu fii egoista,, Vreau sa fiu mama''. Conteaza si ce fel de mama esti