| naty12 a întrebat:

am 15 ani. sunt insarcinata si sunt in clasa a9a! si nu stiu ce sa fac! Nu vreau sa avortez...dar nici sa am grija de un copil nu stiu! nu stiu ce sa fac...

Răspuns Câştigător
| ChocolateFantasy a răspuns:

Daca tot nu vrei asta,trebuia sa te gandesti inainte! happyEu zic sa il pastrezi,vorbeste cu ai tai,explica-te,daca tot ai facut greseala de a nu te proteja, si pastreaza-l! Zic sa nu ii asculti pe cei care iti spun sa il dai spre adoptie! La un moment dat in viata, vei regreta acest lucru, pentru ca e sange din sangele tau. Vorbeste cu ai tai, sunt sigura ca te vor ajuta si nu te vor lasa intr-un moment ca asta.In nici un caz nu il da spre adoptie! Gandeste-te bine.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te-a preocupat sexul înainte de școală!
Vorbește cu părinții tăi, responsabilizează-ți prietenul cu care ești însărcinată.
Pa, pa.

regis
| regis a răspuns:

Sa avortezi este un lucru profund imoral si sunt un militant inversunat impotriva avortului, mai ales ca si metoda de contraceptie.
Pe de alta parte insa, acel copil va fi privit tot timpul altfel, toti cei din jur vor stii ca venirea lui pe lume a fost un accident si cel mai trist este ca inclusiv el va realiza la un moment dat asta, iar societatea accepta cu greu astfel de situatii. Deci sfatul meu este sa intrerupi aceasta sarcina cat mai devreme, pana nu este un copil, ci doar o aglomerare de celule si sa incerci sa treci cat mai repede peste asta.
La 15 ani esti inca un copil, nu esti pregatita nici sa nasti, nici sa fii mama si nu te poate obliga nimeni sa platesti intreaga viata pentru o greseala din copilarie. Fiind un copil, nici religia nu iti poate reprosa asta, cu atat mai mult cu cat ai o intreaga viata in fata pentru a te "revansa" pentru aceasta greseala.
Gandeste-te bine, decizia de a renunta la sarcina este una dificila, iti va lasa o rana in suflet, rana care se va vindeca insa, peste 1 luna, 1 an sau mai mult. Dar pastrand sarcina, acest lucru te va afecta pe intreaga perioada a vietii, incepand cu faptul ca iti va fi mult mai greu sa iti finalizezi studiile, lucru care se va repercuta inclusiv asupra acestui copil, dar si asupra viitorilor tai copii. Ca un rezumat, trebuie sa inveti din aceasta greseala si nu sa o lasi sa iti distruga viitorul.

| mona a răspuns:

Da-l spre adoptie, sigur vei face fericita o familie care isi doresc copii si nu pot face

| Fatamuntilor a răspuns:

La varsta ta e cam dificil sa pastrezi o sarcina. Corpul tau de adolescenta este micut, aparatul reproducator la fel.
Cel mai bine e sa vorbesti cu parintii tai.Mergeti impreuna la un ginecolog sa vezi daca poti purta sarcina. Daca poti duce sarcina, exista metoda adoptiei.Cu siguranta vei gasi o familie care nu pot avea copii.Parintii tai se vor interesa cum se procedeaza.
Dar esti sigura ca esti insarcinata? Ai facut teste, ai fost la ginocolog?

| baf a răspuns:

Uf ..parintii tai stiu? ar trebui sa te gandesti ca un copil este o responsabilitate.o sa fi un copil cu un copil. sfatul meu ar fi sa il pastrezi si sa nu distrugi o viata

| PurceluAtomic a răspuns:

Poti sa-ti faci datoria de mama.

| Rockafellas a răspuns:

Buna. Avort nici prin gand sa nu iti treaca sa faci, il pastrezi si pana se naste te gandesti bine daca sa il pastrezi sau sa il dai spre adoptie. Daca ai posibilitati financiare pastreaza-l, cred ca e frumos sa ai copil. Bafta

| Florentin98 a răspuns:

Esti intro situatie cam naspa! dar cel mai bine ar fi sa nu asculti de alti si sa faci ce iti spune inima! funda?! :*

| naty12 explică:

Tu nu sti ce vb!

Răspuns utilizator avertizat
| asasinuldepetpu a răspuns:

Buna naty12 eu spun sa il sudi la o cresa cat timp esti ocupata. kiss