| hardcoreminimal a întrebat:

Am 16 ani iar prietenul meu 18. De aproape 2 luni vrem sa facem un copil si intr-un sfarsit am reusit. Sunt insarcinata in 3 saptamani. Inca nu i-am spus mamei, asta e una dintre greutatile mele cele mai mari. Noi chiar ne dorim copilul si suntem foarte fericiti de cand am aflat ca sunt insarcinata. Peste 4 zile ar trebui sa ii spun mamei si sa ma mut acasa la prietenul meu. Va rog ajutati-ma cu sfaturi, nu stiu cum sa-i vorbesc despre acel subiect. Stiu ca mama o sa supere mult deci nu stiu cum sa incep. Help!

Răspuns Câştigător
| Roxana121 a răspuns:

Ma da ce jicosi sinteti toti care ati comentat aici. Serios chiar nu este totu perfect in viata nimanui. Nu este nimeni in masura da invinuezi pe cineva de ceia ce-a facut. Fiecare are viata lui, si nimeni nu traieste perfect. Cu totii gresim, cu totii invatam. Chear daca persoana data e minora si are 16 ani, e viata ei, ea va cerut un sfat cum sa procedeze cu mama ei, ca intrebat ea ceva de sarcina? daca e bine sau nu?
Nu este o virsta oarecare pentru a intemia o familie, cunosc multe cumpluri care au copii la virsta de 16-18 ani, si sunt foarte fericiti. Sunt persoane diferite, o fata la 16 ani poate sa judece si ca de 20, si invers una de 20 ca 16. Daca e mica nu inseamna ca e proasta. Fata a mentionat ca si-au dorit amindoi acest copil, nu a parasit-o nimeni. Sunte fericiti si asta conteaza. Chear daca la inceput mama ta va fi impotriva si te va certa, pe parcurs te va accepta asa cum esti, si te va ajuta, crede-ma. Mult succes si iubitiva mereu. happy

13 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Eu unul nu cred ca ai procedat corect. Este posibil sa iti para rau, cand vei creste mai mare. Nu stiu ce sfaturi iti dau, pentru ca orice ai zice, mama ta nu va fi de acord. Situatia mamei tale este cumplita.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Faceti nunta { cununia civila si religioasa}, sa fiti atenti sa nu-l bage la mititica pe tati pentru corupere de minore.

| AtateaConditii a răspuns:

Poi tu mergi la scoala? Daca da trebuie sa renunti pentru ca la scoala sunt multi tampiti care te vor jigni sau din greseala te vor lovi in burta sau intentionat. Prietenul tau trebuie sa aduca bani nu gluma daca tu nu lucrezi. Oricum ti-ai pierdut copilaria.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Vrem sa te ajutam. Hai sa stam de vorba despre situatia pe care o traversezi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Sincera sa fiu, nu cred ca ai procedat bine. Dar nu sunt eu in masura ca sa te judec si nici nu o voi face, sunt aici ca sa te ajut cu un sfat. Ai 16 ani, o varsta in care nu gandimi prea limpede datorita hormonilor, mai ales daca est si indragostita in cazul tau. Faptul ca ai trecut deja in acesta etapa, ai facut pasul de a avea un copil, este destul de rau. Daca ai ramas insarcinata, la 17 vei avea un copil de crescut, studii neterminate, un barbat de intretinut si vei avea nevoie de mult suport financiar. De cat timp aveti aceasta relatie? Orice ar fi, trebuie sa discuti cu mama ta si sa incepi cu inceputul :ii spui ca il iubesti si ca impreuna ati decis sa aveti un copil [asigurate ca ai un pahar de apa si ca mama ta sta jos in caz ca i se face rau]. E cea mai simpla cale. Nu te astepta ca mama ta sa admita asta. Iti va fi greu, dar nu ai cum sa dai inapoi acum. Eu iti urez succes oricum! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
La 16 ani copil deja?
Doamne, voi chiar nu mai aveti copilarie deloc!
Tu trebuia sa-ti vezi de o scoala copilito, nu de copii!
Spune mamei tale situatia, nu ai incotro, o sa se supere oricum!

| anonim4565 a răspuns:

Doamne da ce aveti?!
De la varsta asta vreim si tu copii?
Tu te gandesti ca ila te poate lasa oricand cu ochii in soare?
Ai o viata inainte mai puteai si tu sa ai rabdare inca vreo 7-8 ani.
Acuma zii tot dar intreab-o daca si-a luat aspacardinlaughing

| GirlLăvHell a răspuns:

Copilul asta e o responsabilitate foarte mare, nu e o joaca.Te-ai gandit cu ce-o sa-l cresti? O sa se faca din ce in ce mai mare si o sa-ti ceara multe lucruri.
Daca prietenu tau vede cat de greu e sa te descurci cu un copil si te paraseste si pe tine si pe el, cu ce o sa cresti copilul, cu aer?
Avorteaza-l acum cat timp nu-ti pune viata in pericol.Copii poti sa faci destui. Termina-ti studiile, gaseste-ti o slujba, apoi intemeiaza-ti o familie si fa un copil.
Nu-l pastra, o sa regreti mai tarziu straight face

| IngerasIngeras2013 a răspuns:

Eu cred ca vat grabit putin, dar nu mai poti da inapoi ca daca avortezi primul copil, e posibil sa nu poti mai avea copii! Eu te sfatuiesc sa-i spui tu mamei tale inainte sa afle singura, daca tie greu sa vorbesti poate iti va fi mai bine sa i spui printr-o scrisoarewinking!
Eu iti doresc multa sanatate si tie si bebelusuluiwinking!

| Mihaela_Buzduganmih_1998 a răspuns:

Hmm cam dificil dar ar trebui sa o faci sa iti povesteasca despre copilaria ta despre nasterea ta(cum te-ai nascut) si l-a un momendat ea te v-a intreba de ce vrei sa stii si tu ar cam trebuii sa ii spui ca vei vrea si tu l-a un moment dat s a fii si tu mamica si o sa te intrebe cam cand si tu va trebuii sa zici ca cat m-ai repede sau asa ceva si o sa veziii e greu dar cine nu isi doreste nepotiii

| Yaseminn a răspuns:

Buna draga mea!
Tinand cont ca ai doar 16 ani(esti minora),parintii tai pot reactiona urat si sa faca o plangere la politie. Sau te vor pune sa faci o intrerupere de sarcina,sau te vor alunga de acasa.

Dar,daca parintii tai sunt mai intelegatori,vor accepta(mai greu ) acest lucru.

Cel mai bine este sa vorbesti doar cu mama ta la inceput,sa ii explici frumos,ca deodata ce ia te-a nascut pe tine,iti doresti si tu sa dai viata unui copil,chiar daca esti minora...
Trebuie sa o faci sa inteleaga ca este decizia ta si ca nu poti renunta la ea. Iti va fi greu, deoarece, parintii nu isi pot lasa copii de izbeliste!
Iti doresc sa gasesti cea mi buna cale si sa tii cont ca un copil, la varsta asta este o mare responsabilitate... Tu si prietenul tau trebuie sa fiti foatre pregatiti, nu doar material ci si sentimental. Un copil inseamna foarte multe responsabilitati!

Multa bafta si aveti grija de voi si de copil! :*

| hardcoreminimal explică:

Pot parintii mei sa ma oblige sa avortez chiar daca tatal copilului chiar si-l doreste?

| VadTot a răspuns (pentru hardcoreminimal):

In Cel mai urat caz ar putea face o plangere la politie deoare ce tu inca esti minora iar el este major.Tu stii ce inseamna asta pentru el? P U S C A R I E! Inca Ceva. imagineaza ti ca intr o zi vei fii mama da? Imagineaza cum va fi cand fiica ta. za zicem ..ca vei avea o fata... Iti va Spune pe nepuse masa ca urmeaza sa aive un copil sau iti va spune ca vei fii bunica!laughing