| Antonia345675 a întrebat:

Bună, am 16 ani şi sunt însărcinată. Eu am decis să păstrez sarcina, nu vreau să fac avort, acel copil e nevinovat, nu vreau să îl omor făcând avort. Mi-e frică de reacţia parinţilor mei când le voi spune ce trebuie să fac. Cum le pot spune?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-le parintilor de urgenta, ca esti minora si au nevoie sa stie ce se intampla cu tine!
Sanatate multa si nastere usoara!

Cum adica, cum sa le spui?
Simplu si direct: " Mama, tata, eu sunt insarcinata cu x-ulescu!"

| ioana748 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu părintele care este mai tolerant apoi acesta va vorbi cu celalalt parinte.
Sau cauta un mediator, cineva din familie eventual care sa te ajute cu aceasta situatie.
Un copil aduce norocul in casa, nu este ceva de speriat.
Dumnezeu sa te ajute❤️

| Miruna333 a răspuns:

Gandeste-te foarte bine pentru ca aceasta decizie iti va da peste cap viata. Esti un copi. Incearca sa nu mai privesti lucrurile sentimental. Nu omori pe nimeni. Este o procedura medicala. Copil nu este, este embrion. Conteaza si ce viata ii poti oferi nevinovatului. E nedorit, cu siguranta va creste si fara tata. tu ai scoala de facut. Copii mai poti face

| Cipi1212 a răspuns:

E greu cazul tău. Pentru că ești minoră. Nu știu cum vor reacționa părinții tăi. Vei fi un copil cu un copil.

| 1onur a răspuns:

Sa vină tăticul Sâte ceară de la părinți tăi cum vine asta? Ești însărcinată și el nu te-a cerut?

| tunoi88 a răspuns:

Scrie mi in privat si iti spun eu cum sa procedezi.
Multumesc!

| Xena20 a răspuns:

Daca e decizia ta neinfluențată de nimeni e ok, dar tine cont de faptul că ești prea mica, că te vei descurca greu cu un copil, nu ai din ce sa îl întreții, nu te intretii singura nici tu inca, nu ti-ai cumpărat casa, stai tot cu părinții etc și e posibil sa îti distrugi viitorul alegând să naști la vârsta asta...și stai liniștită nu este încă un copil, un copil e abia după ce se naște, este decizia ta daca întrerupi sau nu o sarcina nedorită

| Xena20 a răspuns (pentru Xena20):

Nu e nimic rău în a interupe o sarcina nedorită, nu trebuie sa privești lucrurile așa emoțional, poți face un copil oricând mai târziu după ce mai cresti și te pui pe picioare