| DarianaDari a întrebat:

Bună am 16 ani tata vine băut acasă de la muncă și o bate pe mama dar și pe mine mamei îi e frica de el sa plece de la el de câte ori îi zic ca să plecam amândouă zice ca e tata și trebuie să îl respect.Cum o pot convinge să plecăm?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la protectia copilului s avina atunci cand este violenta in casa, sa vada si sa te ia.

| Miruna333 a răspuns:

Super iresponsabila mama. Du-te la politie urgent. Nu mai sta, multe victime ale abuzului fizic de la un ochi vanat, ajung in cimitir. Nu mai amana!

| 1onur a răspuns:

El nu este tatăl tau și nenorocit Alcoolist un abuzator care își nenorocește familia își traumatiză familia copii si soția ăla nu este tatăl tu și n-a fost niciodată tatăl tau dacă ridică mână la mama ta dacă va cauzează atâta rău din mână lui vouă și voi find familia lui și el își bate joc de voi și familia pe care o aveți.

Mama ta trebuie să-l sesizeze la poliție pentru abuzurile și agresivitatea lui pentru familia pe care o aveți el este bolnav mintal nu tatăl tau mergeți la poliție cu mama ta spune-le cum vă bate cum vă maltratează cum va agresează cum va abuzează faceți dosar penal și închideți de urgență fiindcă tu și mama ta a-ți suferit destule abuzuri din parte lui și bin înțeles mama ta poate să-și refacă viața cu un tată Pentru tine și un soț pentru mam ta care nu o bate nu o abuzează nu o nenorocește pe viață și pe ea și pe tine faceți dosar penal sa putrezească în închisoare criminalul abuzator boschetar...

| 1onur a răspuns:

Tu dacă te duci la poliție de urgență sa depui plânge și să deschizi dosar penal pe numele lui pentru abuzurile pe care le are asupra ta și mamei tale cum va abuzează fizic cum vă bate cum vă maltratează vine băut acasă și se legea de mama ta fără niciun motiv cum vă înjură și vă vorbește urât și agresează verbal fizic tu poți să-ți salvezi mama ta și să-l denunți la poliție pentru agresiunile pe care le aveți mereu di partea lui merită pușcărie pe viață fiindcă dacă nu faceți asta dacă Doamne Dumnezeule ferește într-o zi vine băut acasă și îl apucă mai rău apucăturile lui schelele lui va poate face rău fiindcă este un criminal boschetar da nu și tatăl tău cu Adevărată și nu un părinte Adevărat nu un soț pentru mama ta Adevărat.

| Cipi1212 a răspuns:

Trebuie să plecați. Găsești tu o soluție cum s-o convingi pe mama ta.

| adam7 a răspuns:

Grea treaba cu alcoolul.
Vorbiți cu el și dacă nu vrea să ia un tratament (e simplu, merge la medic familie, îl trimite la psiholog și îi dă rețetă)
Dacă nu vrea, atunci mama ta ar trebui să ceară ordin restricție și divorț., așa va avea de ales între familie și băutură.
Dacă te mai bate sunt imediat la protecția copilului sau la 112 și reclamă.
Chiar nu e de stat așa, devii frustrat în viața de la bătăi și cine știe ce rău îți poate face ție sau mamei tale într-un moment de rătăcire.

| PantiPanti a răspuns:

Anunță protectia copilului și poliția mai ales să prindă în fapt când este agresiv, asemenea fapte trebuie să scăpați altfel e chin