| Tatiana322225555 a întrebat:

Bună am 17 ani am 6 frați suntem 2 fete și restul 5 sunt băieți ceilalți frați ai mei au 5, 10, 15, 3, și 9 ani asta asta e vârstă băieților pentru ca sora mea are doar 7 luni locuim cu bunica pentru că părinți ne au abandonat la bunica materna și nu mai ne doresc ne descurcam eu am grija de ei find cea mai mare uneori mi-e greu mergem la școală eu acum ca e vacanță muncesc și fratele de 15 ani cu ziua el iar eu am loc de munca ca vânzătoare la un magazin uneori e greu dar ma descurc.Credeți ca o ajut destul pe bunica? Cum o pot ajuta mai mult? Cu frați mai mici eu stau când vin de la munca și școală si tot eu gătesc fac curat bunica e bătrână și bolnava și nu poate

2 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

E greu când ai atâția frați.

| Annie92 a răspuns:

Bună Tatiana, îmi pare rău pentru situația în care ești. E foarte nedrept ca tu să iei o astfel de responsabilitate la o vârstă atât de fragedă. Știu ca din iubire sau poate simți ca nu ai de ales și trebuie sa faci asta. E un sacrificiu enorm sa trebuiască sa devii responsabil când tu încă ești un copil. Sunt mândra de tine ca vrei sa iti ajuți frații mai mici și bunica. Draga mea cel mai bun lucru este să te prioritizezi pe tine ca sa poți mai târziu sa ii ajuți pe ei. Mergi la școala și studiază ca să ai un salariu mai bun in viitor ca sa câștigi mai mulți bani sa iti poți ajuta familia. Atâta timp cat faci ce poți e de ajuns nimeni nu are dreptul sa te judece pentru asta. Ce faci e destul.