| LilianaB a întrebat:

Am 17 ani, am aflat ca sunt insarcinata in 4 saptamani cu iubitul meu de 26 ani. Mama stie de acest lucru si doreste sa fac avort imediat dar iubitul meu nu stie inca pentru ca el si-ar dori nespus de mult un copil si m-ar parasi daca as face avort.El vrea neaparat un copil dar eu mai am 2 ani de liceu. (precizez ca avem o relatie serioasa de 1 an, locuim impreuna) Ce pot face? Sa o ascult pe mama sau sa fac un copil si sa raman cu iubitul meu? Nu ma judecati, nici mie nu-mi pare bine ca s-a intamplat asa. A fost o intamplare neplacuta din care voi plati cu siguranta.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Tu zici,, mama zice'',,, iubitul isi doreste... dar nu ce vrei? Iti doresti acel copil?
Vorbeste cu mama ta spune-i ca nu esti singura care urmeaza sa fie mamica la 17 ani.
Nu mi se pare corect ca tatal copilui sa nu stie, un,,vot'' trebuie sa aiba si el...
Solicita un,consiliu de familie''',undeva pe teren neutru,la un restaurant de pilda!
Hotarati impreuna ce aveti de facut in cazul in care acel copil se va naste.
Cu siguranta ca vei primi sprijin din partea parintilor, iar daca iubitul tau lucreza ar fi minunat.
Poti continua si scoala, daca te bazezi pe ajutorul parintilor, daca nu se poate continua dupa ce copill implineste doi ani, il poti da la cresa.

| LilianaB explică (pentru Fatamuntilor):

Nu imi doresc acest copil, nu sunt pregatita pentru o viata de familie si cu siguranta scoala este cea mai mare prioritate a mea in momentul de fata. Dar stii cum e?! Iubitul meu se va desparti de mine daca voi face avort. Nu stiu ce sa fac..nici sa ascund acest avort fata de el nu e in regula.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru LilianaB):

Fiind primul copil ai putea avea probleme pe viitor.
Esti foarte tanara, nu uita ca acel copil NU l-ai facut singura, o hotare ca asta trebuie luata impreuna!
Ok, nu te simti pregatita sa cresti un copil.la varianta unei adoptii te-ai gandit?
Ia varianta avortului ca pe o ultima solutie.
Si nu uita ca asemenea hotarari trebui luata cu familia, nu niste straini de pe site!

21 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e ok cu avortul, sunt sanse chiar sa nu mai poti face copii pe viitor. Daca ai o relatie serioasa de care esti convinsa ca nu se va termina asa, eu zic sa pastrezi copilu. Esti norocoasa ca stii el si-ar dori si i-ai face o surpriza frumoasa. O sa-ti fie si tie foarte greu cu scoala sa-l cresti, dar sunteti amandoi, o ai si pe mama ta si te-ai putea descurca.

| AFR81 a răspuns:

Nu te judec, insa, greseala este in mare parte a voastra, a ta si a prietenului tau. Chiar nu era momentul, tu avand 17 ani, sa ramai insarcinata. S-a intamplat, s-a intamplat, asta e. Acum, cel mai bine ar fi sa va puneti toti 3 la o masa (tu, prietenul tau si mama ta) si sa vedeti ce-i de facut. Nu e o problema de neglijat, e o viata omeneasca in joc. Am avut o colega de scoala (atentie, scoala nu liceu) care a ramas insarcinata si a venit zilnic la ore, imbracata, ce-i drept, in haine largi (eu unul pana sa aflu ca a nascut, am crezut tot timpul ca e grasa), iar dupa ce a nascut si-a continuat studiile, a intrat la liceu si n-a avut probleme. Daca alegi sa faci asta, iar colegii sau profesorii tai afla, asteapta-te sa te priveasca ciudat si poate chiar sa te judece. Pe de alta parte, daca alegi sa faci avort, prietenul tau nu stiu de ce s-ar supara. Veti avea timp berechet sa faceti un copil dupa ce iti termini studiile. Asta, bineinteles, daca vei avea norocul ca inca sa mai poti face copii dupa un avort. Probabil mai sunt si alte griji pe care si le face mama ta. In fine, trebuie sa asculti parerea fiecaruia, sa incercati sa ajungeti la un consens, insa decizia trebuie sa-ti apartina in totalitate.

P.S. Vezi ca s-ar putea sa aiba probleme prietenul tau daca mama sau alt membru al familia va merge la politie si il va reclama.

| Radu284 a răspuns (pentru AFR81):

De ce ar avea probleme daca cineva ar merge la politie?

| AFR81 a răspuns (pentru Radu284):

Mhm, stii, nu prea ai voie sa ti-o tragi cu un minor.

| Radu284 a răspuns (pentru AFR81):

Da? Nu stiam. De unde ai venit tu cu chestia asta? E vreo lege, cumva, ca nu ai voi sa ti-o tragi cu o fata de 17 ani? Arata-mi si mie legea aia.

| AFR81 a răspuns (pentru Radu284):

Daca nu cunosti legile e problema ta, hai ca nu am chef sa intru in polemici aiurea.

| Radu284 a răspuns (pentru AFR81):

Ba, te-am intrebat ceva, nu o mai da la intors. Ori recunosti ca habar nu ai de lume ain care traiesti, ori imi arati legea si gata!

| AFR81 a răspuns (pentru Radu284):

Prietene, mai bine taci din gura, nu ma enerva. Chiar daca nu-mi sta in caracter, ma simt nevoit sa-ti vorbesc urat. De-al dracu nu-ti arat legea. Intereseaza-te daca vrei sa afli si nu mai fii asa tare in gura. Fa tu sex cu o minora, iar apoi mergi la politie si spune ce-ai facut si ai sa vezi ce patesti.

| Radu284 a răspuns (pentru AFR81):

Nu, nu de-al dracu nu imi arati legea, nu mi-o arati pentru ca esti atat de incult si arogant incat nu poti sa admiti ca nu ai dreptate. De asta e asa naspa in Romania, pentru ca exista oameni ca tine, care nu se pricep la nimic, dar care cred ca ei sunt marii intelepti ai organului genital masculin.

| AFR81 a răspuns (pentru Radu284):

Cu tot respectul, dar iti doresc sa ai asa ceva in familie, sa fii nevoit, sa fii disperat, sa cauti legea si sa mergi la politie. Mai mult nu mai zic. Hai bafta. O seara buna.

| Radu284 a răspuns (pentru AFR81):

Multumesc pentru urare, si tie la fel. Spre deosebire de tine, nu as cauta o asemenea lege, pentru ca nu exista.

| T0T a răspuns:

Dacă îți iubești cât de puțin iubitul și ai puțină moralitate nici nu ți-ar trece prin gând o asemenea dorință criminală. Mama ta e tâmpă, e viața ta de familie, iar iubitul tău ar trebui să fie prioritatea, cu el ai acel copil, nu cu mama ta.

| milan9 a răspuns:

Indiferent cate saptamani sunt, acolo s-a nascut si e o fiinta umana.
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| milan9 a răspuns:

Nu asculta sfaturile care te indeamna la omucidere.sad Nu implini un sfat care sa te urmareasca (mai bine zis sa-ti bantuie constiinta) o viata intreaga! sad

Un copil în stare prenatală are la 3 luni spre exemplu un statut bine definit, un SISTEM NERVOS COMPLET DEZVOLTAT prin care simte totul (-urmăreşte "silent screem" pentru a vedea agonia de 5 minute a sfâşierii unui copil nevinovat ce se zbate neputincios in toata aceasta perioada).

Dacă fiul tău de 5 luni nu ştie încă să vorbească, asta înseamnă că nu are statut uman? Te gândeşti oare că trecerea la "umanitate" este doar momentul nasterii? Greşit! Independenţa organică a acelui prunc exista deja de mult timp. Iar UNICITATEA lui genetică exista deja din prima zi! sad

| Radu284 a răspuns:

Da? Arata-mi legea.

| December a răspuns:

Pai sincer amandoi sunteti de judecat. El 26 si tu 17? Nu stiu ce a fost in capul lui in primul rand...ca el e ala matur in teorie. El daca vrea copil, trebuia sa caute pe cineva mai apropiat de varsta lui; nu o minora!
La partea cu copilul, gandeste-te daca esti pregatita acum pentru asa ceva.

| IonutzMariusz a răspuns:

AVORT, peste 2 ani îi poți turna câți copii vrea el!

| Just4Joker075 a răspuns:

Buna si multi inainte! la varsta ta esti prea mica pentru a aveau un copil, tu trebuie sa iti termin liceul si pe urma poti sa te gandeati la un copil si sa iti faci o familie mai intai terminati studiile, iti cauti ceva de munca apoi iti faci o familie si poti sta linistita

| madalina1y a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu el si sa luati o decizie impreuna. Si eu am trecut prin asta in clasa a 10 a si am pastrat copilul. Cu scoala se poate rezolva, te poti inscrie la un liceu privat sau fara frecventa.