| Georgianageorgiana4567 a întrebat:

Bună, am 18 ani, am permisul de conducere de o lună, am depasit puţin limita de viteza şi nu ştiu cum a aflat tata şi mi-a confiscat cheia de la maşină şi mi-a zis ca sunt înca mică si nu am experienţă cu condusul aşa că trebuie să merg încet cu maşina şi mama m-a certat dar tata e mai sever şi nu ştiu cum să fac să îmi dea cheia de la maşină înapoi.Voi credeţi ca a procedat corect sau prea exagerat? Vi se pare normal cum a procedat tata?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, tatal tau a procedat foarte corect si foarte bine, odata ce tu ai dovedit ca esti inconstienta si incalci legea cu nepasare, expunandu-te accidentelor.
Vezi ca legea spune ca incepatorii sa mearga cu 20 km SUB viteza legala, nicum peste viteza legala!
https://www.facebook.com/reel/562685472339972

suntserios
| suntserios a răspuns:

A procedat destul de bine

| mihai69 a răspuns:

Roagă-l să vină cu tine când conduci, până se convinge că știi s-o faci în siguranță. Ascultă-i eventualele sfaturi, fii sigură că îți dorește doar binele!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Uitandu-ma in spate, la cum conduceam eu la 18, 19, 21 de ani, in conditiile in care invatasem sa conduc de pe la 15, da, a procedat foarte corect!
La o luna de permis, habar n-ai pe unde calca rotile tale pe asfalt. Te uiti in bord si nu intelegi nimic din fortele cu care te deplasezi.
Poti avea pretentia ca stii ce e cu tine, abia dupa ce parcurgi niste cursuri de conducere defensiva, eventual participi la cateva etape de viteza pe traseu montan si indemanare.
Revenind: trebuie sa fii cuminte la volan, si totodata sa si inveti. Iti trebuie o masina de putere mica, pentru inceput. Daca masina tatalui tau este de putere normala (90-100-150cp), cu tentative de teribilism, clar nu ai ce cauta la volanul ei. Nu inca.

| AliGab a răspuns:

Foarte corect a procedat. Trebuia sa te lase sa faci scoala de soferi pe banii tai dupa ce ii castigai prin munca. Oricum: felicitari tatalui tau ca este un parinte responsabil!

| Lupică27 a răspuns:

Da, probabil nu esti la curent cu agresivitatea in trafic si accidentele tot mai dese in care sunt implicate morti. E plin de dementi pe 4 roti.

| Tokyo44 a răspuns:

A procedat puțin cam dur dar bine.
În România sunt multe accidente rutiere, cei până în 25 de ani, implicați, reprezintă un procent ridicat.
Ca părinte, nu și-ar ierta o posibilă greșeală în urma căreia tu să ai un accident mai grav sau fatal.