| lola111122233 a întrebat:

Buna! Am 19 ani aproape 20 si m-am mutat de curand la iubitul meu in Bucuresti eu fiind din Iasi. Eu mereu am fost foarte atasata de mama si de cateva zile ma gandesc sa nu pățească ceva, adica ii dau mesaje la 4 dimineața sa vad daca e ok. Vreun sfat?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti servici si nu mai taia frunza la caini, ca de aia nu dormi noaptea si te procupa problemele altora.

| Violleta2022 a răspuns:

Am inteles acum, vad ca tu ai probleme psihice serioase, de aici si controlul asta asupra mamei, care nu-i atasament.

"în 8 Mai | lola111122233 a întrebat:
Buna ziua! Am 19 ani, sunt diagnosticata cu anxietate paroxistica si tulburare de panica dar iau tratament..."

| ioana748 a răspuns:

Pana incepi sa gestionezi problema aceasta,spune-i mamei că asta este situatia.
Incepi cu exercițiu. Adică, macar la patru dimineața să nu o deranjezi pe mama cu mesaj.
Faci un program cu mama ta, când vorbiți la telefon peste zi, apoi până a doua zi te tii de exercițiu si nu o mai contactezi
Insa, de la distanță poți dori mamei tale sa fie bine si sănătoasă.
Incearca sa te focusezi pe viața ta si relația cu iubitul tau. Mama este bine.

| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Cred ca ești codependenta de mama ta. Cordonul ombilical la figurat vorbind nu s-a tăiat încă. Știu din proprie experienta și am fost la psiholog și am vorbit și cam asa sta situația. Ești foarte atașata de ea. Cauta pe net ce înseamnă să ai o relație de codependenta cu cineva mai ales cu unul din părinți. Cred ca te va ajuta! Și eu sunt departe de mama mea dar și când eram aproape și pleca undeva îmi imaginam tot felul de scenarii, ți-e frica sa nu o pierzi.