| RoxanaRoxy9809 a întrebat:

Bună am 19 ani și am 4 frați mai mici sunt 2 baieți și eu cu sora mea fete baieți au cel mare 15 ani, cel mic 6 ani iar sora mea are 17 ani noi copiii mai mari o ajutam pe mama și cu cel mic și cu totul în casa în special eu pentru că tatăl nostru a plecat când fratele meu cel mic de tot avea 4 ani și ne a părăsit mama muncește eu stau cu copiii acasă noi suntem uniți și o iubim pe mama mult mai ales că ea se chinuie cu noi și ne crește singură pe frați mei eu sunt deja mare muncesc și eu dar eu muncesc doar când mama nu e la munca eu de la 15 ani o ajut pe mama cu frați mei lumea zice că sunt tânara și să îmi trăiesc viața ca alte fete prin cluburi, la petreceri dar pentru mine sunt mai importanți frațiori mei deși uneori mi e cam greu și îmi doresc și eu să mă mai distrez.Ce pot face în momentele când îmi este greu? Credeți că o ajut destul pe mama sau mai mult? După părerea voastră e bine că eu stau cu farați mei și nu mă distrez cum zice lumea? Am avut un singur răspuns la întrebarea anterioară și am nevoie de niste răspunsuri mai concrete dau funda

5 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu distractia adolescentina e importanta, ci construirea unui viitor. Tu trebuia sa fii lasata sa inveti, sa ai sanse la o viata decenta, nu sa fii obligata sa ai grija de fratii mai mici...pentru ca nu i-ai facut tu. Copiii sunt responsabilitatea parintilor. Nu a fortat-o nimeni pe mama ta sa faca atatia copii si mai ales cu un barbat iresponsabil si sunt sigur ca au existat semne cu mult timp inainte, pentru ca un om nu devine iresponsabil peste noapte.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista raspunsuri "mai concrete", fiindca nu suntem multi adulti pe forum care sa-ti putem da sfaturi bune, deoarece 90% sunt adolescenti si nu cred ca-i vrei pe astia sa-ti dea tie sfaturi.

| AndaAlexandra a răspuns:

E foarte frumos ceea ce faci și e frumos că sunteți uniti. Cu toate astea, la un moment dat, trebuie să îți iei și tu zborul, să mergi pe drumul tau. Pe mama ta sau pe frații tai ii poți ajuta și de la distanță. Ești la vârsta la care ar trebui sa te preocupe propriul viitor. Nu e nevoie să ieși în club, dar trebuie sa te gândești și la binele și fericirea ta, să faci lucruri care îți plac pentru că nu te vei mai întâlni cu vârsta pe care o ai acum.

| Miruna333 a răspuns:

Inteleg ca vrei sa iti ajuti mama si ca iti iubesti fratiorii, insa, faci foarte multe, iar din pacate, fratiorii tai sunt mai mult crescuti de frati, decat de mama. Mama este singura responsabila de cresterea copiilor, din moment ce tatal nu mai este in peisaj.
Ia-ti viata in maini, atlfel vei fi bona copiilor pana cand fac 18 ani. O viata ai si anii astia nu se vor mai intoarce, de acest lucru ar trebui sa fie constienta si mama, insa, cam profita de acest lucru. Gandeste-te la tine in primul rand

| Miranjacanela40 a răspuns:

Distracție în club nu este o distracție sănătoasă nu îți dă beneficiu. Din potrivă sprijinul acordat mamei tale o ajută enorm să nu cedeze psihic și să nu se îmbolnăvească cu nervii.
Învață la școală, ai grijă de frățiorii tăi că doar ei vor fii atunci când vei avea nevoie de sprijin. Prietenii cu timpul se vor îndepărta și vei fii doar tu și cu familia ta la bine și la greu. Succes