| FlorinMarius002 a întrebat:

Am 2 probleme si am nevoie de ajutor.

Deci. Mama mea e o fire nervoasa care crede ca are mereu dreptate si cand greseste tot timpul' crede ca are dreptate, Tot timpul' gaseste motiv de cearta si asta face doar cu mine.Nu se cearta niciodata cu altii zici ca are pica pe mine, si tot timpul' imi spune ce sa fac ( cum sa ma imbrac, ce sa mananc si nu doar asa. daca nu imi place spune ca ce o sa ajung in viata? cum o sa traiasca viitoarea mea sotie cu mine asa)

A 2 problema e ca. Prietena mea tot timpul' incearca sa ma faca gelos (Nu cred ca sunt o fire geloasa dar face lucruri care nu cred ca ar trebui sa le faca) ex : Se baga cu toti in seama CU ABSOLUT TOTI, Are prieteni cu care sta toata ziua... spune tot timpul' ca sunt doar prieteni dar vorbeste mai mult cu ei decat cu mine, e normal?

As vrea sfatul vostru, ce ar trebui sa fac?
Multumesc!

4 răspunsuri:
| Lovξ a răspuns:

Dragul meu, părinții sunt părinți. Oricâte ne ar face...sunt familia noastră. Încearcă sa discuți cu mama ta și sa ii spui ca te rănește comportamentul ei, încearcă sa te gândești la acțiunile tale și dacă sunt corecte fata de ea.
In legătura cu iubita ta, la fel, discuta cu ea, spune i ca nu e corect sa vb cu alții atât timp cât este cu tine, intreab o cum s Șt simtii sa vorbești și tu cu toate fetele din jurul tau. Încearcă sa rezolvi situația, iar dacă ea continua, nu vrea ceva serios cu tine sau este puțin cam imatura.

| Violleta2022 a răspuns:

1. Incearca sa nu-ti contrazici mama ci sa fii diplomat, adica, spune-i ce vrea sa auda, accepta, dar fa cum vrei tu.

2. Prietena ta este proasta! Nici o fata desteapta nu ar incerac sa te faca gelos daca te-ar iubit. Sfatul meu este sa-i redai liberatea sa stea cu vine vrea ea de vroba si sa flirteze si tu sa-ti gasesti una serioasa si care s ate iubeasca.
Modul asteia de a te face geloasa, este de fapt un mod in care iti arata ca relatia cu tine este atat de plictisitoare, incat prefera sa flirteze cu alti baieti.
In orice caz, asa ceva este jignitor, atat pentru tine, cat si pentru prietenii tai care o vad si te comenteaza pe buna dreptate.
Nici o fata sanataosa la cap, cu bun simt si care are sentimente puternice pentru un baiat, nu ar flirta cu altii ca sa-l faca gelos.
Sfatuil meu este sa mergi mai departe, sa-ti cauti alta fata!

| Charm a răspuns:

1. Toate mamele sunt astfel. Depinde din ce unghi alegi sa privești situația. Unele femei ipocrite se vor mame si ajung sa aibă copii pe care ii neglijează si ii fac sa sufere. Acelea nu se pot numi mame. Eu cred ca mama ta vrea ca tu sa arați impecabil, sa realizezi cat mai multe lucruri bune si benefice pentru tine când o sa pleci pe drumul tau si o să-ți faci singur viata. Vrea ca tu sa nu duci lipsa de nimic. Nu o trata urat pentru asta si nu te supăra prea tare pe ea. Discuta cu ea, spune-i ce anume chiar nu îți place si ajungeți la un compromis. Nu cred ca mama ta e o persoana atât de rea întrucât ți-a dat viață, un cămin, mâncare, bani si continua sa se îngrijească de tine. Mama mea e la fel, poate puțin mai stricta si s-a luptat si a muncit foarte mult ca eu sa nu duc lipsa de nimic si și-a dorit sa ajung cineva in viață ca sa nu trebuiască sa muncesc pe rupte, iar eu am ales sa muncesc pe rupte si să-mi fac viața cum îmi doresc. Iar ea a învățat sa accepte alegerile mele si se interesează de mine in continuare si ma mai ajuta din când in când. Ce vreau sa spun cu aceste lucruri: comunicarea e cheia. Spune-i ce nu îți place, ce nu îți convine. Orice ai face sau alege o sa-ti fie aproape mereu.

2. Prietena ta e foarte proasta, scuza-ma ca îți spun asta. Exista doua variante: vrea sa îți capteze atenția si nu cunoaște un alt mod de a face asta decât bagandu-se in seama cu alții sau flirtând; sau ea chiar nu da doi bani pe relația voastră si probabil te tine si te ia de prost. Relațiile se clădesc pe încredere, sinceritate, comunicare, iubire si loialitate ceea ce nu cred ca e reciproc la voi. Daca te iubea nu facea acele lucruri. E ok sa ai o cunoștință sau doua de sex opus, dar nu sa ai enșpe' mii de tipi si sa îți petreci mai tot timpul cu ei. O astfel de relație ca a ta n-o sa se dezvolte câtuși de puțin. Așa ca mai bine te retragi si iți cauți o fata serioasa, așa cum îți dorești si sa ii oferi atâta iubire cat îți oferă si ea. Un sfat: o sa mai întâlnești fete precum actuala si tot timpul, dar tot timpul, tu sa fii la locul tau, sa fii o persoana corecta si sa nu cauți sa i-o plătești cu aceeași monedă. Crede-ma, cineva o sa vadă binele din tine si o sa te pretuiasca, lucru ce n-au putut celelalte sa faca.

| Anonimhm a răspuns:

La prima problema ai descris-o pe maica-mea.Cand se supara ma cearta rar dar de cele mai multe ori nu vorbeste cu mine!