| Marcu_Anca_1990 a întrebat:

Buna am 25 de ani si prietenul 21 suntem impreuna de 5 luni. La inceput mi-a promis de toate ca ar face orice pentru noi...eu una am renuntat la munca mea in Germania si am ramas acasa pentru el cu toate ca ne vedem o data pe luna cate 4 zile. L-am ajutat tot timpul cu bani, el nu avea, nici eu nu, dar totusi i-am dat sume mari de bani. Mi-a promis ca risca pentru noi, acum am o sansa sa plecam in Germania dar el se teme ca nu o sa mearga ca o sa ne intoarcem, nu vrea sa riste sa vina cu mine, oare de ce?

Răspuns Câştigător
| Gunoi a răspuns:

"la inceput mi-a promis de toate" de ce?
Teamă nu te place şi doar face abuz de sentimentele tale şi bunătatea ta.
Întreabă-l de ce anume îi este teamă, a spus că "ar face orce pentru noi" şi acum?
eeh te-ai dedicat prea mult şi ai fost poate puţin cam naivă că te-ai lăsat influenţată de vorbele lui...În orice caz tu ştii doar îi eşti alături de 5 luni de zile

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Esti aeriana.
Ti-a promis de toate, te-a facut sa renunti la servici, ti-a mancat banii, si nici macar nu-ti sta alaturi. Cam iei teapa cu individul asta. Ce se intampla in restul timpului, daca voi va vedeti 6 zile pe luna, iar alte 24 de zile "are treaba"?
Ai facut rost de munca, un viitor pentru doi, iar el il refuza. Sigur nu are pe alta, iar pe tine te "face" doar de bani?
Sfatul meu ar fi sa te uiti in buletin, sa calculezi aia 25 de ani, si sa te gandesti ca de la 18 esti considerata persoana matura. Ceea ce faci tu, e o prosteala care nu ar trebui sa mearga decat cu pustoaice pana in 17 ani.
Nu esti deloc matura, la capitolul decizii.
Du-te la munca singura, si lasa trantorul sa-si vada de viata. E si mai mic, iar pana acum, n-a facut decat sa-ti bage bete in roate. Daca era baiat serios, si lupta pentru voi, il interesa in principal situatia voastra materiala, si se ocupa de ea, nu te manca pe tine de bani. E o dovada clara ca-i ultimul spargator, licheana a societatii, daca iti cere tie bani, dar refuza ofertele de munca.
Pariez ca-i un tip de la tara, cu putina scoala, care bea 2-3 beri pe zi, chiar daca nu are loc de munca, ca e tanar si trebuie sa fie optimist, sa nu se lase macinat de ganduri.
Vezi-ti de tineretea ta, nu sta dupa putoiul asta!

| sofisis a răspuns:

Deci tu ai renuntat la job ca sa ce mai exact? Ca sa stai cu el 4 zile pe luna?
Si il mai si sponsorizezi?
Ma fata, tu cel mai probabil esti amanta! Chiar nu iti dai seama ca te foloseste?

| mentholinks a răspuns:

Pai la 21 de ani inca gandeste ca un copil. Mai asteapta-l vreo 3 ani sau da-i eject.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mentholinks):

Peste 3 ani, domnisoara va avea 28 de ani, si individul probabil va fi la fel de distrus, ba chiar afectat de criticile din jur (ca nu are servici), si alcool (ciroza).
In plus, dupa 3 ani va fi mai complicata despartirea, daca se obisnuieste asa.
Iar eu, la 21 de ani, eram la al 2-lea loc de munca, a 3-a calificare, incepusem deja renovarile la casa.
Un prieten are acum 21 de ani, firma de instalatii sanitare si de incalzire, firma taxi (doar un autoturism si doi angajati momentan), + servici in schimburi.
Cine e ratat, se vede din adolescenta. Nevoia te mai invata, dar la 21 de ani ai lui, nu cred sa se indrepte, probabil va fi un alt muncitor necalificat, cu salariu minim + ceva la negru, care se plange de sistem, si spune ca s-a nascut fara sanse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MAi bine ramaneti in tara voastra, e mai bine mereu acasa.

| e1xtz a răspuns:

Pentru ca ti-ai ales si te-ai indragostit de un barbat nepotrivit si s-a multumit sa profite de pe urma ta, adica un pierde-vara si lipitoare, probabil si escroc cu vrajeala ce are vorbele potrivite, tu mai mica si mai fara experienta l-ai crezut.

Poate deschizi ochii, esti tanara, ai tot timpul in fata si treci peste...iti vezi de drumul tau si in viitor ai noroc de un baiat serios.
Stiu pare dur si rautacios ce spun, dar daca vei continua cu el, toate spusele mele vor fi intocmai.

| e1xtz a răspuns (pentru e1xtz):

Scuze, am recitit..este invers, el este mai mic si tu suficient de matura sa vezi ca este gresit si in non-avantaj pentru tine asa zisa relatie.
In cazul asta iti cam meriti si soarta si ca isi bate joc de tine!

| e1xtz a răspuns (pentru e1xtz):

Plus ca dupa intrebarea ta de anul trecut, timp in care te-ai despartit de sotul tau infidel...pare ca dai din lac in put si nu prea ii alegi potrivit.
Poate nu ai noroc in dragoste!

| Marcu_Anca_1990 explică:

Eu i-am spus ca nu mai vreau cu el si acum vad ca cam da la intors adica parca ar risca sa vina cu mine