| kidaaaaa a întrebat:

Bunastraight face
am apelat din nou la voi pentru ca mi se pare ceva exageratsad
Deci sunt cu un baiat [ cel din intrebarea anterioara] si sunt fericita dar...nu stiu am eu asa ceva ce ma apasasad
si nu pot sa discut cu cineva care ma cunoastesad
Sa incep...
el in generala a avut media 10 straight face si seminarul l-a terminat cu 9.85
faza e ca eu nu invat ff bine adica cam de 8 asasad
ieri un baiat i`a zis ca eu nu prea invat bine...chiulesc etc...
si EL mi-a zis ca daca e adevarat se supara si o sa am probleme adica
mi-a zis ca o sa ma ia de brat si o sa ma scuture putin poate imi revinstraight face
eu m`as simti penibilsad mai ales ca el fiind prietenul meu...nu mi se pare normal sad
si asta e adevarat. nu prea invat bine...deoarece de mine nu a avut cine sa se ocupe... sad si cred ca e deja prea tarziu sa ma indrept.
pentru ca sunt la sfarsitul clasei a 8a straight face si la matematica nu stiu absolut nimicsad
pregatire nu pot sa fac adica as putea dar i-am zis lui tata ca am nevoie si cica "lasa ca treci si fara..." sunt sigura ca daca mama ar mai fi trait as fi fost altfelsad

voi ce credeti am sanse sa mai ma indrept?straight face la sf clasei a 8a? straight face
va rogsad ma lupt cu intrebarea asta de mult timp.

Răspuns Câştigător
| fluturas a răspuns:

Pai tu ar trebui sa te bucuri ca ai un prieten de genul big grin si nu cred ca a zis-o cu rautate
nota 8 nu e o nota mica happy, a cum nu oricine poate de 10, ii destul de greu sa inveti sa ai la toate materile 10
si niciodata nu-i prea tarziu happy, fii mai atenta in clasa, nu mai chiuli, roaga-l si pe prietenul tau sa te ajute, nu-l nici stresa prea mult cu temele tale, dar daca il rogi din cand in cand sa te ajute nu cred ca nu ar face-owinking
si nu te mai descuraja happy cu siguranta mama ta o sa fie mandra de tine kiss

5 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Buna.
Inteleg prin ce treci.
Nici eu nu ma omor cu invtatul, dar am medii destul de mari pentru ca totul este chiar foarte usor.
Daca nu ai chiuli si tu de la ore ai sti multe.
Daca esti atenta, te concentrezi poti retine multe lucruri din clasa cand se preda lectia.Asa tu daca chiulesti ce o sa stii?
ZERO.
Tatal tau are dreptate.De ce sa iti dea meditatii daca tu chiulesti de la scoala? Sa dea bani cand puteai sa stii lectia din clasa?
Sunt unii copii care nu inetelg cand se preda lectia in clasa sau poate sunt mai dificili, ei au nevoie de meditatii, dar tu care puteai sa stai la ore, nu cred ca ai nevoie de meditatii.
Acum tu ai inceput sa realizezi ce ti-ai facut tu cu propria ta mana.Este prea tarziu sa te indrepti.Ai pierdut cam multe lectii.
Matematica este mai dificila. Daca nu sti o lectie nu se mai leaga nimic.
Prietenului tau ii pasa de tine.De aceea te cearta sa inveti. Daca nu i-ar pasa te-ar lasa sa faci ce vrei.Sa sti ca esti norocoasa sa il ai.
Poate daca te vei pune cu burta pe carte va merge mai bine la liceu.
Totusi daca ne gandim, nu are rost sa te crizezi ca ai media 8.Este o medie destul de mare.
Tu trebuie sa fi constienta ca in jocul acesta este viitorul tau. Daca nu muncesti nu vei ajunge departe.

| Șosețică a răspuns:

8? Dar e bine pe clasa a8a sa iei 8...
Daca iei 4 sau 5 atunci sa iti pui probleme...
Daca vrei sa iei 10 atunci, roaga o prietena sau chiar pe prietenul tau sa te mai ajute happy
E mult mai furmos sa te ajute la invatat cineva drag tie happy

| somebody30 a răspuns:

Buna!
Incep prin a ti spune ca nota 8 nu este deloc o nota mica. Mai ales atunci cand e luata pe drept, doar din munca ta. Ceea ce e foarte important este ca iti doresti sa fii mai buna. Si eu sunt convinsa ca poti. Sfarsitul clasei a 8 nu reprezinta decat un nou inceput. Practic acum o sa incepi sa traiesti viata de licean. Si e foarte important sa pornesti cu dreptul in clasa a 9. Cu ceea ce nu sunt de acord deloc e problema asta cu plecatul de la ore, chiulitul. Nu te ajuta cu nimic in dorinta ta de a te indrepta, sau mai bine zis de a fi mai buna si totodata iti afecteaza imaginea ndreptand aceasta mica greseala o sa fie totul asa cum iti doresti. Iar daca ai nevoie de putin ajutor, intreaba l pe prietenul tau. Sunt convinsa ca o sa te ajute de cate ori va putea si ii va face si placere.
Deci, in primul rand trebuie sa iti doresti sa te indrepti. Prin ce ai spus aici pe mine m-ai convinsca esti mult mai buna decat ai putea crede, tocmai pentru ca ai dorinta asta de "autodepasire" sa zicem. Dar sa revenim, sfatul meu este sa te concentrezi acum pe ultima suta de m la scoala si tot ce tine de ea(rezultatele nu o sa intrazie sa apara), cere-i lui ajutorul cand ai nevoie, iar in clasa a 9 incearca sa elimini toate greselile astea pe care singura le-ai descoperit. Iti spun din proprie experienta ca e foarte importanta prima impresie pe care o lasi cadrelor didactice.
Pe de alta parte, poti avea o discutie cu tatal tau, asa ca de la tata la fiica in care sa ii explici grijile tale, si poate chiar nevoia de a te duce la pregatire. Daca stii cum sa i te adresezi cu siguranta va intelege si impreuna veti gasi o solutie.
Cu riscul de a ma repeta vreau sa iti spun ca esti o fata buna, pentru ca ti-ai dat seama unde gresesti si mai ales pentru ca vrei sa indrepti lucrurile.nu foarte multi(chiar mai mari de cat tine si chiar decat mine, oameni in toata regula) nu reusesc sa faca asta.
Ai grija de tine si pune te pe treaba. Esti prea isteata ca sa lenevesti, ai demonstrat asta aici happy

| ddeeapisicuta a răspuns:

Fata v-a inintrebat daca poate sa se indrepte eu cred ca da in viata din greseli invetzi pup fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8 nu e o nota chiar asa de rea, dar te poti indrepta poate incepand sa inveti pentru admitere, il poti ruga pe prietenul tau sa te ajute daca el are noate asa de mari.In legatura cu tatal tau,e putin cam indiferent,adica da sunt de acord cu faza sa nu-ti dea meditatii dar nu pentru ca o sa treci ci pentru ca e o pierdere de timp, daca esti atenta in clasa nu are rost sa iei meditatii si revenind la tatal tau, nu ar trebui sa gandeasca asa "lasa ca treci." ar trebui sa-si doareasca tot ce-i mai bun pentru tine si te-ar putea ajuta chiar el sa te indrepti