| popoviciandrusca a întrebat:

Buna am lucrat de pe22.12.2008pana pe21.01.2009la o firma dupa care acum lucrez de pe 16.02.2009 vreau dsa stiu daca pot lua indemnizatie pentru copil daca sunt insarcinata in2 luni, si daca as pleca de la aceasta firma unde as putea plati in continuare impozitele ca sa pot lua bani!?
va multumesc!

4 răspunsuri:
| Zoombe3 a răspuns:

Indemnizatia de bebe se poate cere numai in cazul in care ai implinit un an de la data angajarii, nu conteaza unde ai lucrat si cat. Acum esti insarcinata, deci la locul prezent de munca trebuie sa ai un an implinit.

| madalena_8625 a răspuns:

Trebuie sa ai 1 an neantrerupt pe cartea de munca daca nu vei intampina probleme.iti refuza dosaru.eu am lucrat inainte de a naste vreo trei ani si am transferat cartea de munca de la o firma la alta a durat doar 2 saptamani si tot mi-au refuzat dosaru.am fost si in audienta la ministeru munci dar degeaba.ai grija du-te la fortele de munca si intereseaza-te intai nu te culca pe o ureche.s-ar putea sa ai o surpriza dupa ce nasti.cum am avet si eu cu toate ca ma interesasem inainte daca voi lua indemnuzatia si mi-au confirmat ca da si dupa eceea nu mi-au mai dat nimic.ai grija de tine.

| nicky a răspuns:

Trebuia sa-ti faci angajare incepand cu 22.01.2009 sa nu ai intrerupere ca sa poti beneficia de indemnizatie, asa nu cred ca vei reusi.

| haladita2307 a răspuns:

DIN PACATE CRED K NU O SA IEI NUMAI DACA NU ITI BAGI TU CARTEA DE MUNCA LA FORTELE DE MUNCA SI SA LATESTESTI TAXELE PRETUL DIFERA IN FUNCTIE LA CATE ORE VREI TU SA TE BAGI.