| EmanuelaEma45 a întrebat:

Bună am mai zis ca locuiesc cu fratele meu pentru ca mama cu tata sunt plecaţi în străinătate la muncă am 17 ani iar fratele meu are 24 dar nu îl mai suport de la un timp vreau la mam şi la tata pentru ca el se crede sef doar pentru ca e mai mare şi are grija de mine şi nici afara nu ma lasa sa stau mult la ora 18 seara trebuie sa fiu în casa mama cu tata mă lasau maxim pană la 11, 12noaptea afară vreau la ei dar ei nu pot să mă ia la, ei pentru ca stau la hotel platit de seful lor de la munca si camera e de 2 persoane ei când vorbesc la telefon cu ei îmi zic să ascult de fratele meu.Voi ce parere aveţi de comportamentul fratelui meu? Şi da poate sunt mai obraznică cu el dar sunt aşa, pentru că mi-e dor de mami şi tati nu i-am mai vazut de 2 ani de când au plecat la munca i-am vazut doar pe apel video.Nu înţeleg de ce au plecat puteau munci şi în ţara. Vi se pare normal ca au plecat şi mau lasat cu fratele meu?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Nu are importanță ce părere are altcineva despre alegerea parintilor tai.
Au facut cum au considerat.
Fratele tau este cam exigent intr adevar, dar ce sa faci?
Momentan esti minora, ei te susțin financiar, respecti anumite dorintele lor.
Cand vei fi majora, nu peste mult timp, vei putea sa iei hotarari in viata ta, eventual sa te descurci singura cu toate.
Acum esti minora si trebuie sa asculti de adultii din viata ta.
Toate cele bune,
Ai grija de tine,

1 răspuns:
| 1onur a răspuns:

Ascultați fratele mai mare că nu-ți vrea râul fiindcă dacă era un frate rău te-ar fi lăsa până diminețile afară și te făceai tovarăși cu toți drogați asta vrei sa fi sa ajungi? Din cate înțeleg eu doar fratele tău îți vrea binele și din câte se înțeleg doar fratelui tău îi pasa pe unde ești și să nu pățești ceva părinți tăi te lăsau până la 11 12 noaptea nu făceau deloc bine singurul căruia îi pasă de tine cu Adevărat este fratele tău în Romania ai toate șansele pe străzi să dai de tot felul de anturaje pe care nu ai habar cât de repede poți apuca drumuri greșite fratele tău știe viața cum este crezi că-i este ușor lui fratele sa muncească si sa aiba grijă de tine? Câte ore muncește fratele tău pe zi? Și ce faci tu in schimb acelor ore când el muncește? Vezi... Fratele tău este singurul care îi pasă de tine cu Adevărat eu asta văd și înțeleg.

Părinți tăi au plecat în străinătate să câștige un ban cinstit să-ți poată asigura și ție și fratelui tău un viitor tu încă nu ști cum este sa muncești și încă nu ai habar ce este munca într-adevăr cu Adevărat sa poți munci cinstit să-ți câștigă pâinea cinstită în zilele de astăzi este dificil abia daca îți mai poți păstra postul de muncă locul de muncă încă ești foarte mic tinere dar când vei mai crește vei înțelege sunt sigur că fratele tău te va educă mult mai bine decât părinți tăi de asta sunt sigur.