| AmberLOVE a întrebat:

am nevoie de ajutor sm probleme si nu stiu cum sa le rezolv imi este foarte dor de tata pentru ca parintii mei sunt divortati si simt ca am nevoie de un prien adevarat am multi prieteni dar parca mareu sunt singura. sad ce sa fac?

8 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Bună!
Știu ce simți,recunosc durera asta și șriu că este insurportabilă.Și ai mei sunt divorțati și cu sinceritate îți spun că mă bucur că sunt separați deoarece altfel i-aș fi auzit/suportat certurile deși decând mă știu le-am auzit ''frumoasele'' cuvinte dintre ei.Ce vreau eu să scot în evidență este că deși tu îi iubești pe ambii (și eu îi iubesc la fel de mult),ei nu se pot înțelege,au făcut și ei o greșeală din care tu ar trebui să înveți.În vizită nu știu dacă poți, adică dacă e înstrăinătate răspunsul e evident.Ce să faci tu? Vorbește cu ambii părinți să evite certurile când ești tu în cameră(telefon adică), să te susțină, dar mai ales spune-le să nu încerce niciunul să te întoarcă împotriva altuia.
Nu mai știu ce să-ți spun, dar sună-l pe tatăl tău și npoate vine el la tine.
PS. Vrei să-mi spui mai multe sunt deschisă mai ales c-am trecut prin asta de foarte mică.
Baftă!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Chamberlin a răspuns:

Trebuie sa ai prieteni, du-te la ei si stai de vorba pana uiti de toate problemele tale.

| motan444 a răspuns:

Uite nu stiu exact ce varsta ai dar daca esti inca adolescenta stiu ca iti este greu cand unul din parinti lipseste de langa tine totusi nu trebuie sa te resemnezi viata merge inainte cu bune cu rele important e sa vezi si jumatatea plina a paharului, nu cauta afectiunea acolo unde nu ai s-o gasesti prietenii sunt ca umbra nu apar decat atunci cand este soare, plus ca daca pui incredrea ta intr-un prieten si acesta te dradeaza ai sa suferi in plus
Nu zic sa nu ai prieteni doar ca nimeni pe lume nu il poate inlocui pe tatal tau
Prieteni adevarati sunt rari si greu de gasit mai degraba dai de aur decat de un prieten adevarat
ai grija de tine si fii puternica vei trece si peste aceste clipe grele
Multa bafta

| Kamiichu a răspuns:

Asa ma simt si eu acum, singura...Dar de ce nu te duci sa-ti vezi tatal sau pur si simplu vorbeste cu mama ta, spune-i ce-ai pe suflet, e mult mai bine sa vorbesti cu un parinte decat cu un prieten, cateodata, te vei simti mai linistita, sper ca te-am ajutat sad Bafta!

| SarcasmBoy a răspuns:

Nu exista prieteni adevarati, la un moment dat iti vor intoarce spatele exact cand nu te astepti si chiar daca ar exista sunt cam rari.Un prieten adevarat e acela langa si cu care ai crescut.

| QueenG a răspuns:

Nu lasa singuratatea sa puna stapanire pe tine, din toti prieteni pe care ii ai trebuie macar sa te intelegi mai bine cu unul decat ceilalti.Un prieten adevarat mereu te va asculta, mereu iti va da sfaturi, acestea sunt niste indicii cu siguranta vei gasi un prieten adevarat daca te iei dupa ele.Si daca iti este dor de tatal tau incearca sa ii explici mamei despre aceasta problema sigur te va intelege.Cu siguranta iti vei gasi un prieten adevarat.Mult noroc.winking Funda?

| Kart_Crysty_1996 a răspuns:

Comentariul lasat de Funditaa228 cred ca este cheia rezolvarii problemelor tale.Un prieten adevarat este ca un frate/sora poti sa ii spui tot si te va ajuta.pup nu mai fi trista.