| georgianageo90 a întrebat:

Buna,am nevoie de cat mai multe sfaturi. Nici nu stiu cum sa incep...provin dintr-o familie modesta, dar nu ne plangem, sunt la facultate la Bucuresti, invat bine si vreau sa-mi cladesc un viitor cat mai sigur, pana aici nucio problema, dar ma tot lovesc de gura lumii, a rudelor mai bine zis. Sunt o fata cuminte si pana la varsta asta nu am avut decat un singur prieten (cand eram in clasa a 11, nu mai suntem impreuna) si totusi rudele din partea tatalui nu ma prea suporta. In fata nu mi-au zis nimic dar am vazut niste conversatii pe mess dintre varul tatalui meu si un nepot, si se tot interesa daca am prieten, ca de ce nu am si lucrul care m-a deranjat cel mai tare este ca varul tatalui a zis ca eu m-am plans ca nu am bani, lucru total neadevarat. Eu sunt o fire care pune tot la suflet si ma dor lucrurile astea, nu stiu ce sa fac sa nu ma mai afecteze atat de tare toate chestiile astea. Va multumesc.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ignori rudele rele si scapi de o grija, dai in colo de prosti.

| anss23 a răspuns:

"Gura lumii o astupa doar pamantul!"laughingCei care te barfesc nu au ce sa faca cu viata lor, poate unele rude si varul tatalui tau sunt chiar gelosi pe tine.Gandeste-te ca nu are niciun rost sa pui la suflet lucrurile astea, esti o persoana puternica cu un viitor frumos in fata, daca inveti bine nu ai de ce sa-ti faci griji.:*Pur si simplu fii indiferenta cu cine se poarta urat cu tine.

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Draga mea, nu pune suflet la suflet toate vorbele oamenilor, fie chiar si rude. Incearca sa iti vezi de drumul tau. Nu pleca urechea la ce iti spun sau ce se zice despre tine, ci mergi mai departe in viata facand ceea ce iti doresti. E adevarat ca uneori si opiniile celorlalti oameni din jurul nostru conteaza, insa cand acestea devin rautacioase este clar ca cei din jur te invidiaza. Eu zic ca trebuie sa fii puternica, numai asa ai sanse de izbanda in viata. Bafta in continuare la facultate si fruntea sus! :*

| Latinmoon a răspuns:

Ei bine astea sunt rudele bune, rele sunt si raman rudele noastrewinking. Nu mai pune si tu tot la sufelet ca nu este bine si eu sunt tot la fel... dar trebuie sa fi puternica []==[].
Lasa-i sa vorbeasca cat le pofteste inima nici n-ar trebui sa te intereseze, pana la urma nu trebuie sa-ti calci viata in picioare pentru ei!
Fi tu inasa-ti si asta e logic ca va aparea si un iubit candva asa si?
Rudele astea n-au avut si ele? Conteaza mult de tot sa va respectati, placeti si potriviti.
Good luck! Si fruntea sus! puppy dog eyes >big grin

| availablehandyman a răspuns:

Buna! crede-ma si eu am avut aceeasi situatie cu rudele mele care nu ma suportau si ma barfeau pe la spate, totul a plecat de la o matusa care s-a certat cu maicamea si a facut in asa fel ca sa nu ma mai suporte toata familia ei sa zic asa
eu de felul meu sunt mai nepasator asa si nu prea iau in seama ce zic alti despre mine
asa ar trebui sa fi si tu, altfel nu vei scapa de gandu asta!

| georgianageo90 explică (pentru availablehandyman):

Pur si simplu nu pot sa fiu nepasatoare cand aud asemenea aberatii. Ma doare pentru ca eu nu am nimic cu ei si nu le-am gresit niciodata, iar ei... As vrea sa le inchid gura odata dar nu vreau cearta si scandal...asa ca ma las in continuare calcata in picioare.

| Radu921 a răspuns:

Atata timp cat tu consideri ca ceia ce faci este bine nu te lasa influentata de barfe. Apropiete de cei care tin la tine si distanteazate de cei care te barfesc. Cateodata cei care te invidiaza se razbuna barfind si gasind nod in papura. Ignorai si nu raspunde la provocari. Concentreazate pe ceea ce ai de facut acum si fal cat mai bine, prietenii nu vor intarzia sa apara.

| Tyna_2765 a răspuns:

Buna! In aceeasi situatie sunt si eu cu rudele din partea tatalui,nu imi dau pace pur si simplu,oriunde suntem cu totii am parte de ironii la adresa mea despre viata sentimentala,scoala, etc. Uite,eu una m-am obisnuit cu felul lor de a fi,gandeste-te putin ca parerile unor oameni ca ei nu ar trebui sa valoreze nimic,fiecare cu viata lui pana la urma, nu mai pune la suflet ceea ce ei iti spun, nu avem cum sa fim toti la fel, mai rezervati si cu bun simt, altii nu au alta ''ocupatie''decat sa se intereseze despre viata altora.Mult succes cu facultatea, si distanteaza-te de genul asta de oameni sau obisnuieste-te cu ei si nu mai pune la suflet toate prostiile care vin din partea lor, nu merita, lor nu le pasa de faptul ca tu suferi.O zi buna iti doresc!

| Miraelle a răspuns:

Fii multumita de existenta ta proprie, nu ai nevoie de aprobarea nimanui.

| banirisipiti23 a răspuns:

Deja ai un viitor mai bun, și fără facultate. Retrage-te de la facultate și mergi la servici, câștigi mai bine. Mai bine să te căsătorești și să-ți faci o familie decât la facultate. Studenții după absolvire rămân singuri. Așa că a doua șansă vei avea când vei fi văduvă și ai o vârstă foarte mare

| georgianageo90 explică:

Chiar as vrea sa pun totul la spate si sa trec peste dar nu pot. Cu toate ca nu le-am facut niciun rau mereu ma barfesc, ca nu am prieten ca una ca alta, nici nu mai stiu ce sa fac sa fie bine. Nici macar nu ma pot concentra asupra lucrurilor pe care le am de facut, mereu ma gandesc la vorbele lor. crying